Czego potrzebujemy w kuchni

Projekty kuchni na literę U są obecnie bardzo popularneOdpowiedź na to pytanie jest kluczem do sporządzenia (lub zamówienia) projektu kuchni. Inaczej będzie wyglądało pomieszczenie dla wieloosobowej rodziny, a inaczej dla singla. Podczas oceny potrzeb powinniśmy zwrócić uwagę na wybór układu mebli, wielkość lodówki i sprzęty AGD.  

Jeśli dysponujemy dużym pomieszczeniem, a z kuchni będą korzystać przynajmniej trzy osoby, wówczas możemy się pokusić o zaprojektowanie wyspy kuchennej. Takie rozwiązanie zwiększy powierzchnię blatów roboczych i poprawi ergonomię całego pomieszczenia.

Pamiętajmy jednak, że kuchnia z wyspą nie sprawdzi się w przypadku mniejszych pomieszczeń, użytkowanych przez jedną, dwie osoby. W tym wypadku znacznie funkcjonalniejsza okaże się mała kuchnia kompaktowa. Atutem tego rozwiązania jest możliwość zaoszczędzenia znacznej powierzchni użytkowej.

Ergonomia kuchenna i trójkąt roboczy

Dobre projekty kuchni powinny uwzględniać zasady ergonomii kuchennej. Pod tym pojęciem kryje się takie wykonanie pomieszczenia, aby przygotowywanie oraz serwowanie potraw było komfortowe i proste. Najłatwiej będzie zachować ergonomie kuchenną poprzez wytyczenie pięciu stref kuchennych oraz ulokowanie ich w odpowiedniej kolejności od siebie:

  • strefa gromadzenia zapasów
  • strefa gromadzenia naczyń
  • strefa zmywania
  • strefa przygotowania posiłków
  • strefa obróbki termicznej;

Odpowiednie rozmieszczenie stref kuchennych ułatwi poruszanie się po kuchni i sprawi, że codzienne czynności staną się znacznie przyjemniejsze.

Oprócz zachowania odpowiedniej kolejności stref kuchennych powinniśmy też zwrócić uwagę na tzw. trójkąt roboczy. Są to trzy najczęściej używane powierzchnie kuchenne, czyli lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by owe powierzchnie były łatwo dostępne i umieszczone w niewielkiej odległości od siebie. Bezpośrednio przy trójkącie powinien znajdować się blat roboczy, na którym możemy przygotowywać posiłki. Jego rozmiar jest uzależniony od liczby użytkowników.

Zwróćmy tutaj szczególną uwagę na wysokość blatów. Standardem są blaty na wysokości 85 cm. Jednak współcześnie coraz częściej projektuje się konstrukcje wyższe, dużo wygodniejsze dla wysokich domowników.

Rozmieszczenie mebli w projekcie kuchni

Optymalne rozmieszczenie mebli kuchennych zwiększa nasz komfort oraz bezpieczeństwo pracy. Kształt zabudowania powinien być uzależniony od wielkości pomieszczenia oraz liczby domowników. W nowoczesnych kuchniach przeważnie stosuje się:

  • Ustawienie w kształcie litery U – szczególnie dobrze sprawdza się w pomieszczeniach o większych rozmiarach. W takim zabudowaniu znajdują się trzy ciągi robocze umieszczone na trzech ścianach pomieszczenia. Na środku może znajdować się wyspa kuchenna, która połączy meble w jedną, spójną całość. Ustawienie mebli w kształcie litery U poprawia ergonomie całego pomieszczenia i usprawnia czynności kuchenne.
  • Ustawienie w kształcie litery L – meble zostają ustawione przy dwóch prostopadłych ścianach. Ten typ zabudowy jest cieszy się największą popularnością i świetnie sprawdza się w kuchniach o dowolnym rozmiarze (z wyjątkiem długich oraz wąskich pomieszczeń).
  • Ustawienie jednorzędowe – taka zabudowa nadaje się do szczególnie małych i wąskich pomieszczeń. Trudno w niej o zachowanie ergonomii oraz wydzielenie trójkąta kuchennego. W tym wypadku najlepiej sprawdza się kolejność (1) kuchenka, (2) blat roboczy, (3) zlewozmywak, (4) blat roboczy, (5) lodówka. Dzięki zachowaniu tej kolejności kuchnia staje się dość ergonomiczna, a przygotowywanie posiłków nie wymaga biegania z jednej strony pomieszczenia na drugą.

Wybór sprzętów AGD

Projekt kuchni marzeń powinien zawierać wytyczne dotyczące sprzętów AGD. Na samym początku zadecydujmy, czy wybieramy produkty pod zabudowę czy też wolnostojące. Sprzęty pod zabudowę wyglądają znacznie efektowniej. Z kolei atutem sprzętów wolnostojących jest dużo większy wybór oraz atrakcyjniejsza cena.

W następnym etapie określmy najważniejsze cechy sprzętów (gabaryty, dodatkowe wyposażenie, funkcje). Określenie wszystkich cech ma dość duże znaczenie w projektowaniu funkcjonalnych pomieszczeń kuchennych. Pamiętajmy, aby uwzględnić tu nasz styl życia oraz liczbę domowników. Takie dane mogą nam bardzo pomóc w określeniu gabarytów lodówki oraz zmywarki.

Po określeniu cech sprzętów AGD należy zwrócić uwagę na zużycie prądu i wody. Wybierajmy modele energooszczędne, które znacząco zmniejszą nasze rachunki.

Oświetlenie kuchni

Projekty nowoczesnych kuchni są obecnie na topie - source: shx.hu by remindKuchnia jest pomieszczeniem, w którym należy stosować dwa rodzaje oświetlenia - oświetlenie ogólne oraz oświetlenie miejscowe. Jest to ważne z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa, a także z powodu estetyki.

Dobrze doświetlone pomieszczenie kuchenne prezentuje się znacznie efektowniej niż kuchnia oświetlona wyłącznie światłem ogólnym, padającym bezpośrednio z góry. Projektując kuchnię powinniśmy stosować się do kilku uniwersalnych zasad zapewniających optymalne doświetlenie pomieszczenia:

Oświetlenie ogólne – powinno być rozproszone i padać z różnych kierunków. Dzięki temu na sprzętach i meblach nie powstaną cienie. Dobrze sprawdzają się lampy halogenowe oraz tradycyjne lampy sufitowe, wyposażone w świetlówki o naturalnej barwie. Dodatkowe światło powinno znajdować się bezpośrednio nad stołem.

Oświetlenie miejscowe – musi oświetlać wszystkie blaty robocze, kuchenkę oraz zlewozmywak. Dobrze sprawdza się kierunkowe oświetlenie halogenowe oraz podszafkowe lampki z tradycyjnymi żarówkami. W ostatnich latach coraz częściej stosuje się nowoczesne taśmy LED, które optymalnie doświetlają blaty i pobierają znacznie mniej prądu niż żarówki oraz halogeny. Dobrze wykonane oświetlenie taśmami LED wygląda elegancko i znacznie podnosi walory estetyczne kuchni. Dla podkreślenia efektu możemy zastosować kilka taśm LED o różnych barwach.

Co powinno się znaleźć w projekcie kuchni

Prawidłowo sporządzone projekty kuchni powinny zawierać szereg szczegółowych informacji dotyczących specyfiki zabudowania oraz typu sprzętów AGD. Przed rozpoczęciem tworzenia projektu zastanówmy się nad potrzebami wszystkich użytkowników. To od nich zależy sposób wyposażenia oraz umeblowania pomieszczenia kuchennego.

Jeśli chcemy, aby nasza kuchnia była funkcjonalna i bezpieczna, powinniśmy zaprojektować ją zgodnie z podstawowymi zasadami ergonomii pomieszczeń (zachowaniem stref kuchennych oraz trójkąta roboczego).

Bardzo istotne jest też rozmieszczenie mebli. W dużych kuchniach świetnie sprawdza się zabudowa w kształt liter U oraz L. W mniejszych i wąskich pomieszczeniach pozostaje jednorzędowe rozmieszczenie mebli.

Tworząc kuchnię marzeń musimy też pamiętać o odpowiednim doświetleniu. Warto zastosować światło ogólne oraz światło miejscowe. Do oświetlenia blatów najlepiej nadają się taśmy LED, które pobierają bardzo mało prądu. Możemy stosować kilka kolorów taśm, co pozwoli nam na szybką i efektowną zmianę charakteru kuchni.

Jak znaleźć firmę do remontu kuchni?

Najlepszym sposobem na znalezienie fachowców do remontu kuchni w Twojej okolicy jest skorzystanie z usługi Szukaj Wykonawcy. Wypełniasz jeden formularz, potwierdzasz zapytanie i spokojnie czekasz na atrakcyjne oferty od lokalnych firm remontowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny