Projekty małych domów – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Małe domy jednorodzinne cieszą się coraz większym powodzeniem. Przede wszystkim dlatego, że są tańsze w budowie i utrzymaniu. Dobrze przemyślane będą bardzo funkcjonalne i bardzo komfortowe. Nawet nie odczujesz, że brakuje ci w nich miejsca. Małe domy jednorodzinne to takie, których powierzchnia nie przekracza 100 m kwadratowych. Rzadko są budowane razem z garażem, ponieważ znacznie zwiększa to metraż, jednak i takie plany małych domów można spotkać. Malutkie domy są coraz powszechniejsze, więc w pracowniach architektonicznych pojawia się coraz więcej gotowych projektów.

Katalogi projektów są bardzo szerokie. Znajdziesz w nich zarówno projekty z kosztorysem, jak i same. Bardzo często są to funkcjonalne rozwiązania, idealnie przemyślane i na tyle elastyczne, by łatwo można było je przerobić. Jeśli jednak chcesz jeden z malutkich domów z garażem lub strychem, najczęściej musisz już zapłacić za adaptację projektu. Mimo tego gotowe projekty i tak będą korzystniejsze finansowo niż te robione na indywidualne zamówienie.

Co powinny zawierać plany małych domów

Przeglądając katalog projektów, musisz zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim ważna jest funkcjonalność. Na nią składa się zarówno wielkość, jak i rozmieszczenie pomieszczeń. W małej przestrzeni świetnie sprawdza się kuchnia otwarta na salon. Istotny jest także wygodny dostęp do tarasu lub ogrodu. Tego rodzaju budynki są najczęściej parterowe, jednak warto poszukać projektów z poddaszem użytkowym. To świetne miejsce na zorganizowanie sypialni, parter niech zostanie przeznaczony na dzienny użytek.

Projekty małych domów powinny także być usytuowane na właściwe strony świata. Zwróć uwagę na rozstawienie okien. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak będą doświetlone poszczególne pokoje. Okna są także istotne dla samej funkcjonalności i aranżacji pomieszczeń – ściana, na której są jest trudniejsza do umeblowania. To istotne zwłaszcza w kuchni i sypialni.

Projekty małych domów – cena

Zarówno gotowe, jak i zamawiane indywidualnie projekty małych domów są zacznie tańsze niż te dotyczące większych budowli. Cena najczęściej jest przeliczana od metra kwadratowego. Tego rodzaju plany można kupić w pracowni architektonicznej od 1500 do 3000 zł. Dotyczy to pełnych projektów, z kosztorysem, opisami i potrzebną dokumentacją.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że nie zawsze projekt pasuje do naszej działki. Nawet niewielkie przeróbki mogą znacznie podnieść zarówno cenę samego projektu, jak i koszt budowy. Warto mieć to na względzie, zwłaszcza, jeśli ukształtowanie terenu na działce jest nietypowe. Dopasowanie projektu to koszt od kilkuset do ponad tysiąca złotych.

Nie wszystkie małe domy są tanie w budowie. O tym decydują inne czynniki, przede wszystkim takie jak użyte materiały, sposób konstrukcji dachu, rodzaj piwnicy i bryła budynku. Malutkie domki o wymyślnej konstrukcji, licznych wypustkach i nieszablonowym dachu są droższe niż większe, standardowe piętrowe domy. Warto zwrócić na to uwagę w czasie wybierania projektu – do każdego powinien być dołączony kosztorys, w którym znajdziesz informacje o cenie postawienia budynku w stanie surowym.