Projekty małych domów - powierzchnia

Pod pojęciem "projekty małych domów" przyjęło się uważać projekty, które zakładają od 50 do 100 m2 powierzchni użytkowej. W tym przedziale mieszczą się zarówno domy parterowe, jak i piętrowe, z poddaszem użytkowym lub bez poddasza. Istnieje również bogata oferta projektów na małe domy jednorodzinne z przeznaczeniem na wąską działkę.

Małe domy jednorodzinne są nie tylko tańsze w budowie, ale na rynku istnieje również szerszy wybór gotowych projektów w biurach projektowych. Decydując się na powierzchnię do 100 m2, możemy też liczyć na dużo niższe koszty użytkowania budynku.

Jaka jest powierzchnia małych domów?

Większość nowo budowanych w Polsce domów jednorodzinnych ma powierzchnię od 100 do około 200 m2. Jednak domy do 100 m2 cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Przy doborze powierzchni należy być elastycznym. Należy wziąć pod uwagę nie tylko aspekt zawierający się w odpowiedzi na pytanie - na jak duży dom mnie stać? Należy brać pod uwagę ilość pomieszczeń, a także zastanowić się czy w przypadku powiększenia rodziny nie będzie w nim za ciasno. Sprawdź także nasze porady: Jak wybrać projekt domu jednorodzinnego?

Plan i funkcjonalność

Tak jak projekty małych domów różnią się między sobą, tak samo różnią się potrzeby i oczekiwania inwestorów. Zanim zapadnie decyzja co do powierzchni domu, należy sprecyzować oczekiwania i potrzeby swoje oraz swojej rodziny. Należy pamiętać, że dużo większą rolę od powierzchni domu pełni plan i funkcjonalność pomieszczeń.

Gotowy projekt domu czy indywidualny?

Gotowe projekty domów cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Projekty domów można zakupić już za około 1500 złotych, a cena ich rzadko przekracza 3000 złotych. Nie jest prawdą, że gotowe projekty domów są gorzej przygotowane od indywidualnie zamówionych. Ze względu na dużą konkurencję w przeważającej większości przypadków gotowe projekty domów są w sposób fachowy przygotowane i zawierają szczegółową i prawidłowo opracowaną dokumentację.

Gotowy projekt domu - minusy

Nie zawsze jednak gotowy projekt będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli zmiany, które należy dokonać w projekcie, będą znaczne pochłonie to dodatkowe pieniądze. Częstokroć adaptacja projektu wykonana u innego architekta może kosztować drugie tyle co sam gotowy projekt. 

Projekty indywidualne a zmiany w projekcie

Projekty indywidualne kosztują znacznie więcej niż katalogowe. Cena dedykowanego projektu to od 80 do nawet 200 złotych za m2 domu. W przypadku projektów indywidualnych łatwiej o wprowadzenie na bieżąco różnorodnych poprawek. Jednak dużo zależy od poprawnej komunikacji między inwestorem a projektantem.

Jeśli potrzebujemy projektu na wąską działkę lub poszukujemy nietypowego projektu zakładającego innowacyjne rozwiązania, dobrze jest przemyśleć zamówienie indywidualne u miejscowego architekta. Sprawdź także porady dotyczące taniego projektu domu, które znajdziesz w tym artykule.

Projekty domów a plan domu

Gdzie zamówić projekt domu?

Jeżeli szukasz inspiracji w zakresie wyboru projektu domu, sprawdź te materiały. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu.

Sprawdź!

Małe domy jednorodzinne, mimo iż przytulne, siłą rzeczy posiadają niewiele miejsca w środku. W związku z tym każdy metr kwadratowy powinien być dobrze przemyślany. Dobry plan domu to podstawa, szczególnej wagi nabiera ten aspekt w przypadku niewielkich metrażowo domów jednorodzinnych.

Dodatkowe pomieszczenia

Plan domu powinien uwzględniać funkcjonalność pomieszczeń nie tylko w chwili obecnej, ale również za kilka lat. Liczba mieszkańców domu może się zmienić, dlatego dobrze jest zakupić projekt domu, który przewiduje dodatkowy pokój, którego przeznaczenie nie jest z góry określone. Taki pokój może stać niewykorzystany przez dłuższy czas, ale w późniejszych latach może okazać się bardzo przydatny. W przyszłości w dodatkowym pokoju można urządzić gabinet lub pokój kolejnego członka rodziny - wszystko w zależności od aktualnych potrzeb.

Co powinien zawierać plan?

Projekty domów posiadają różnorodne plany. Plan domu, zwłaszcza jeśli chodzi o nowoczesne domy, powinien zawierać funkcjonalną kuchnię lub kuchnię otwartą na salon, co w przypadku małego domu jest rozwiązaniem optymalnym. Jeśli zdecydujemy się na projekt domu z poddaszem warto, aby plan domu zakładał usytuowanie części sypialnej właśnie na poddaszu, a dziennej na parterze. Jest to wygodne i funkcjonalne rozwiązanie.

Projekty małych domów a funkcjonalność pomieszcze

Funkcjonalność pomieszczeń jest nierozerwalnie związana z planem domu bez garażu. Oglądając projekty małych domów, zwróćmy uwagę nie tylko na rozmieszczenie i lokalizację pomieszczeń względem siebie, ale również rozmieszczenie okien. Okna wyłączają ścianę, na której się znajdują z kompleksowego umeblowania, więc należy zwrócić na ten aspekt baczną uwagę przeglądając plan domu wybranego projektu.

Aby pomieszczenia były funkcjonalne, same nowoczesne domy muszą być usytuowane prawidłowo względem stron świata. Na przykład - okna salonu czy pokoju gościnnego powinny wychodzić na południe. Funkcjonalność pomieszczeń to również ich przeznaczenie. Przykładowo, jeśli nie lubimy i nie zamierzamy często gotować, niepotrzebna jest nam duża kuchnia. W przypadku stosunkowo małej powierzchni należy szczególnie dobrze przemyśleć tego typu kwestie.

Na funkcjonalność ma wpływ wiele czynników, w tym między innymi wielkość i liczba pomieszczeń oraz ich usytuowanie względem siebie, wysokość pomieszczeń oraz wygodny dostęp do ogrodu i/lub tarasu. O kluczowych kwestiach dotyczących projektu domu przeczytasz w tym artykule.

Najlepsze pompy ciepła - sprawdź promocje!

Rozmieszczenie ciągów komunikacyjnych

Wybierając projekt budynku bez garażu, w którym w przyszłości zamieszkamy, zwróćmy uwagę na wielkość i usytuowanie węzłów komunikacyjnych. Przedsionek, korytarze oraz hol powinny zapewniać wygodę komunikacji pomiędzy pomieszczeniami. Korytarze i hol powinny być funkcjonalnie ulokowane na planie domu, tak aby zapewniać wygodne przejścia.

Jeśli hol będzie przestronny, można go wykorzystać jako dodatkowe pomieszczenie, gdzie zostaną ustawione szafki lub biblioteczka. Przeglądając projekty domów zwróćmy uwagę również na lokalizację schodów. Zmiany w lokalizacji schodów są bardzo trudne do przeprowadzenia bez zmiany całego projektu. Warto więc wybierać takie rozwiązania, które nie będą generowały dodatkowych kosztów.

Projekty małych domów to świetne rozwiązanie. Mogą mieć podpiwnicze, albo poddasze. Warto zamówić gotowy projekt i dopasować do swoich wymagań.
Projekty małych domów - top 10 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem

Podpiwniczenie - za i przeciw

Projekty małych domów bez garażu rzadko zakładają podpiwniczenie. Podpiwniczenie ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim w piwnicy można urządzić warsztat, kotłownię lub spiżarnię. Piwnica może służyć do przechowywania przedmiotów rzadko używanych, narzędzi i rowerów.

Jednak ze względów ekonomicznych podpiwniczenie nie ma racji bytu. Bardzo drogie jest wykonanie izolacji przeciwwodnej, czasem jest również ciężkie wykonawczo (wysoki poziom wód gruntowych). Na podpiwniczenie można zdecydować się, kiedy działka jest bardzo wąska i nie będzie w przyszłości możliwości postawienia małego budynku gospodarczego. Pomieszczenie gospodarcze może znaleźć się również w projekcie we wnętrzu domu.

Projekty małych domów z poddaszem użytkowym

Domy parterowe z poddaszem użytkowym są bardzo popularne wśród inwestorów. Dom z poddaszem użytkowym to doskonały pomysł, aby wygospodarować dodatkową przestrzeń na część nocną domu. Na poddaszu można urządzić sypialnie i niewielką łazienkę.

Na co zwrócić uwagę?

Oglądając projekty domów z poddaszem, zwróćmy uwagę na wysokość ścianki kolankowej. Wybierzmy taki projekt, gdzie ścianka kolankowa jest wystarczająco wysoka. Eksperci zaznaczają, że ścianka kolankowa o wysokości od 1,2 do 1,5 metra zwiększa powierzchnię mieszkalną poddasza o około 30 do 40%.

Rozmieszczenie pomieszczeń na poddaszu

Wybierając projekt domu z poddaszem, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie powinno być optymalne rozmieszczenie pomieszczeń w naszym domu. Bieżące trendy sugerują umieszczenie na poddaszu sypialni i łazienki, ale może warto rozważyć także pralnię lub garderobę. Mały dom z poddaszem to zawsze dobry pomysł, należy jednak dobrze przemyśleć zakup projektu, aby nie było konieczności nanoszenia na nim zbyt wielu zmian.

Nowoczesne domy to równie często domy z płaskim dachem. Jednak jeśli działka jest niewielka, dużo lepiej zdecydować się na dom z poddaszem, ze względu na funkcjonalność i wygodę.

Projekty domów z garażem

Projekty domów z garażem są dostępne w cenie od około 2000 złotych. Zakup projektu z garażem to bardzo dobre rozwiązanie ze względu na oszczędność. Postawienie garażu wolnostojącego pociągnie za sobą dużo wyższe koszty niż postawienie garażu zawartego w bryle domu. Koszty budowy niewielkiego domu z garażem w bryle nie są wcale większe niż domu bez garażu.

W przypadku projektu na małą lub na wąską działkę garaż w bryle domu pozwala na zaoszczędzenie cennego miejsca, które może posłużyć do zaaranżowania ogrodu lub miejsca do grillowania.

W przypadku dużej działki, na której ma stanąć niewielki metrażowo dom parterowy, wybór nie jest już jednak tak oczywisty. Oferowane gotowe projekty małych domów z garażem zakładają jego powierzchnię na około 17 do 20 m2, czyli w praktyce o tyle metrów kwadratowych będzie mniejsza część mieszkalna. W przypadku dużej działki warto zastanowić się nad garażem wolnostojącym.

Potrzebujesz więcej informacji na temat zakupu projektu garażu wolnostojącego. Przeczytaj nasz artykuł: Budowa garażu - projekt, koszt, wykonanie.

Zmiany w projekcie małego domu

Obecnie bardzo wzrosła rola biur i pracowni projektowych on-line, dzięki którym nie wychodząc z domu możemy obejrzeć projekty małych domów i zapoznać się ze szczegółami każdego z nich zanim dokonamy ostatecznej decyzji.

Zmiany za zgodą autora

Kiedy już dokonamy wyboru, może się okazać, że niezbędne będzie dokonanie zmiany w projekcie. W większości biur projektowych oferujących projekty małych domów zgoda autora projektu na zmiany jest wystawiana bezpłatnie. Niejednokrotnie istnieje również możliwość ustalenia zakresu zmian, które należy wprowadzić w projekt domu, z autorem projektu. Za dodatkową opłatą projektant wprowadza zmiany.

Dodatkowo płatne są ponadto aneksy i dodatkowe opracowania. Oddzielnie płatne będzie przykładowo opracowanie projektu z instalacją kotła na paliwo stałe.

Należy pamiętać, że zmiany w projekcie powinny być naniesione na oryginał projektu przez osobę do tego uprawnioną. Alternatywnie można sporządzić aneks do projektu, gdzie wszelkie zmiany zostaną uwzględnione.

Zmiany bez zgody autora

Istnieją jednak zmiany w projekcie które można wprowadzić bez zgody autora. Najważniejsze z punktu funkcjonalności zmiany, na które nie potrzebujemy zgody autora projektu, to między innymi kwestie dotyczące ścianek działowych znajdujących się we wnętrzu budynku. Ściany działowe można zlokalizować w innym miejscu lub z nich zrezygnować. Można również zmienić lokalizację i ilość drzwi i okien - pod warunkiem, że parametry zgodne z normami i przepisami zostaną zachowane. Można, również bez zgody autora, wprowadzić zmiany dotyczące elementów dekoracyjnych - na przykład koloru elewacji czy materiału wykończeniowego wewnątrz domu, przy zachowaniu właściwych parametrów wytrzymałościowych i cieplnych.

Bez zgody autora można zmienić również kąt nachylenia dachu o maksymalnie 10%. Kąt nachylenia dachu może zostać zmniejszony lub zwiększony, jednak konstrukcja i forma architektoniczna budynku powinna pozostać bez zmian.

Więcej informacji na temat zmian w projekcie domu jednorodzinnego znajdziesz w artykule naszych ekspertów: Zmiany w projekcie domu - radzimy, jak się do nich zabrać.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny