Projekty pomysłów - sprawdzone pomysły, przykładowe projekty, porady

Sprawdzone pomysły na projekty ogrodów

Plan ogrodu to absolutna podstawa, jeśli zamierzasz zabrać się za zmianę albo zakładanie swojego ogrodu. Bez tego łatwo o miszmasz, który nie będzie wyglądał szczególnie estetycznie. Podpowiadamy, jak samodzielnie zrobić dobre projekty ogrodów lub gdzie można szukać alternatyw.

Jak zaprojektować ogród samodzielnie?

Jak zaprojektować ogród? Podstawowe zasady

Przymierzając się do projektowania ogrodów warto dobrze przemyśleć, czemu ma nam służyć ta przestrzeń. Od tego będzie zależało, co się znajdzie w ogrodzie i jaki będzie stosunek trawnika do rabatek z kwiatkami. Na tym etapie należy zaznaczyć miejsce, w którym staną obiekty małej architektury, jak altany, grill ogrodowy czy mini place zabaw dla dzieci. Plan ogrodu o dużych wymiarach powinien mieć wyznaczone konkretne strefy, dzięki temu będzie łatwiej go zorganizować.

Samodzielnie planując ogród należy pamiętać także o tym, że warto wykorzystać istniejące już budynki i nie ruszać drzew czy krzewów, które rosły tutaj już wcześniej. Oczywiście pod warunkiem, że są w dobrej kondycji, nadal rodzą owoce, nie są spróchniałe, czy chore. Zwłaszcza w tym ostatnim przypadku warto się ich pozbyć, aby nie stanowiły zagrożenia dla nowych roślin. Projekty ogrodów warto tak poprowadzić, by zastane w przestrzeni elementy były głównymi punkami.

Ostatnia, ale chyba najważniejsza zasada, dzięki której ogród będzie wyglądał przepięknie brzmi: co za dużo to niezdrowo. Na początek podejdź do tematu raczej skromnie, zwłaszcza wybierając rośliny. Im więcej ich posadzisz, tym trudniej będzie nad nimi zapanować. Pamiętaj także, że niektóre gatunki początkowo może i zajmują niewiele miejsca, ale po kilku latach mogą ekspansywnie się rozrastać. Z tego względu zostaw im odpowiednio dużo przestrzeni, nawet jeśli w pierwszym sezonie na rabacie będzie wydawało się trochę pusto. Roślina odwdzięczy ci się za to gęstym i bujnym wzrostem.

Program do projektowania ogrodów przydomowych

Samodzielne robienie planów nie jest łatwe, dlatego warto sięgnąć po program do projektowania ogrodów przydomowych. To wspaniała alternatywa, ponieważ aplikacja odpowiednio przeliczy wielkość i wymiary poszczególnych obiektów. Dzięki temu plan ogrodu będzie dokładniejszy, co więcej, będziesz mógł zrobić kilka wizualizacji i zobaczyć, jak będzie prezentował się twój pomysł. To najlepszy sposób na wprowadzenie poprawek i stworzenie idealnego projektu.

Warto znaleźć taki program do projektowania ogrodów przydomowych, który ma bardzo szeroką bazę elementów. Dotyczy to zarówno roślin, jak i mebli czy budynków lub innych obiektów. Nawet niektóre programy dostępne za darmo mogą pochwalić się taką bazą, chociaż w niektórych dodatkowe elementy są płatne. Program do projektowania ogrodów przydomowych to świetny sposób dla tych, którzy od początku do końca chcą decydować o wyglądzie ogrodu.

Gotowe projekty ogrodów

Darmowe projekty ogrodów

Darmowe projekty ogrodów to także świetne rozwiązanie. Ma ono wiele zalet, lecz także sporo wad. Gotowe projekty ogrodów za darmo powinny być traktowane przez ciebie raczej jako inspiracja. Jest to dobra podkładka dla osób, które nie mają pomysłów i poszukują weny i wskazówek. Jednak zrealizowanie takiego projektu nie zawsze jest możliwe.

Plan ogrodu pobrany z darmowej bazy ma jednak kilka wad. Jedną z nich jest fakt, że tego rodzaju projekt nie jest dostosowany do twojego ogrodu. Oznacza to, że niestety musisz samodzielnie wprowadzić poprawki, a to już nie jest takie proste. Można jednak swobodnie wykorzystać tylko niektóre elementy z takiego gotowego projektu, na przykład układ drzewek czy rozmieszczenie kwiatów na rabacie. To z pewnością pomoże ci zapanować nad swoim ogrodem. Warto jednak dokładnie przeliczyć, czy na pewno wybrane elementy zmieszczą się w twoim ogrodzie.

Płatne projekty ogrodów

Sprawa płatnych projektów ogrodów jest dość podobna, jednak dużo wygodniejsza. Projekty ogrodów z płatnych baz są przede wszystkim lepiej rozplanowane i bardziej oryginalne. Możesz mieć większą pewność, że nie zrobisz takiej samej aranżacji jak sąsiad. Co więcej, tego rodzaju projekty bardzo często mają dołączony kosztorys i dokładny opis wszystkich gatunków i odmian. To ułatwi ci pracę.

Płatne projekty ogrodów można zakupić w biurze architektonicznym. Bardzo często w pakiecie jest także dopasowanie projektu do wymiarów twojego ogrodu i istniejących już tam budynków, a także orientacji na strony świata i ukształtowania terenu. Płatne projekty ogrodów zakładają. Czasami jest to przeprowadzane za dodatkową opłatą, jednak i tak będzie to tańsze niż zamówienie projektu robionego od podstaw. A jeśli już o tym mowa…

Projekty ogrodów od architekta zieleni

To zdecydowanie najwygodniejsza, a zarazem najdroższa alternatywa. Projekty ogrodów zamawiane od architekta zieleni są idealnie dopasowane do ciebie. Przede wszystkim odpowiadają wielkości, wymiarom i ukształtowaniu twojego ogrodu. Zakładają sadzenie roślin, które będą dobrane do rodzaju twojej gleby i orientacji na strony świata. Projektant może ci także podpowiedzieć, co zrobić, by struktura i jakość podłoża były lepsze.

Projekty ogrodów (zobacz na fajnyogrod.pl) od architekta zieleni mają tę zaletę, że możesz zaznaczyć ile masz czasu i ochoty na zajmowanie się roślinami. Specjalista zaproponuje ci tylko te gatunki, z którymi sobie bez problemu poradzisz. Jeśli nie masz gdzie przechowywać cebul czy roślin na zimę, nie pojawią się one w twoim ogrodzie.

Kupienie projektu jest także dobrym pomysłem, jeśli zamierzasz zamówić ogrodnika. Bardzo często tego rodzaju pracownie architektoniczne zatrudniają ogrodników i specjalistów, więc możesz liczyć na rabat za usługę założenia ogrodu. Zrealizowanie projektu możesz powierzyć profesjonalistom, którzy w odpowiednim momencie posadzą wszystkie rośliny, zadbają o trawnik, a nawet wybudują niektóre elementy małej architektury. Możesz także zamówić ogrodników, którzy regularnie będą przychodzili zajmować się roślinami, jeśli nie masz na to czasu lub doświadczenia w tym temacie. Taka usługa razem z projektem będzie o wiele tańsza.