Projekt poddasza - po pierwsze praktycznie

Wysokość ścianki kolankowej i kąt nachylenia poddasza

Pierwsza ważna rzecz poprzedzająca projektowanie to określenie wysokości ścianki kolankowej oraz kąta nachylenia poddasza. Im wyższa będzie ściana kolankowa, tym łatwiejsza okaże się adaptacja skosów.

Optymalnie byłoby, gdyby ścianka kolankowa znajdowała się na wysokości minimum 1,2 metra. Umożliwi to łatwe zagospodarowanie skosów i uzyskanie dużej powierzchni użytkowej.

Nasz strych jest też zwieńczony pokryciem dachowym. Zwróćmy uwagę na kąt nachylenia. W Polsce największą popularnością cieszą się dachy o kącie nachylenia pomiędzy 35, a 45 stopni. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać przytulne pomieszczenia, a skosy estetycznie schodzą się ku górze. Mniejszy kąt nachylenia zazwyczaj wiąże się z koniecznością wykonania wysokiej ścianki kolankowej (w razie potrzeby możemy ją podnieść podczas prac remontowych).

Jak widać, projekt poddasza musi uwzględniać najważniejsze parametry kondygnacji. Adaptując strych przemyślmy kwestię montażu dodatkowych lukarn, które zmniejszą liczbę skosów i skutecznie doświetlą przyszłe pomieszczenia mieszkalne. Alternatywą będą okna dachowe. Więcej praktycznych wskazówek na temat adaptacji poddasza znajdziesz w tym dziale o poddaszach.

Projektowanie większych pomieszczeń jest bardziej praktyczne

Tworząc projekt poddasza musimy wziąć pod uwagę przeznaczenie oraz podział konkretnych przestrzeni. Na poddaszu najlepiej sprawdzi się zasada mówiąca, że im większa przestrzeń, tym wyższa jej praktyczność.

Poddasze mieszkalne podzielone na wiele ciasnych i małych pomieszczeń będzie mało praktyczne. Wiąże się to z obecnością skosów, które i tak ograniczają powierzchnię użytkową, a jednocześnie utrudniają funkcjonalne rozmieszczenie elementów wyposażenia.

Dlatego jeśli mamy taką możliwość, stwórzmy projekt z dużymi, a jednocześnie dobrze doświetlonymi pomieszczeniami. Świetnie sprawdzą się też tak zwane pomieszczenia otwarte. Z reguły jest to salon połączony z kuchnią lub kuchnia połączona z jadalnią.

Tworzysz oryginalne poddasze mieszkalne? Wykorzystaj walory skosów

Strych jest pomieszczeniem trudnym do zagospodarowania i rozplanowania pomieszczeń. Skosy sprawiają, że nasze przyszłe poddasze mieszkalne będzie musiało być bardzo dokładnie przemyślane oraz rozplanowane. Warto jednak pamiętać, że ich obecność może być również dużym atutem, których próżno szukać na niższych kondygnacjach budynku.

Rozpoczynając projektowanie wykorzystajmy oczywiste atuty przestrzeni. Oglądając zdjęcia gotowych realizacji, z pewnością zauważymy duże przeszklenia dachowe. Funkcjonalne okna zapewnią optymalne doświetlenie światłem naturalnym, a także zwiększą walory wizualne pomieszczeń. Ciekawie sprawdzi się chociażby wysokie okno dachowe nad kabiną prysznicową w łazience, czy przeszklenie oświetlające blaty robocze w kuchni. Możliwości adaptacji są niemal nieograniczone.

Projekt poddasza może też uwzględnić widoczność więźby dachowej. Widoczne, zaimpregnowane belki świetnie wpisują się w charakter pomieszczeń zainspirowanych naturą. Co więcej, poddasze mieszkalne zyskuje niebanalny wygląd.

Nowoczesne meble do Twojego domu - sprawdź te produkty!

Poddasze mieszkalne - kuchnia i łazienka zwiększą koszty inwestycji

Poddasze mieszkalne jest z reguły przeznaczone na pomieszczenia sypialne, pracownie czy salon. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by górna najwyższa kondygnacja budynku zwierała także kuchnię oraz łazienkę. Tego typu pomieszczenia wiążą się niestety ze znacznym podniesieniem kosztów adaptacyjnych.

Nieużytkowany strych nie posiada rozprowadzonych instalacji wodno kanalizacyjnych. Wiąże się to z koniecznością wykonania generalnego remontu. Dodatkową niedogodnością okazują się trudności z usytuowaniem mebli oraz podstawowych elementów wyposażenia. W praktyce, projektowanie poddasza zazwyczaj wykonuje się w oparciu o meble wykonane na indywidualne zamówienie. Funkcjonalne kuchnie i łazienki na poddaszu, wyposażone w meble z produkcji seryjnej należą raczej do rzadkości.

Projekt poddasza, czyli strych jako poddasze mieszkalne i jego projektowanie krok po kroku, jak zaprojektować poddasze
Projekty poddasza mieszkalnego - jakich zasad przestrzegać?

Przeglądając zdjęcia gotowych realizacji, zauważymy, że kuchnia i łazienka na poddaszu mogą stać się praktycznymi, a jednocześnie bardzo eleganckimi przestrzeniami. Jednak ich projektowanie wymaga bardzo starannego przygotowania i dopasowania do potrzeb przyszłych użytkowników.

Projektowanie poddasza - po drugie elegancko

Nowoczesny projekt poddasza

Tworząc własne poddasze mieszkalne, warto zainspirować się określonym stylem aranżacyjnym. Takie działania pozwolą na zachowanie spójności pomieszczeń, a także podkreślą gust domowników.

Wśród wiodących trendów dominuje styl nowoczesny, który świetnie sprawdza się na najwyższej kondygnacji budynku. Zdjęcia pomieszczeń zainspirowanych stylem nowoczesnym odnajdziemy na wielu branżowych stronach internetowych. Warto tutaj podkreślić, iż zdjęcia mogą stać się świetnym źródłem praktycznych wskazówek oraz pomysłów. Dzięki nim projektowanie wnętrza na poddaszu jest stosunkowo proste. Dodatkowym ułatwieniem będzie nieskomplikowane, nieco minimalistyczne wyposażenie aranżacji współczesnych.

Nowoczesne poddasze mieszkalne może zawierać meble wykonane na indywidualne zamówienie. Niskie szafki pod skosami poddasza, a także regały czy półki w strefie gościnnej mogą stać się swoistą ozdobą. Dobrze sprawdzą się blaty meblowe wykończone na wysoki połysk. Dzięki temu optycznie powiększymy pomieszczenia, a jednocześnie podkreślimy ich współczesny charakter.

Projekt poddasza uwzględniający oświetlenie

Oświetlenie jest kluczowym elementem każdej funkcjonalnej, a jednocześnie eleganckiej aranżacji. Wykorzystajmy tu zarówno światło naturalne, jak i sztuczne. Nasze poddasze mieszkalne powinno zawierać okna dachowe, które doprowadzą promienie słoneczne. Innym praktycznym rozwiązaniem będzie montaż dodatkowych lukarn. Zaplanujmy ich rozmieszczenie jeszcze przed wykończeniem pomieszczeń. Warto się też rozplanować lokalizację mebli w pomieszczeniach. Okna dachowe mogą doświetlać blaty robocze czy biurka w pokojach dziecięcych. Możliwości ograniczają się jedynie do naszej wyobraźni oraz potrzeb użytkowych.

Planując poddasze mieszkalne, możemy też wykorzystać oświetlenie taśmami LED. Za ich pomocą wyeksponujemy wybrane fragmenty aranżacji, doświetlimy meble, a także stworzymy eleganckie oświetlenie na zabudowie z płyt kartonowo gipsowych. Oświetlenie barwnymi taśmami LED daje wiele interesujących możliwości. Z pewnością warto je wykorzystać, tworząc własny projekt poddasza mieszkalnego.

Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia, zapoznać się z poradami dotyczącymi aranżacji poddasza i uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z tym artykułem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny