Prospekt informacyjny jest niezbędnym dokumentem, który wydać musi klientowi każdy deweloper

Czym jest prospekt informacyjny?

Prospektem informacyjnym nazywamy dokument, który wyszczególnia informacje dotyczące realizowanej inwestycji, w tym także sytuacji prawno-finansowej dewelopera. Obowiązek jego przygotowywania wprowadziły zapisy nowej ustawy deweloperskiej – zgodnie z nią deweloper ma obowiązek przedstawić klientowi tego rodzaju dokument przed podpisaniem umowy.

Jakie informacje zawiera prospekt informacyjny?

Dokument dzielony jest na dwie części – ogólną i indywidualną. W części ogólnej znajdują się informacje dotyczące dewelopera, jego udokumentowane doświadczenie, a także wypisane informacje dotyczące nieruchomości i inwestycji, w tym: obciążeń hipotecznych nieruchomości, pozwoleń na budowę, terminów i harmonogramu inwestycji, środków ochrony klienta, zasad waloryzacji ceny czy warunków odstąpienia od umowy.

Część indywidualna prospektu informacyjnego zawiera informacje związane z konkretną nieruchomością. Przykładem może być warszawski deweloper Marvipol, oferujący nowe mieszkania na Mokotowie czy nowe inwestycje Bielany. W prospekcie znajdziemy między innymi informacje na temat ceny za 1 metr kwadratowy powierzchni, standard prac wykończeniowych, liczby kondygnacji budynku, części wspólnych, terenu wokół budynku, dostępnych mediów.

Warto też wskazać, że w przypadku, gdy w prospekcie zostaną wprowadzone jakiekolwiek zmiany, wtedy deweloper ma obowiązek poinformować o tym klienta, przedstawiając mu odpowiedni aneks.

Z prospektem informacyjnym dotyczącym inwestycji można zapoznać się w siedzibie dewelopera – jest on przedkładany na wniosek klienta. Warto zatem sprawdzić ten dokument przed podpisaniem umowy deweloperskiej, czyli przedwstępnej, aby mieć pewność, że deweloper i realizowana przez niego inwestycja są godne zaufania.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 46,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny