Prowadnice do pilarki tarczowej - rodzaje, ceny, opinie, porady zakupowe

Prowadnica do pilarki tarczowej - rodzaje i zastosowanie

Jeżeli zależy nam na dokładnym przecięciu konkretnego elementu, to koniecznie powinniśmy skorzystać z prowadnicy do pilarki tarczowej. Prowadnica do pilarki tarczowej wyrównuje oraz kontroluje tor ruchu narzędzia podczas przecinania długich elementów. Najczęściej ten element stosuje się do skracania blatów kuchennych, drzwi, płyt drewnopochodnych oraz przycinania paneli. Podczas pracy pilarką ręczną, zyskujemy większą stabilizację i niwelujemy ryzyko przesunięcia, czyli uskoku narzędzia. W ten sposób przecinanie dowolnych elementów przebiega szybciej, sprawniej, a także z większą dokładnością.

Prowadnica do piły tarczowej może dzielić się na:

 • Prowadnice do pił tarczowych ręcznych - jest to metalowa listwa prowadząca do pilarki, którą mocujemy do przycinanego elementu. Dzięki niej, możemy ustalać linię cięcia w dowolnym miejscu, niekoniecznie dysponując specjalnym stołem.
 • Prowadnice do piły stołowej - są to specjalne powierzchnie robocze, które montujemy bezpośrednio do stołu. Pozwalają na przycinanie elementów o dużej powierzchni, przy zachowaniu odpowiednich wymiarów cięcia. Ponadto system gwarantuje doskonałą stabilizację przecinanego elementu, dzięki czemu wszystkie prace możemy wykonać samodzielnie bez pomocy drugiej osoby. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pilarkach.

Prowadnica do piły tarczowej - przykładowe ceny

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny prowadnic do pilarek tarczowych:

 • Prowadnica do piły tarczowej Wolfcraft - cena od 268,00 zł. Listwa prowadząca do pilarki Wolfcraft pozwala na przecinanie elementów o głębokości do 66 mm. Istnieje możliwość przecinania pod kątem. Prowadnica Wolfcraft wyposażona jest w gumową nakładkę, dzięki czemu zmniejszone zostaje ryzyko poślizgu listwy. Dodatkowo stabilizację prowadnicy Wolfcraft zapewniają dwa zaciski mocujące.
 • Duża prowadnica do piły stołowej - 1255,00 zł
 • Prowadnica do piły stołowej T&O - 283,00 zł
 • Prowadnica do piły stołowej Makita MLT100 - 140,27 zł
 • Pilarka tarczowa 165 mm z szyną prowadzącą - 729,00 zł
 • Pilarka tarczowa 1200 W z szyną prowadzącą - 298,00 zł
 • Prowadnica do pilarki tarczowej Bosch FSN 1600 - cena od 280,00 zł
 • Pilarka ręczna tarczowa Metabo KS 55 FS z szyną prowadzącą - 845,00 zł
 • Pilarka ręczna tarczowa Scheppach PL55 z szyną prowadzącą - 729,00 zł

Prowadnice do pilarki tarczowej - rodzaje, ceny, opinie, porady zakupowe

Patrząc na powyższe oferty, możemy zauważyć, iż największą popularnością cieszą się jednak pilarki tarczowe, które są od razu wyposażone w zestaw przedłużający. Ich cena jest znacznie wyższa, ale za to linia do skracania blatów, a także wykonywania innych czynności, jest dokładnie skorelowana z elektronarzędziem. Na pewno koszt prowadnicy do piły stołowej, który został zaprojektowany na profesjonalnym poziomie jest dużo wyższy. Jednak należy zauważyć, że taka prowadnica do pilarki tarczowej stołowej jest bardziej rozbudowana i nie składa się jedynie z listwy do przedłużenia cięcia. Jest to narzędzie służące do stworzenia wygodnego stanowiska w swoim warsztacie. Dzięki takiej prowadnicy, możliwe jest przycinanie przedmiotów o wielkości 2,4 na 1,2 metra. Sprawdź także inne, zebrane w tym miejscu artykuły o elektronarzędziach.

Polecane pilarki - sprawdź ceny!

Listwa prowadząca do pilarki - o czym warto pamiętać przed zakupem?

Decydując się na zakup prowadnicy do pilarki tarczowej, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Dzięki nim praca przy użyciu tego eletronarzędzia będzie jeszcze wygodniejsza. Sprawdź, czy listwa prowadząca do pilarki pozwala na przecinanie różnych przedmiotów pod kątem. Okazuje się, że nie zawsze chcemy dokonać cięcia pod kątem prostym. Bardziej zaawansowana obróbka będzie wymagała od nas przecinania pod kątem. Szczególnie jeżeli będzie chodziło o przycinanie różnego rodzaju listw, czy też boazerii, które w późniejszym czasie muszą się ze sobą odpowiednio dopasować. Na to, czy zestaw przedłużający pozwala na cięcie pod kątem, powinniśmy sprawdzić również w gotowych kompletach zawierających pilarkę tarczową wraz z szyną prowadzącą.

Kolejną kwestią, która powinna nas zainteresować przed zakupem jest głębokość cięcia. Jest to istotne, jeżeli kupujemy listwę do skracania blatów kuchennych lub przecinania dość grubych desek. Ponieważ zbyt mała głębokość cięcia nie pozwoli nam na wykonanie zaplanowanej obróbki. W przypadku wspomnianej prowadnicy Wolfcart, głębokość cięcia wynosi aż 66 mm. Dlatego z powodzeniem szyna sprawdzi się do skracania blatów kuchennych, których grubość zwykle nie przekracza 4 cm. Oczywiście w zestawach z pilarkami ręcznymi, mogą znajdować się szyny, których głębokość cięcia jest o wiele mniejsza. W takim przypadku należy sobie odpowiedzieć, z jakimi materiałami mamy do czynienia i czy taki parametr okaże się dla nas w zupełności wystarczający. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pile do betonu?Prowadnica do piły tarczowej - podsumowanie

Wybierając zestaw przedłużający, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę, czy posiada odpowiednią stabilizację. Na nic nam się nie zda szyna, która co chwilę będzie zmieniała swoją pozycję. Dlatego do skracania blatów kuchennych lub innych elementów, najlepiej sprawdzi się zestaw przedłużający wyposażony w gumową podkładkę. Dodatkowo takie prowadnice powinny mieć zaciski, które przymocowujemy do przecinanego przedmiotu. W ten sposób zapewnimy doskonałą stabilizację, a także unikniemy niespodziewanego przesunięcia piły tarczowej w czasie pracy. Takie sytuacje nie tylko powodują, że możemy źle wykonać zaplanowaną obróbkę, ale również mogą być niebezpieczne dla naszego życia.

Prowadnica do pilarki ręcznej jest przydatnym dodatkiem, szczególnie jeżeli często mamy do czynienia z przycinaniem długich lub wielkopowierzchniowych elementów. Długie deski, szerokie blaty, boazerie czy też skracane drzwi nie będą dla nas stanowić już żadnego problemu. Jednak należy koniecznie pamiętać o tym, by prowadnica była wyposażona we wszystkie najważniejsze zabezpieczenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tarczy do szlifowania betonu?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny