Prysznic bez brodzika - zalety i wady

Kabina prysznicowa bez brodzika wygląda elegancko i świetnie komponuje się w nowoczesnych aranżacjach łazienkowych. Umożliwia wygodne wchodzenie i wychodzenie, co zyskuje szczególnego znaczenia w łazienkach użytkowanych przez osoby starsze oraz dzieci.

Dobrze zaplanowane prysznice bez brodzika mogą być funkcjonalnym elementem wyposażenia łazienek o dowolnych rozmiarach. Wielkość kabiny może być całkowicie dowolna. Niektórzy inwestorzy decydują się na montaż niewielkich kabin, inni tworzą przestronne prysznice dwuosobowe. Możliwości aranżacyjne zależą wyłącznie od ograniczeń konkretnego pomieszczenia. Dzięki temu inwestor bez większego problemu może wykonać prysznic o ponadstandardowych gabarytach, który dobrze sprawdzi się w przestronnych łazienkach.

Cena całego przedsięwzięcia nie musi być zbyt wysoka. Co więcej, kabina prysznicowa bez brodzika może być wykonana we wnękach łazienki. Możliwości aranżacyjne są niemal nieograniczone i dają inwestorowi szerokie pole do popisu. Brak brodzika sprawia, że prysznic staje się bardziej ustawny. Jego przestrzeń może być idealnie dopasowana do metrażu pomieszczenia. Możliwość wykorzystania wnęk pomieszczenia jest docenianym atutem, który nabiera szczególnego znaczenia w łazienkach o ograniczonym metrażu.

Kolejną godną uwagi zaletą jest łatwość utrzymania w czystości. Prysznic bez brodzika zazwyczaj wykłada się płytkami ceramicznymi. Z łatwością zmyjemy z nich powierzchniowe zabrudzenia oraz osad z wody. Podłoga kabiny bez brodzika zostaje wykonana ze spadkiem. Dlatego nie ma ryzyka, że woda zacznie wydobywać się na zewnątrz wydzielonej strefy kąpielowej.

Dobrym pomysłem są dodatkowe drzwi prysznicowe, które wydzielają strefę prysznicową. Lepszej jakości, szklane drzwi prysznicowe (np. firmy Sanplast, Koło lub Cerasit) będą łatwe do utrzymania w czystości, a jednocześnie zabezpieczą pomieszczenie przed rozchlapywaniem wody.

Prysznic bez brodzika z reguły zbiera przychylne opinie inwestorów. Jednak warto pamiętać, że tego typu rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Można byłoby pomyśleć, iż kabina prysznicowa bez brodzika będzie tańsza od standardowych odpowiedników. Niestety nie zawsze będzie to prawda. Koszt prysznica bez brodzika będzie uzależniony od specyfiki montażu.

Największy problem stanowią sytuację, w których planujemy wykonać prysznic w istniejącym już budynku. Wykonawca musi wtedy rozprowadzić instalacje odpływową, zaprojektować rozmiary kabiny i zadbać o odpowiednie wyprofilowanie podłogi. Wiąże się to z koniecznością wykonania generalnego remontu. Szczególny problem pojawia się w przypadku łazienek usytuowanych na cienkim stropie. Wszystkie utrudnienia montażowe sprawiają, że koszt prysznica bez brodzika ulega podwyższeniu. W wyjątkowych przypadkach kabina prysznicowa bez brodzika nie jest w ogóle możliwa do wykonania.



Odpływ liniowy do prysznica bez brodzika

Kabina prysznicowa bez brodzika wymaga zainstalowania odpowiedniego odpływu wody. Największą popularnością cieszy się odpływ podłogowy. Instalacja kanalizacyjna przebiega tuż pod powierzchnią płytek podłogowych. W szczególnych przypadkach (np. przy cienkim stropie) możemy też wykonać odpływ ścienny. W tym wypadku podejście kanalizacyjne zostaje zamontowane w ścianie przylegającej do kabiny. Podłoga z płytek musi zostać wykonana z minimum 2 % spadkiem, co umożliwi odprowadzenie wody do kanalizacji.

Wybór pomiędzy odpływem ściennym, a podłogowym powinien być uzależniony od specyfiki łazienki (w szczególności od grubości stropu i możliwości wykonania wylewki). Najmniejszy problem z montażem odpływu znajduje się w łazienkach zlokalizowanych na parterze bądź w podłogach na gruncie. Ich strop oraz izolacja termiczna są z reguły najgrubsze. Dlatego łatwiej jest ukryć instalację kanalizacyjną pod powierzchnią podłogi z płytek.

Brodzik w podłodze to wygodne i bardzo estetyczne rozwiązanie, które jest niezwykle praktyczne. Zalety prysznica bez brodzika są bardzo liczne
Prysznic bez brodzika - zalety, wady, opinie i planowanie

Wpust do prysznica bezbrodzikowego

Wszystkie prysznice bez brodzika wymagają montażu wpustu w płytkach. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, bowiem nieprawidłowości wykonane na tym etapie mogą przynieść dość duże problemy. Nieumiejętnie zamontowany, bądź źle dobrany wpust i syfon prysznicowy grozi zalaniem dolnej kondygnacji budynku. Dlatego jego montaż warto powierzyć doświadczonym fachowcom.

Cena wpustów podłogowych może być dość zróżnicowana, jednak najważniejsze będą ich parametry techniczne. Warto wybrać model ze szczelnym kołnierzem o niewielkiej wysokości. Dzięki temu łatwiej będzie wykonać dobrej jakości izolację przeciwwodną, która zapewni szczelność odpływu. Pamiętajmy też, że wpust podłogowy czyści się od góry. Niestety po zakończeniu montażu nie będzie żadnej innej możliwości dostania się do instalacji kanalizacyjnej.

Wybierając wpust do kabiny bez brodzika zwróćmy uwagę na jego wydajność. Powinna być ona większa od wydajności baterii prysznicowej. Dzięki temu upewnimy się, że woda będzie na bieżąco odprowadzana z powierzchni naszej podłogi. Standardowe wpusty mają wydajność pomiędzy 0,45 a 0,9 l/s. Wybierzmy model pasujący do wymagań konkretnej baterii prysznicowej.

Warto także zaznaczyć, że prysznice bez brodzika mogą zostać wyposażone we wpust punktowy (opisany powyżej) bądź liniowy. Cena wpustów liniowych może być nieco większa. Jednak ich atutem pozostaje możliwość równomiernego odbierania większej ilości wody. Wpusty liniowe posiadają dobre opinie użytkowników. Ich niezaprzeczalnym atutem staje się możliwość dopasowania do każdej kabiny bez brodzika. Wpust liniowy może przybierać kształt prosty bądź kątowy. Jego dodatkowym atutem jest możliwość zamaskowania płytkami, co zwiększa walory wizualne całej kabiny.

A może prysznic bez kabiny prysznicowej?

To kolejne interesujące rozwiązanie nad którym warto się zastanowić. Prysznic bez kabiny prysznicowej i brodzika świetnie sprawdza się w łazienkach zainspirowanych stylem nowoczesnym. Wymaga montażu odpływu podłogowego (najlepiej odpływu liniowego). Brak dodatkowej kabiny prysznicowej sprawia, że cena całego przedsięwzięcia staje się bardziej atrakcyjna. Co więcej, prysznic bez kabiny wizualnie powiększa pomieszczenie i wprowadza do niego wrażenie lekkości. Może zostać zaaranżowany we wnękach łazienkowych, bądź bezpośrednio przy narożach ścian. Bezpośrednio nad nim powinna znaleźć się dobrej jakości deszczownica, która nie rozchlapuje wody na boki.

Wybierając prysznic bez kabiny warto pomyśleć o ułożeniu na podłodze maty antypoślizgowej. Z kolei drzwi prysznicowe mogą być zastąpione elegancką zasłonką, zamontowaną na specjalnym drążku. Tego rodzaju rozwiązanie jest szczególnie polecane w ciasnej zabudowie łazienkowej, w której nie ma miejsca na trwałe kabiny bez brodzika.

Warto pamiętać, że szczególnie ważne jest tu odpowiednio wykonane odpływy liniowe. Wadliwy odpływ liniowy spowoduje, że cała łazienka będzie zalewana wodą przy każdym użyciu.

Jak wybrać drzwi prysznicowe do kabiny bez brodzika?

Drzwi prysznicowe chronią łazienkę przed zalaniem. Na ich powierzchnie spadają krople wody wydobywające się z baterii prysznicowej. Dlatego warto wybrać model, który odznacza się łatwością utrzymania w czystości. Dobre opinie użytkowników posiadają drzwi prysznicowe ze szkła hartowanego. Niektóre, lepszej jakości modele posiadają specjalne powłoki, które nie dopuszczają do pojawienia się zacieków. Niestety cena ich zakupu może być dosyć wysoka.

Prysznic bez brodzika powinien mieć zamontowane drzwi, które szczelnie oddzielą wodę od reszty łazienki.
Prysznic bez brodzika - zalety, wady, opinie i planowanie

Wybierając drzwi prysznicowe zwróćmy też uwagę na sposób otwierania. W ofertach producentów znajdziemy modele przesuwne, łamane, otwierane oraz walk In. Sposób otwierania może zadecydować o komforcie użytkowania całej kabiny. Warto wybrać model, który będzie dobrze dopasowany do specyfiki wnętrza naszej łazienki.

Efektownym rozwiązaniem są też bezramowe drzwi przesuwne (najczęściej otwierane), które idealnie wpasowują się w nowoczesny design pomieszczeń. Cena produktów z pośredniej półki waha się w granicach od 700 do 1 500 zł.

Więcej na ten temat przeczytasz w tych artykułach na temat kabin prysznicowych.

Konieczna hydroizolacja prysznica bezbrodzikowego

Prysznic bez brodzika wymaga wykonania odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej. W przeciwnym razie dolna kondygnacja budynku może być stale narażona na działanie podwyższonego poziomu wilgoci. Hydroizolacje tworzymy tuż pod płytkami podłogowymi. Najczęściej używanym materiałem jest masa izolacyjna oraz specjalna folia w płynie. Warto zaplanować krok po kroku cały proces tworzenia izolacji i przeprowadzić go z dużą starannością. Bardzo ważne jest też to, by wykonać montaż izolacji przeciwwilgociowej na odpowiednio wysuszonym podłożu.

Więcej na temat hydroizolacji przeczytasz tu.

Natrysk bez brodzika - o czym jeszcze warto pamiętać?

Każdy prysznic bez brodzika może stać się efektownym elementem wykończenia łazienki. Jednak trzeba go dobrze zaplanować i wykonać dokładny montaż krok po kroku. Najlepiej byłoby, gdyby kabina prysznicowa bez brodzika została przewidziana już na etapie budowy. Dzięki temu łatwiej będzie dopasować ją do indywidualnych preferencji inwestora.

Pamiętajmy też, że prysznice bez brodzika powinny zostać wykonane z dobrej jakości materiałów. Na podłodze warto wyłożyć płytki antypoślizgowe, które zwiększą bezpieczeństwo poruszania się po wilgotnej powierzchni. Cena kafelków klasy R 10 – R 12 nie powinna być zbyt wysoka. W ofercie producentów znajdziemy wiele ciekawych modeli płytek, które świetnie sprawdzą się zamiast brodzika. Wybierając materiał pod prysznice bez brodzika zwróćmy także uwagę na rodzaj fugi do spoinowania płytek. Najlepiej sprawdzi się fuga epoksydowa. Jej największą zaletą jest odporność na działanie wilgoci, ponadstandardowa trwałość, a także łatwość utrzymania w czystości.

Ostatnia rzecz, którą warto wziąć pod uwagę to wybór odpowiedniej ekipy wykończeniowej. Z pozoru mogłoby się wydawać, że kabina prysznicowa bez brodzika jest łatwa w montażu. Jednak w rzeczywistości prace montażowe wymagają dużej precyzji i doświadczenia. Niewłaściwie wykonana izolacja, czy źle spasowany odpływ będą przyczyną wielu kłopotów. Dlatego warto wybrać sprawdzonych fachowców, którzy posiadają dobre opinie i wykonują usługi na odpowiednio wysokim poziomie.


Kabiny prysznicowe bez brodzika zyskują na popularności z kilku powodów. Przede wszystkim prysznic bez brodzika jest komfortowym i wygodnym rozwiązaniem. W szczególności ma to znaczenie, kiedy z prysznica korzystają osoby o obniżonej sprawności ruchowej, lecz nie są to jedyne powody. Dodatkowo prysznic bez brodzika doskonale wpasowuje się w nowoczesne aranżacje łazienek. Poznaj zalety i wady tego rozwiązania i przekonaj się, czy jest to dobry pomysł do twojej łazienki.

Zalety kabiny prysznicowej bez brodzika

Kabina bez brodzika posiada sporo zalet, dzięki którym jest coraz chętniej montowana w nowoczesnych łazienkach w domu. Przede wszystkim cechują ją przestronność i lekkość oraz dekoracyjność, nienaruszająca estetyki wnętrza w łazience. Kabina prysznicowa bez brodzika daje większe możliwości aranżacyjne w łazience. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, łazienka staje się bardziej przestronna i ustawna. Niezależnie, jak duża jest nasza łazienka, kabina bez brodzika zmieści się w niej bez problemu.

Prysznic bez brodzika pozwala zaoszczędzić miejsce na inne sprzęty oraz meble łazienkowe. W łazience z kabiną bez brodzika może stanąć na przykład także wanna.

Kabina prysznicowa jest w tym przypadku tworzona przez ścianki ze szkła lub innego materiału. Liczba ścianek jest uzależniona od potrzeby i gustu osoby urządzającej łazienkę. Prysznic bez brodzika może zostać wyposażony w jedną, dwie lub trzy ścianki. Można zamontować również drzwi do kabiny prysznicowej bez brodzika, jednak nie jest to konieczne. Dzięki odpowiedniemu montażowi, woda nie powinna wypływać na podłogę. Jeśli szukasz kabiny prysznicowej, w tym artykule znajdziesz przydatne porady.

Kabina prysznicowa bez brodzika to doskonałe rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, starszych oraz dla dzieci. W przeciwieństwie do standardowych kabin z brodzikiem, ryzyko potknięcia zostaje ograniczone do minimum.

W nowoczesnych wnętrzach łazienkowych bardzo dobrze będzie się prezentował prysznic bez kabiny. Prysznic bez kabiny może posiadać jedną ściankę działową, wykonaną ze szkła hartowanego, które zawsze i wszędzie prezentuje się elegancko. Kabina prysznicowa bez brodzika pasuje idealnie również do łazienek z wnęką. Wnęka może w naturalny sposób posłużyć jako kabina bez brodzika, co pozwoli na zaoszczędzenie miejsca w łazience. Niezaprzeczalną zaletą, którą posiada kabina bez brodzika, jest to, że dużo łatwiej utrzymać ją w czystości.

Wady kabiny prysznicowej bez brodzika

Kabiny prysznicowe bez brodzika posiadają również swoje wady. Jedna z istotniejszych to dość kłopotliwy montaż. Z tego też powodu zaleca się planowanie tego rozwiązania jeszcze na etapie projektowania i budowy domu. Podłogi muszą zostać odpowiednio pogłębione. Może być to niemożliwe, jeśli mieszkamy w budynku wielopiętrowym, a strop nie jest odpowiednio gruby i wytrzymały.

Montaż prysznica tego typu musi zostać przeprowadzony przez fachowców biegłych w tego rodzaju instalacjach. Jeśli takich potrzebujesz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy. Dzięki niej zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Kluczowymi elementami jest hydroizolacja oraz odpływ. Błędy przy montażu kabiny bez brodzika mogą skutkować zalaniem sąsiada, mieszkającego pod nami lub może dojść do sytuacji, że woda będzie wylewać się na podłogę łazienki.

Dodatkową wadą montażu kabiny bez brodzika jest jej wysoki koszt. Ten koszt to głównie cena montażu, której nie przeprowadzimy samodzielnie, a którą należy zlecić odpowiedniej firmie.

Ceny kabin prysznicowych bez brodzika

Kabiny prysznicowe bez brodzika są dostępne w ofercie wielu polskich i zagranicznych firm, działających na naszym rynku. Prysznic bez brodzika można zakupić jako kabinę pełną lub nabyć ścianki ze szkła hartowanego, pokrytego specjalną powłoką easy clean. Powłoka easy clean ułatwia czyszczenie kabiny lub ścianki prysznica. Dzięki tej powłoce, na powierzchni kabiny nie pozostają osady z wody.

Cena ścianek prysznicowych to od stukilkudzisięciu złotych do nawet tysiąca złotych. Cena drzwi do kabiny prysznicowej bez brodzika oscyluje w granicach od 600 do 1500 złotych. Można również zdecydować się na zakup kabiny walk in, z jedną lub dwiema ściankami. Kabina prysznicowa bez brodzika walk in to wydatek od kilkuset złotych wzwyż, w zależności od producenta.

Alternatywnie można zdecydować się na zakup pełnej kabiny z trzema lub czterema ściankami ze szkła hartowanego. Cena kabin tego typu rozpoczyna się kwotą około 1000 złotych.

Oczywiście kabina prysznicowa bez brodzika może mieć również dużo wyższą cenę, jeśli zdecydujemy się na topowy model znanego producenta. Cena może sięgać wówczas nawet 3000 złotych. Najczęściej na kabinę czy drzwi do prysznica cenionego producenta dostaniemy równocześnie dłuższą gwarancję. Istnieje także możliwość zakupu kabiny bez brodzika z hydromasażem. Cena kabiny z hydromasażem jest oczywiście dużo wyższa niż kabiny bez tej funkcji.

Dodatkowe koszty kabiny prysznicowej bez brodzika

Trzeba mieć świadomość, że cena poszczególnych elementów kabiny to tylko jeden z kosztów. Należy doliczyć do niego jeszcze cenę montażu, który może wynieść od kilkuset do powyżej 1000 złotych, w zależności od skomplikowania przedsięwzięcia i od tego, jaki rodzaj odpływu wybierzemy - liniowy czy punktowy.

Kabiny prysznicowe bez brodzika, ścianki ze szkła hartowanego czy drzwi do kabiny prysznicowej bez brodzika możemy nabyć między innymi w wielkopowierzchniowych marketach wykończeniowych, na przykład w Castoramie czy Leroy Merlin. Kabiny bez brodzika znajdziemy również w ofercie polskich i zagranicznych producentów oraz ich dystrybutorów.

Wartą polecenia firmą jest Koło, której historia sięga czasów wczesnego Gomułki. W ofercie firmy Koło znajdziemy nie tylko kabiny, ale również drzwi do kabiny prysznicowej bez brodzika. Kolejnym producentem, którego warto polecić, jest Aquaform. Firma działa w branży łazienkowej od ponad dwudziestu lat. Szukając dobrego produktu, można zwrócić uwagę również na propozycje firmy Radaway, która posiada bogatą ofertę kabin prysznicowych, włączając w to kabiny walk in.

Montaż kabiny prysznicowej

Kabiny prysznicowe bez brodzika montuje się na dwa sposoby, w zależności od rodzaju preferowanego odpływu. Pierwszym z nich jest odpływ punktowy, montowany w podłodze. Taki odpływ instaluje się na odpowiednio wyprofilowanym podłożu. Płytki układane na powierzchni muszą mieć spadek, zaleca się spadek rzędu dwóch procent w podłodze. Jeśli kabina prysznicowa bez brodzika z podłogą z płytek ma dużą powierzchnię natryskową, można zastosować dwa odpływy, aby zminimalizować ryzyko wylania się wody na podłogę łazienki. Przeczytaj także artykuł, jak uszczelnić kabinę prysznicową krok po kroku.

Drugim rodzajem odpływu w podłodze jest odpływ liniowy, który jednak najczęściej jest montowany w ścianie. Czasem ten rodzaj odpływu jest instalowany na granicy kabiny. Spadek tworzy się w tym przypadku w kierunku odpływu. Na odpływ liniowy składa się kanał prysznicowy oraz ruszt. Prysznic bez brodzika z odpływem liniowym w podłodze czy w ścianie powinien być montowany tam, gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca na zachowanie optymalnego spadku, czyli niemożliwym staje się zainstalowanie odpływu punktowego.

Kabiny prysznicowe bez brodzika wymagają zastosowania izolacji przeciwwilgociowej. Popularnym rodzajem izolacji prysznica bez kabiny jest tak zwana płynna folia produkowana z żywicy syntetycznej. Nakłada się ją warstwowo na podłogę do uzyskania mniej więcej dwóch milimetrów grubości. Również krawędzie podłogi i ścian należy zabezpieczyć. Stosuje się wodoszczelne taśmy. Wszystkie te czynności należy wykonać przed położeniem płytek.

Prysznic bez kabiny czy kabina prysznicowa bez brodzika wymaga małych antypoślizgowych płytek. Najlepiej sprawdzą się płytki mozaikowe o niskiej nasiąkliwości. Duże płytki ciężko będzie ułożyć na spadkach, więc lepiej ich nie stosować.

Wybór konkretnej kabiny lub całkowita z niej rezygnacja to już sprawa gustu. Kabiny prysznicowe bez brodzika, wykonane ze szkła hartowanego, mogą być montowane na specjalnych wspornikach. Alternatywnie można zdecydować się na pełną kabinę oraz drzwi do prysznica w zestawie. Innym sposobem jest montaż pojedynczej ścianki. Z kolei prysznic bez kabiny może być dobrym rozwiązaniem, kiedy łazienka posiada naturalną wnękę lub zależy nam na optycznym jej powiększeniu.

Tak jak było wspomniane uprzednio, kabiny prysznicowe bez brodzika powinny być montowane przez specjalistów. Szczególnie przygotowanie podłoża, wykonanie spadków oraz zaizolowanie ma kapitalne znaczenie dla bezpiecznego użytkowania prysznica. Nie zaleca się samodzielnego montażu, gdyż łatwo w tym względzie o błędy, które mogą skutkować nieszczelnością i brakiem komfortu w użytkowaniu kabiny prysznicowej. Dzięki takim rozwiązaniom, być może wanna w łazience okaże się zbędna.

Dowiedz się także, jakie są najlepsze sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej. Wszelkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule.

ikona podziel się Przekaż dalej