Prysznic bez brodzika - zalety, wady, opinie i planowanie

Prysznic bez brodzika to ciekawe rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w większości łazienek. Brak konieczności montażu brodzika daje duże możliwości dekoracyjne, w których kabiny prysznicowe stają się centralnym punktem aranżacji. Nie ulega wątpliwości, że prysznic bez brodzika cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Jednak jego montaż powinien być dobrze przemyślany i odpowiednio wykonany. Wadliwa hydroizolacja czy brak spadku mogą całkowicie popsuć komfort użytkowy. Poniżej podpowiemy krok po kroku, na co zwrócić szczególną uwagę.

Chcesz obliczyć koszty kompleksowego remontu łazienki? Skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora, a potem znajdź wykonawcę wypełniając jeden krótki formularz.

Ocena: 4,3/5 (głosów 9)

Kabina prysznicowa bez brodzika - sprawdza się?

Prysznic bez brodzika - zalety i wady

Kabina prysznicowa bez brodzika wygląda elegancko i świetnie komponuje się w nowoczesnych aranżacjach łazienkowych. Umożliwia wygodne wchodzenie i wychodzenie, co zyskuje szczególnego znaczenia w łazienkach użytkowanych przez osoby starsze oraz dzieci.

Dobrze zaplanowane prysznice bez brodzika mogą być funkcjonalnym elementem wyposażenia łazienek o dowolnych rozmiarach. Wielkość kabiny może być całkowicie dowolna. Niektórzy inwestorzy decydują się na montaż niewielkich kabin, inni tworzą przestronne prysznice dwuosobowe. Możliwości aranżacyjne zależą wyłącznie od ograniczeń konkretnego pomieszczenia. Dzięki temu inwestor bez większego problemu może wykonać prysznic o ponadstandardowych gabarytach, który dobrze sprawdzi się w przestronnych łazienkach.

Cena całego przedsięwzięcia nie musi być zbyt wysoka. Co więcej, kabina prysznicowa bez brodzika może być wykonana we wnękach łazienki. Możliwości aranżacyjne są niemal nieograniczone i dają inwestorowi szerokie pole do popisu. Brak brodzika sprawia, że prysznic staje się bardziej ustawny. Jego przestrzeń może być idealnie dopasowana do metrażu pomieszczenia. Możliwość wykorzystania wnęk pomieszczenia jest docenianym atutem, który nabiera szczególnego znaczenia w łazienkach o ograniczonym metrażu.

Kolejną godną uwagi zaletą jest łatwość utrzymania w czystości. Prysznic bez brodzika zazwyczaj wykłada się płytkami ceramicznymi. Z łatwością zmyjemy z nich powierzchniowe zabrudzenia oraz osad z wody. Podłoga kabiny bez brodzika zostaje wykonana ze spadkiem. Dlatego nie ma ryzyka, że woda zacznie wydobywać się na zewnątrz wydzielonej strefy kąpielowej.

Dobrym pomysłem są dodatkowe drzwi prysznicowe, które wydzielają strefę prysznicową. Lepszej jakości, szklane drzwi prysznicowe (np. firmy Sanplast, Koło lub Cerasit) będą łatwe do utrzymania w czystości, a jednocześnie zabezpieczą pomieszczenie przed rozchlapywaniem wody.

Prysznic bez brodzika z reguły zbiera przychylne opinie inwestorów. Jednak warto pamiętać, że tego typu rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Można byłoby pomyśleć, iż kabina prysznicowa bez brodzika będzie tańsza od standardowych odpowiedników. Niestety nie zawsze będzie to prawda. Koszt prysznica bez brodzika będzie uzależniony od specyfiki montażu.

Największy problem stanowią sytuację, w których planujemy wykonać prysznic w istniejącym już budynku. Wykonawca musi wtedy rozprowadzić instalacje odpływową, zaprojektować rozmiary kabiny i zadbać o odpowiednie wyprofilowanie podłogi. Wiąże się to z koniecznością wykonania generalnego remontu. Szczególny problem pojawia się w przypadku łazienek usytuowanych na cienkim stropie. Wszystkie utrudnienia montażowe sprawiają, że koszt prysznica bez brodzika ulega podwyższeniu. W wyjątkowych przypadkach kabina prysznicowa bez brodzika nie jest w ogóle możliwa do wykonania.

Odpływ liniowy do prysznica bez brodzika

Kabina prysznicowa bez brodzika wymaga zainstalowania odpowiedniego odpływu wody. Największą popularnością cieszy się odpływ podłogowy. Instalacja kanalizacyjna przebiega tuż pod powierzchnią płytek podłogowych. W szczególnych przypadkach (np. przy cienkim stropie) możemy też wykonać odpływ ścienny. W tym wypadku podejście kanalizacyjne zostaje zamontowane w ścianie przylegającej do kabiny. Podłoga z płytek musi zostać wykonana z minimum 2 % spadkiem, co umożliwi odprowadzenie wody do kanalizacji.

Wybór pomiędzy odpływem ściennym, a podłogowym powinien być uzależniony od specyfiki łazienki (w szczególności od grubości stropu i możliwości wykonania wylewki). Najmniejszy problem z montażem odpływu znajduje się w łazienkach zlokalizowanych na parterze bądź w podłogach na gruncie. Ich strop oraz izolacja termiczna są z reguły najgrubsze. Dlatego łatwiej jest ukryć instalację kanalizacyjną pod powierzchnią podłogi z płytek.

Wpust do prysznica bezbrodzikowego

Wszystkie prysznice bez brodzika wymagają montażu wpustu w płytkach. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, bowiem nieprawidłowości wykonane na tym etapie mogą przynieść dość duże problemy. Nieumiejętnie zamontowany, bądź źle dobrany wpust i syfon prysznicowy grozi zalaniem dolnej kondygnacji budynku. Dlatego jego montaż warto powierzyć doświadczonym fachowcom.

Cena wpustów podłogowych może być dość zróżnicowana, jednak najważniejsze będą ich parametry techniczne. Warto wybrać model ze szczelnym kołnierzem o niewielkiej wysokości. Dzięki temu łatwiej będzie wykonać dobrej jakości izolację przeciwwodną, która zapewni szczelność odpływu. Pamiętajmy też, że wpust podłogowy czyści się od góry. Niestety po zakończeniu montażu nie będzie żadnej innej możliwości dostania się do instalacji kanalizacyjnej.

Wybierając wpust do kabiny bez brodzika zwróćmy uwagę na jego wydajność. Powinna być ona większa od wydajności baterii prysznicowej. Dzięki temu upewnimy się, że woda będzie na bieżąco odprowadzana z powierzchni naszej podłogi. Standardowe wpusty mają wydajność pomiędzy 0,45 a 0,9 l/s. Wybierzmy model pasujący do wymagań konkretnej baterii prysznicowej.

Warto także zaznaczyć, że prysznice bez brodzika mogą zostać wyposażone we wpust punktowy (opisany powyżej) bądź liniowy. Cena wpustów liniowych może być nieco większa. Jednak ich atutem pozostaje możliwość równomiernego odbierania większej ilości wody. Wpusty liniowe posiadają dobre opinie użytkowników. Ich niezaprzeczalnym atutem staje się możliwość dopasowania do każdej kabiny bez brodzika. Wpust liniowy może przybierać kształt prosty bądź kątowy. Jego dodatkowym atutem jest możliwość zamaskowania płytkami, co zwiększa walory wizualne całej kabiny.

A może prysznic bez kabiny prysznicowej?

To kolejne interesujące rozwiązanie nad którym warto się zastanowić. Prysznic bez kabiny prysznicowej i brodzika świetnie sprawdza się w łazienkach zainspirowanych stylem nowoczesnym. Wymaga montażu odpływu podłogowego (najlepiej odpływu liniowego). Brak dodatkowej kabiny prysznicowej sprawia, że cena całego przedsięwzięcia staje się bardziej atrakcyjna. Co więcej, prysznic bez kabiny wizualnie powiększa pomieszczenie i wprowadza do niego wrażenie lekkości. Może zostać zaaranżowany we wnękach łazienkowych, bądź bezpośrednio przy narożach ścian. Bezpośrednio nad nim powinna znaleźć się dobrej jakości deszczownica, która nie rozchlapuje wody na boki.

Wybierając prysznic bez kabiny warto pomyśleć o ułożeniu na podłodze maty antypoślizgowej. Z kolei drzwi prysznicowe mogą być zastąpione elegancką zasłonką, zamontowaną na specjalnym drążku. Tego rodzaju rozwiązanie jest szczególnie polecane w ciasnej zabudowie łazienkowej, w której nie ma miejsca na trwałe kabiny bez brodzika.

Warto pamiętać, że szczególnie ważne jest tu odpowiednio wykonane odpływy liniowe. Wadliwy odpływ liniowy spowoduje, że cała łazienka będzie zalewana wodą przy każdym użyciu.

Jak wybrać drzwi prysznicowe do kabiny bez brodzika?

Drzwi prysznicowe chronią łazienkę przed zalaniem. Na ich powierzchnie spadają krople wody wydobywające się z baterii prysznicowej. Dlatego warto wybrać model, który odznacza się łatwością utrzymania w czystości. Dobre opinie użytkowników posiadają drzwi prysznicowe ze szkła hartowanego. Niektóre, lepszej jakości modele posiadają specjalne powłoki, które nie dopuszczają do pojawienia się zacieków. Niestety cena ich zakupu może być dosyć wysoka.

Wybierając drzwi prysznicowe zwróćmy też uwagę na sposób otwierania. W ofertach producentów znajdziemy modele przesuwne, łamane, otwierane oraz walk In. Sposób otwierania może zadecydować o komforcie użytkowania całej kabiny. Warto wybrać model, który będzie dobrze dopasowany do specyfiki wnętrza naszej łazienki.

Efektownym rozwiązaniem są też bezramowe drzwi przesuwne (najczęściej otwierane), które idealnie wpasowują się w nowoczesny design pomieszczeń. Cena produktów z pośredniej półki waha się w granicach od 700 do 1 500 zł.

Więcej na ten temat przeczytasz w tych artykułach na temat kabin prysznicowych.

Konieczna hydroizolacja prysznica bezbrodzikowego

Prysznic bez brodzika wymaga wykonania odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej. W przeciwnym razie dolna kondygnacja budynku może być stale narażona na działanie podwyższonego poziomu wilgoci. Hydroizolacje tworzymy tuż pod płytkami podłogowymi. Najczęściej używanym materiałem jest masa izolacyjna oraz specjalna folia w płynie. Warto zaplanować krok po kroku cały proces tworzenia izolacji i przeprowadzić go z dużą starannością. Bardzo ważne jest też to, by wykonać montaż izolacji przeciwwilgociowej na odpowiednio wysuszonym podłożu.

Więcej na temat hydroizolacji przeczytasz tu.

Natrysk bez brodzika - o czym jeszcze warto pamiętać?

Każdy prysznic bez brodzika może stać się efektownym elementem wykończenia łazienki. Jednak trzeba go dobrze zaplanować i wykonać dokładny montaż krok po kroku. Najlepiej byłoby, gdyby kabina prysznicowa bez brodzika została przewidziana już na etapie budowy. Dzięki temu łatwiej będzie dopasować ją do indywidualnych preferencji inwestora.

Pamiętajmy też, że prysznice bez brodzika powinny zostać wykonane z dobrej jakości materiałów. Na podłodze warto wyłożyć płytki antypoślizgowe, które zwiększą bezpieczeństwo poruszania się po wilgotnej powierzchni. Cena kafelków klasy R 10 – R 12 nie powinna być zbyt wysoka. W ofercie producentów znajdziemy wiele ciekawych modeli płytek, które świetnie sprawdzą się zamiast brodzika. Wybierając materiał pod prysznice bez brodzika zwróćmy także uwagę na rodzaj fugi do spoinowania płytek. Najlepiej sprawdzi się fuga epoksydowa. Jej największą zaletą jest odporność na działanie wilgoci, ponadstandardowa trwałość, a także łatwość utrzymania w czystości.

Ostatnia rzecz, którą warto wziąć pod uwagę to wybór odpowiedniej ekipy wykończeniowej. Z pozoru mogłoby się wydawać, że kabina prysznicowa bez brodzika jest łatwa w montażu. Jednak w rzeczywistości prace montażowe wymagają dużej precyzji i doświadczenia. Niewłaściwie wykonana izolacja, czy źle spasowany odpływ będą przyczyną wielu kłopotów. Dlatego warto wybrać sprawdzonych fachowców, którzy posiadają dobre opinie i wykonują usługi na odpowiednio wysokim poziomie.

, aktualizacja 7 października 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij