Prywatny monitoring - czy to legalne?

Zanim zamontujesz kamery, które będą monitorować Twoją posesję przez całą dobę, sprawdź obowiązujące przepisy prawa. Okazuje się, że same kamery są dozwolone, ale muszą być założone w odpowiednim miejscu. Nie możesz nagrywać posesji sąsiada ani części wspólnych, jeśli mieszkasz na osiedlu. Zasięg kamery może sięgać tylko granic Twojego gruntu.

Pamiętaj, że nagranie nawet z prywatnego monitoringu może być dowodem w sprawie na każdym etapie postępowania. To jednak sędzia decyduje o tym, czy dopuścić takie nagranie. Na pewno nie może ono naruszać dóbr osobistych.

Jaką kamerę wybrać?

Najlepsze są kamery z czujnikami ruchu, czyli te, które uruchamiają swoje działanie, jeśli wykryją ruch. Świetnie sprawdzają się też kamery obrotowe, na przykład kamery hikvision z https://ivolta.pl/hikvision/. Zawsze należy też zwracać uwagę na ich jakość, uwzględniając warunki atmosferyczne i odporność na korozję. Kamera musi zachować doskonałą jakość obrazu, nawet jeśli pada deszcz czy śnieg. Musi być odporna na zabrudzenia, wodę, wilgoć, wysokie i niskie temperatury.

Zawsze zwracaj uwagę na zasięg kamery. Najczęściej montuje się ją w okolicach drzwi wejściowych do domu, ale pamiętaj, że złodzieje bardzo często włamują się też oknami. Warto zastosować kamery we wszystkich newralgicznych miejscach, na przykład przy wjeździe do garażu i bramie garażowej czy tylnych drzwiach od strony ogrodu.

Prywatny monitoring i inne systemy bezpieczeństwa

Musisz wiedzieć, że sama kamera nie wystarczy, aby zapobiec włamaniu. Oczywiście, w licznych przypadkach skutecznie odstrasza, natomiast wystarczy, że włamywacz zakryje twarz, aby był bezkarny.

Właśnie dlatego prywatny monitoring może stanowić świetne narzędzie uzupełniające. Najczęściej kamery montuje się wraz z systemem alarmowym. Obowiązkowo należy zadbać również o doskonałej jakości drzwi antywłamaniowe. Chociaż doświadczony włamywacz nie ma problemu z otwarciem nawet tych z najlepszymi zabezpieczeniami, to jednak obalenie mocnych zamków zajmie mu trochę więcej czasu.

Co jeszcze warto zastosować w domu, aby nieruchomość mogła być optymalnie chroniona pod nieobecność mieszkańców? Świetnie sprawdzają się systemy tzw. inteligentnego domu, uwzględniając na przykład nowoczesne oświetlenie. Dzisiaj coraz częściej inwestuje się w oświetlenie z czujnikami zmierzchu albo takie, które można sterować na odległość, na przykład smartfonem. Dzięki temu kiedy właściciele nieruchomości są na wakacjach, światło w salonie może zapalać się zawsze wieczorem i skutecznie odstraszać złodziei.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny