Ręczna przecinarka glazury

Spośród dostępnych rodzajów przycinarek najprostsze są ręczne maszynki do cięcia glazury i gilotyny. Zarówno ich konstrukcja, jak i obsługa są banalnie proste. Ze względu na ich rozmiary, mogą być wykorzystywane zarówno do samodzielnego użytku remontowego, jak i przez firmę fachową.

Jeżeli interesuje nas ręczna maszynka do cięcia glazury, niewątpliwie najtańszą opcją są gilotyny. Na rynku dostępne są modele gilotyn do cięcia paneli podłogowych, jak również PCV. Maksymalna grubość cięcia w tych narzędziach rzadko przekracza 12 mm. Ich ceny wahają się od 130 do 160 zł. Na uwagę zasługuje przecinarka ręczna marki YATO, polskiego producenta i dystrybutora narzędzi TOYA S.A. Kolejną propozycją są gilotyny producenta narzędzi i elektronarzędzi Wolfcraft.

Gilotyna działa na zasadzie płytkiego cięcia, po dociśnięciu płytka przełamuje się na pół. Standardowa gilotyna służy raczej do przycinania płytek lub paneli o niewielkich rozmiarach. Ponadto przy cięciu na mniejsze kawałki istnieje ryzyko zniszczenia płytki.

Kolejną grupą przecinarek ręcznych są maszynki do cięcia glazury. Przecinarki do glazury charakteryzują się wyższą maksymalną grubością cięcia. W zależności od producenta i możliwych zastosowań ceny bardzo różnią się od siebie. Średniej jakości ręczną maszynkę do cięcia płytek  kupimy już za 300 zł. Jeśli nasz wybór padnie na maszynkę bardziej profesjonalną, z dwiema prowadnicami, jak na przykład KAUFMANN TopLine PRO, cena będzie nieporównywalnie wyższa. Za ten model zapłacimy około 3000 zł.

Kilka ręcznych przecinarek do glazury oferuje producent Rubi. Przecinarki Rubi są lekkie i poręczne. Seria TS to ręczne narzędzia o dobrych parametrach. Do przecinarki dołączony jest zestaw noży do różnych materiałów. Wszystkie przecinarki serii TS posiadają dwie trwale wykonane prowadnice. Zostały wytworzone z chromowanej stali i zabezpieczone przed korozją. Są to wysokiej jakości produkty, jednak cechują się wysoką ceną. Przykładowo za model TS- 60 zapłacimy ponad 1000 zł.

Elektryczna przecinarka do glazury

Następną kategorią są elektryczne przecinarki do glazury. Ogólną ich cechą wspólną jest większa precyzja wykonania i wyższe zaawansowanie technologiczne. Elektryczne maszyny do cięcia płytek są chętnie wybierane przez profesjonalne zakłady remontowe. Przecinarka elektryczna to w dużej mierze urządzenie mobilne, nawet większe modele posiadają kółka i uchwyty. Są dość łatwe w transporcie, jak i w obsłudze. To, że stosują je również fachowcy, nie oznacza, że nie można ich używać we własnym zakresie przy remoncie mieszkania. Ich specyfika jak najbardziej na to pozwala.

Wśród modeli elektrycznych przecinarek do glazury prym wiedzie producent Dedra. Jego produkty charakteryzują się wysoką jakością i optymalnymi rozwiązaniami technologicznymi. Wśród propozycji Dedra najwięcej oferowanych modeli to przecinarki elektryczne stołowe.

Elektryczna przecinarka glazury  DED7731B Dedra to maszyna do cięcia na mokro. W tym typie maszynki ostrze jest chłodzone przez wodę. Zastosowanie cięcia na mokro ma również zaletę w postaci ograniczenia pylenia z przecinanych elementów. Przecinarka posiada tarczę diamentową, a maksymalna grubość cięcia to 30 mm. Ta elektryczna przecinarka stołowa waży 28 kg i zapłacimy za nią około 850 zł.

Jak znaleźć dobrego glazurnika?

Jeżeli szukasz sprawdzonego glazurnika, wypełnij ten krótki formularz. W odpowiedzi dostaniesz oferty od sprawdzonych firm w Twojej okolicy.

Sprawdź!

Kolejną propozycją firmy Dedra jest elektryczna przecinarka do płytek ceramicznych DED7824. Jest to również przecinarka stołowa. Przecinarka jest wyposażona w system cięcia na mokro. Jest to funkcja zarówno chłodząca, jak i przeciwpyłowa. Przecinarka posiada silnik indukcyjny o mocy 1100 W. Można nią ciąć różnego rodzaju płytki, ceramikę oraz kamień. Niestety jest dosyć ciężka - jej waga to 55 kg. Tą profesjonalną przecinarkę możemy nabyć w cenie mniej więcej 2000 zł. Ze względu na swoje gabaryty, a przede wszystkim ciężar sprawdzi się lepiej dla właścicieli warsztatów.

Dla tych którym i cena i gabaryty modelu DED7824 wydają się zbyt duże, można polecić przecinarkę do glazury DED7701 tego samego producenta. Jest to niewielkich rozmiarów elektryczna przecinarka (13 kg) przeznaczone do cięcia małych i średniej wielkości płytek ceramicznych, również ceramicznych. Według opinii użytkowników można za jej pomocą  przeprowadzać cięcie twardego gresu.

Elektryczna przecinarka do glazury do użytku domowego ma bardzo szerokie zastosowanie. Działa szybko i robi krótkie, czyste cięcie. Wiele modeli niektórych producentów zbiera świetne opinie.
Przecinarka do glazury do użytku domowego – rodzaje, ceny, opinie, producenci

Również Rubi ma w swojej ofercie przecinarki elektryczne. Popularnym modelem jest DC 250-850. Jest to maszyna do przecinania różnego typu płytek ceramicznych. Przecinarka glazury Rubi dobrze poradzi sobie z cięciem gresu, marmuru oraz różnego rodzaju płytek ściennych. DC 250-850 to urządzenie typu stolikowego, podlegającego demontażowi, w celu wygodnego transportu. Waga całego zestawu to 70 kg. Cena tego produktu oscyluje w granicach 3300 - 3500 zł.

Przecinarki marki Norton Clipper

Ogromne doświadczenie i długa historia firmy Norton powoduje, że są jednym z liderów w produkcji narzędzi i maszyn diamentowych wykorzystywanych w budownictwie na całym świecie. Marka Norton Clipper to różne modele przecinarek do płytek ceramicznych wysokiej jakości, od przecinarek typu walizkowego do stolikowych.

Firma Norton oferuje bogaty asortyment przecinarek, od poręcznych urządzeń o niewielkich rozmiarach do bardzo precyzyjnych uniwersalnych kolosów.

Jedną z minimalistycznych propozycji jest przecinarka glazury TT180BM. Cechuje ją poręczność i niewielki ciężar (11 kg). Jest to maszynka do cięcia glazury typu walizkowego. Nadaje się do ukośnego cięcia do 45͑ st. Stół uchylny i miska na wodę zapewnia komfort pracy. Można nią przycinać płytki ceramiczne oraz klinkier. Cena tego modelu to w przybliżeniu 350 zł.

Norton Clipper oferuje również model TR201. Jest to przecinarka stołowa do ceramiki oraz klinkieru. Profesjonalna i solidnie wykonana maszyna, posiada silnik o mocy  900 W. Długość cięcia w tym modelu wynosi 650 mm. Ta maszynka do cięcia płytek została wyposażona w składane nogi co umożliwia wygodne przenoszenie i transport. Można nią przecinać pod kątem do 45 st. Waga  TR201 to 35 kg. Koszt zakupu wyniesie około 900 zł.

Nie do użytku domowego, lecz dla profesjonalnych firm budowlanych i wykończeniowych została zaprojektowana  przecinarka stolikowa JUMBO 900. Jest to bez wątpienia jedna z największych gabarytowo maszyn do cięcia glazury Norton Clipper. Waży 360 kg, lecz można nią ciąć prawaszyie wszystko, od klinkieru, poprzez kamień do betonu. Maszyna została wyposażona w kółka, jest bardzo solidna i wykonana z dbałością o każdy element. Cena JUMBO 900 to mniej więcej 13 tysięcy zł.

Płytki do domu w niskich cenach - sprawdź!

Pozostałe przecinarki do glazury - wielofunkcyjne

Gwoli formalności należy wspomnieć, że na rynku istnieje szeroki wybór przecinarek zwanych wielofunkcyjnymi. Te narzędzia jako takie nie do końca odpowiadają na potrzeby klientów indywidualnych, lecz mimo to są szeroko stosowanym rozwiązaniem.

To, że narzędzie zostało określone jako wielofunkcyjne nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że tanie narzędzia wielofunkcyjne nie zawsze są wystarczająco precyzyjne.

Do tego typu narzędzi można zaklasyfikować przecinarki tarczowe, które bez potrzeby zmiany tarczy tną płytki, tworzywa sztuczne, metal, aluminium i drewno. Są również modele które zawierają różne rodzaje tarcz do różnych materiałów. Zróżnicowana jest też średnica tarcz. Wyróżnić można maszyny stacjonarne oraz ręczne. Przecinarki wielofunkcyjne kosztują średnio od kilkuset do 1000 zł.

Spośród mnogości modeli można wymienić przecinarkę tarczową Evolution Rage4 czy przecinarkę do listw podłogowych i listew Tryton TPW600K. Oba produkty nabędziemy w dość przystępnej cenie.

Na co należy zwrócić uwagę kupując przecinarkę glazury?

Wybierając i decydując się na zakup przecinarki do glazury musimy wziąć pod uwagę wiele parametrów. Zupełnie innymi kryteriami będziemy się kierować przy wyborze przecinarki ręcznej, a innymi przy decyzji o zakupie elektrycznej maszyny do cięcia płytek.

Przy narzędziach ręcznych duże znaczenie ma rozmiar. Jakiej wielkości płytki przetniemy, zależy głównie od wymiarów przecinarki ręcznej. Nie decydujmy się na tę opcję jeśli płytki które chcemy poprzycinać mają duże rozmiary. Ręczne przycinarki najlepiej pełnią swoją funkcje w przypadku płytek małych i  średniej wielkości. Ręczne przecinarki galzury mają swoje zalety -  nie potrzebują prądu ani wody, nie generują dużej ilości pyłu i są bardzo poręczne. Jednak przy zakupie należy także zwrócić uwagę czy ręczna przecinarka do glazury posiada gumową podkładkę. Ułatwia to korzystanie z narzędzia i sprawia, że płytka którą tniemy nie będzie się przemieszczać.

Znacznie więcej uwagi musimy poświęcić, aby dobrze wybrać elektryczną maszynę do cięcia płytek. Nie chodzi tylko o kwestie finansowe. Tego typu urządzenia są o wiele bardziej skomplikowane, a dostosowanie do rodzaju materiału który chcemy obrabiać odgrywa istotną rolę.

Kolosalne znaczenie ma solidna i stabilna konstrukcja. Stołowa przecinarka do glazury, w której jakiś element się chwiej lub model bez wyłącznika bezpieczeństwa nie gwarantuje komfortowej i bezpiecznej pracy. Przed zakupem należy zapoznać się ze specyfikacją techniczną urządzenia.

W szczególności należy zwrócić uwagę na długość i głębokość cięcia, rodzaj chłodzenia (najlepsze są z chłodzeniem na wodę), czy moc silnika. Moc silnika będzie miała znaczenie w przypadku dłuższych robót. Im wyższa moc, tym przecinarka zapewni względnie dłuższy czas pracy i łatwiejsze cięcie grubszych elementów.

Kolejnymi ważnymi parametrami są rodzaj prowadnicy, dobór odpowiedniej tarczy w zależności od rodzaju ciętych materiałów oraz dodatkowe funkcje maszyny (na przykład regulacja wysokości tarczy lub laser).

Przed zakupem odpowiedzmy sobie na kilka pytań. Jak dużo pracy jest do wykonania? Jaki rodzaj materiału będzie cięty? Czy będziemy wykonywać cięcia tylko wzdłuż płytki czy również pod kątem? Jakiej długości i szerokości będą płytki które zamierzamy ciąć? Odpowiedź na te pytania pozwoli zogniskować nasze poszukiwania, i wybrać produkt idealny do naszych potrzeb.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny