Co należy zrobić przed rozpoczęciem budowy domu?

Przygotowania do budowy domu jednorodzinnego wymagają załatwienia wielu formalności. Etap przygotowań może okazać się dość żmudny i wygenerować dodatkowe wydatki. Bez wątpienia warto się do niego przygotować oraz wiedzieć jak powinna wyglądać budowa domu krok po kroku.

Wybieramy działki budowlane

Wybór oraz zakup działki to pierwszy krok zmierzający do rozpoczęcia budowy. Dokładna lokalizacja i metraż posesji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb oraz zasobności portfela inwestora.  Jednak przed zakupem warto rozważyć wszystkie możliwości. Najłatwiejszym rozwiązaniem byłby zakup działki budowlanej z dostępem do mediów. Dzięki temu ograniczamy formalności i nie ponosimy dodatkowych kosztów na uzbrojenie działki. Niestety nie każdy inwestor znajduje się w tak komfortowej sytuacji. Kupując działkę nieuzbrojoną warto sprawdzić czy podłączenie mediów będzie w ogóle możliwe. Zwróćmy tu szczególną uwagę na odległość od punktów instalacyjnych. Czasem okazuje się, że uzbrojenie działki oddalonej od innych zaopatrzonych w media posesji staje się dość kosztowne.

Przeglądając działki budowlane zwróćmy też uwagę na jakość gruntów. Budowa domu na terenie podmokłym wiązałaby się z podniesieniem kosztów. Najłatwiejszym sposobem na ocenę jakości gruntów będzie analiza pobliskich budynków. Jeśli znajdują się na podwyższeniach lub zostają osadzone wysoko, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo występowania wysokiego poziomu wód gruntowych.

Przed zakupem warto też przejrzeć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Znajdziemy w nim planowane w okolicy inwestycje budowlane oraz wytyczne dotyczące budowy domów jednorodzinnych. Będzie to cenna porcja wiedzy, która pomoże w dokonaniu najwłaściwszego wyboru. Jeśli działki budowlane nie zostały objęte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, można wystąpić o przedstawienie warunków zabudowy. Jest to dokument równoważny, który przedstawia inwestorowi najważniejsze wymagania dotyczące realizowanych inwestycji.

Przeglądamy projekty domów

Nasza działka budowlana jest już zakupiona. Drugim etapem formalności okazuje się wybór dokumentacji projektowej. Pamiętajmy, że to właśnie projekty domów decydują o kosztach całej inwestycji. Wybierając projekty domów możemy skorzystać z dokumentacji gotowych. Wybór jest bardzo duży i z pewnością każdy może znaleźć rozwiązanie dopasowane do własnych, indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Gotowe projekty domów charakteryzują się też atrakcyjnymi kosztami. Jednak niektórzy inwestorzy decydują się na dokumentację indywidualną. Budowa domu krok po kroku oparta na projekcie indywidualnym może prowadzić do stworzenia niebanalnego i niepowtarzalnego budynku. Co prawda indywidualne projekty domów wiążą się z większymi wydatkami. Jednak w zamian otrzymujemy dokumentacje budynku dopasowanego do prywatnych potrzeb i specyfiki działki.

Wybierając projekty domów zwróćmy też uwagę na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dokument może narzucić na inwestora pewne ograniczenia. Będzie to na przykład kształt dachu, wysokość budynku czy wybór materiału pokryciowego. Warto zwrócić uwagę na te formalności, by ustrzec się przed koniecznością adaptacji projektu. W niektórych przypadkach projekty budowlane całkowicie wykluczają się z wymaganiami formalnymi zawartymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Dlatego warto zapoznać się z dokumentacją w celu ułatwienia dalszych formalności zmierzających do budowy domu.

Formalności związane z budową domu – zatrudnienie kierownika budowy

Zatrudnienie kierownika budowy to niezbędne formalności związane z budową domu. Kierownik budowy musi być obecny na każdym etapie realizacji. Jego zadaniem będzie kontrola budowy, dokonywanie wpisów w dzienniku budowy domu oraz tworzenie odrębnych dokumentacji. Budowa domu krok po kroku podlega kierownikowi budowy. To on czuwa nad tym, aby wszystkie etapy prac były przeprowadzone zgodnie z projektem budowlanym oraz przepisami budowlanymi. Kierownik budowy potwierdza zakończenie budowy domu. W tym celu dokonuje specjalnego wpisu do dziennika budowy.

Oprócz kierownika na placu budowy może znajdować się również inspektor nadzoru inwestorskiego. Jest to osoba, która czuwa nad interesami inwestora. Do jego zadań należy między innymi kontrola jakości wykonywanych prac, a także wyłapywanie wszelkich nieprawidłowości, które mogłyby naruszyć dobro inwestora. Inspektor na bieżąco analizuje też formalności związane z budową domu i czuwa nad ich prawidłowością.

Zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych

Od pewnego czasu budowa domu nie musi wiązać się z koniecznością uzyskania pozwolenia budowlanego. W większości przypadków wystarczy nam zwykłe zgłoszenie zamiaru wykonywania robót. Owe formalności dotyczą między innymi budynków jednorodzinnych, których obszar działania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Budynki, których obszar oddziaływania wykracza poza działkę nadal wiążą się z koniecznością uzyskania pozwolenia budowlanego. Obowiązujące formalności i czas oczekiwania na zatwierdzenie budowy będą w tym wypadku bardziej niekorzystne dla inwestora.

Wybieramy firmy budowlane

Przystępując do budowy domu jednorodzinnego warto wybrać odpowiednich wykonawców. Bez wątpienia powinni to być fachowcy ze stosownym doświadczeniem oraz znajomością wybranej technologii budowlanej. Pamiętajmy, że błędy wykonawcze wykonane na etapie tworzenia konstrukcji budynku okazują się bardzo kosztowne, a czasem niemożliwe do naprawienia. Dlatego do prac warto zatrudnić sprawdzone firmy budowlane. Przed wyborem zapoznajmy się z uprzednio wykonanymi realizacjami. Dobrze będzie też poznać zaplecze technologiczne firmy budowlanej oraz doświadczenie pracowników. Cena usług jest dość ważna, jednak nie powinna stawać się jedynym, kluczowym wyznacznikiem wyboru wykonawcy. Dowiedz się też co zrobić, gdy budujesz dom na skarpie.