Przed budową domu - wszystko, co musisz wiedzieć przed wbiciem pierwszej łopaty

Każdy prywatny inwestor przed budową domu ma wiele formalności do spełnienia. Co ważne, nie można zapomnieć nawet o drobnych kwestiach. W przeciwnym wypadku cały proces zajmie znacznie więcej czasu. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego przedstawiamy nasz poradnik. Opisujemy w nim jak rozpocząć budowę i wszystkie kroki, które do tego prowadzą.

Jak rozpocząć budowę krok po kroku?

Pierwsze formalności i pozwolenia załatwiamy jeszcze przed budową domu. Wiążą się one z działką, na której ma powstać budynek. Nie na każdym terenie można wznieść dom jednorodzinny. Tę kwestię regulują dwa dokumenty. Pierwszy to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Drugi to decyzja o warunkach zabudowy. Występuje się o nią, gdy teren nie jest objęty planem zagospodarowania. Trzeba złożyć wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jeśli zaś chodzi o plan zagospodarowania przestrzennego to w przypadku działki o przeznaczeniu budowlanym procedura jest inna. By zacząć budowę należy złożyć wniosek o wypis z owego planu.

Przy wyborze działki budowlanej warto też sprawdzić czy możliwe będzie podłączenie wody, kanalizacji i gazu. Jeśli nie, trzeba będzie uwzględnić w projekcie domu budowę studni i szamba. Na tym oczywiście nie koniec formalności przy budowie domu. Ważnym krokiem jest otrzymanie dokumentacji warunków technicznych dostawy mediów. W tym wypadku wnioski składa się na ręce dostawców. Jest to odpowiednio lokalny zakład energetyczny, wodno-kanalizacyjny oraz dostawca gazu. Warto też odnaleźć zarządcę drogi znajdującej się przy przyszłym domu. Tu konieczne będzie aplikowanie o połączenie działki z drogą publiczną.

Dokumentacja do budowy domu

Gdy powyższe formalności i pozwolenia zostały wypełnione i zdobyte przechodzimy do kolejnego etapu. W nim ważną role odgrywa dokumentacja do budowy domu. Podstawowym dokumentem jest projekt budowlany. Składa się z dwóch części. Pierwsza to tak zwany projekt architektoniczno-budowlany. Druga to plan zagospodarowania działki. Całość można zdobyć na dwa sposoby. Pierwszy to indywidualny projekt stworzony przez architekta z uprawnieniami. Powstaje na bazie naszych własnych sugestii i oczekiwań. Druga opcja to zakup gotowego projektu, również stworzonego przez fachowca. Jeśli jest to plan powtarzalny, architekt musi wykonać jego adaptację do naszych potrzeb. Czas na finał poradnika opisującego dopełnianie formalności krok po kroku.

Jeśli udało nam się zdobyć wszystkie powyższe dokumenty to przechodzimy do kolejnego kroku. Jest nim zdobycie pozwolenia na budowę lub przesłanie zgłoszenia o zamiarze rozpoczęcia prac. Obie wersje formalności przy budowie domu mają podobny charakter. Dołącza się do nich te same dokumenty. Różnią się jednak pewnymi szczegółami. Zgłoszenie obejmuje wyłącznie budynki, które swym oddziaływaniem nie przekraczają granic działki. W pozostałych okolicznościach należy wystąpić do starostwa powiatowego o pozwolenie na budowę. W obu przypadkach do aplikacji dołączamy:

  • Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością do celów budowlanych,
  • Cztery kopie projektu budowlanego z opisami,
  • Decyzję o warunkach zabudowy lub plan zagospodarowania przestrzennego,