Przedpokój może nie wydawać się najważniejszym miejscem w domu czy mieszkaniu. Zwróć jednak uwagę na to, że jest to strefa wejścia do domu. Pierwsze, co widzą twoi goście, to właśnie przedpokój. Dlatego warto zadbać o to, by wystrój wiatrołapu i korytarza był ciekawy, nowoczesny, a przy tym praktyczny. Podpowiadamy, jakie meble do przedpokoju wybrać i jak urządzić przedpokój.

Jak urządzić przedpokój – nowoczesne aranżacje

Wystrój przedpokoju nie jest łatwo zaplanować. Przede wszystkim dlatego, że jest to naprawdę mała przestrzeń, a do korytarza często wstawia się szafę, która od razu pełni rolę garderoby. Zwłaszcza w mieszkaniach w bloku mała garderoba do przedpokoju jest obowiązkowa. To najlepszy sposób na przechowywanie płaszczy, butów, a także pościeli czy ręczników.

Mimo to warto zadbać o to, by wystrój przedpokoju był naprawdę ciekawy. Po pierwsze: kolorystyka. Tak małe pomieszczenie należy rozjaśnić i optycznie powiększyć ciepłymi, jasnymi farbami. Warto także pamiętać, że wystrój przedpokoju powinien być podyktowany względami praktycznymi. Wypróbuj odporne farby lub tynk strukturalny, który wyróżnia się trwałością. Na podłodze połóż płytki lub drewno egzotyczne lepszej jakości – do korytarza często nanosi się błoto i wodę. Jak urządzić przedpokój i korytarz poza tym? Na ścianach warto powiesić obrazy i zdjęcia, które urozmaicą wnętrze. Wystrój wiatrołapu i korytarza powinien być dopasowany stylem do reszty mieszkania. Wybierz więc takie zdjęcia i obrazy, które odpowiadają kolorystyce innych pomieszczeń.

Meble do przedpokoju

Przedpokój powinien zostać wyposażony w szafę. Jeśli jest mały, wybierz płytkie szafy do przedpokoju, takie, w których możesz przechowywać okrycia wierzchnie czy buty. Szafy do przedpokoju powinny być dość przestronne i podzielone na dwie części: na wieszaki i półki. Wtedy będą najbardziej funkcjonalne.

Przedpokój to także miejsce, w którym warto postawić inne meble. Nowoczesne aranżacje wykorzystują różne niskie szafki, które przydadzą się, by kłaść na nich pocztę czy klucze. Ponadto pamiętaj o niewielkiej ławeczce, praktycznej w czasie zakładania butów. Meble do przedpokoju powinny być jednolite w stylu. Dobrze sprawdzają się drewniane lub wykonane z materiałów drewnopodobnych.

Mała garderoba do przedpokoju

W większym przedpokoju warto zastanowić się nad zrobieniem garderoby, chociażby w wersji mini. Mała garderoba do przedpokoju to najczęściej po prostu oddzielone przesuwnymi drzwiami miejsce, gdzie wstawione są szafki i inne meble do garderoby. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, zwłaszcza, jeśli w domu lub mieszkaniu nie ma miejsca na przestronniejszą garderobę. To najlepszy sposób na usprawnienie systemu przechowywania rzeczy w domu, ponadto pozwala ci zrezygnować z dużych szaf w sypialni i na wstawienie tam jedynie lekkiej komódki.

Meble do garderoby tego typu to najczęściej regały z półkami. Warto wstawić także szafki do garderoby – w zamykanych szafkach będzie można przechowywać buty. Szafki do garderoby powinny być raczej niewielkie, a całe jej wnętrze rozsądnie przemyślane, by zmieścić jak najwięcej rzeczy. Warto wstawić tutaj półki i szafki o różnych wymiarach, by móc je optymalnie wykorzystać. Standardowe wymiary półki to 30-40 cm (wysokość) i 50-90 cm (szerokość).

Garderoby systemowe dla małych wnętrz

To, jakie meble do przedpokoju o naprawdę niewielkich rozmiarach wstawić, jest już nieco bardziej skomplikowane. W tym przypadku także przyda się garderoba, jednak na taką klasyczną, nawet niewielką nie będzie raczej miejsca. Tutaj sprawdzą się garderoby systemowe, nazywane także szafami systemowymi.

Szafa systemowa powinna zostać umieszczona we wnęce lub wzdłuż całej ściany. Jest zabudowana, a na jej drzwiczkach najczęściej umieszczone jest duże lustro. Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet – nie tylko przyda się podczas przymierzania ubrań, lecz także odbija światło i optycznie powiększa przestrzeń. Garderoba nie może obejść się także oczywiście bez drążka na wieszaki. Dobrze rozplanowana garderoba pozwoli ci na lepszą organizację i ułatwi utrzymanie porządku.

Aktualny cennik szaf na wymiar znajdziesz tu.