Bakterie do szamba – czyli szambo ekologiczne

Jak działają bakterie do szamba?

Odpowiednie gatunki mikroorganizmów we właściwej proporcji są odpowiedzialne za rozkład ścieków. Mieszanki takich bakterii oraz wspomagających enzymów stanowią biopreparaty. Dzięki nim następuje przyspieszona neutralizacja zawartości szamba. Bakterie do oczyszczalni przydomowej albo bezodpływowego zbiornika powodują między innymi takie oto pozytywne działania:

  • neutralizacja przykrych zapachów wokół zbiornika,
  • zapobieganie tworzeniu się zatorów w przewodach kanalizacyjnych,
  • zapobieganie narastaniu warstwy osadów w zbiorniku i zmniejszania się jego objętości,
  • w przypadku oczyszczalni drenażowej, przygotowanie ścieków do rozsączania w gruncie.

Bakteryjny środek do szamba używany jest też doraźnie, na przykład w przypadku, kiedy:

  • do zbiornika trafiają antybiotyki, chemia dezynfekująca i inne środki bakteriobójcze,
  • w domu przebywa czasowo większa liczba osób,
  • z różnych względów nastąpiła przerwa w działaniu oczyszczalni,
  • nie został wybrany osad albo dostała się do zbiornika znaczna ilość oleju.

Proszek do szamba albo kostki biopreparatu dawkuje się zgodnie ze wskazaniami producenta. Zawartość saszetki wsypuje się do miski klozetowej i spłukuje, udrażniając przy okazji rury kanalizacyjne. Bakterie do oczyszczalni nie są drogie; cena jednej porcji wynosi 2-4,50 zł (w zależności od okresu działania).

Spotykane czasem określenie „drożdże do szamba” są raczej pewnym skrótem, jako że biopreparaty są komponowane właśnie na bazie kultur bakterii, promieniowców i drożdży. Oczywiście w żadnym wypadku nie wchodzi w rachubę posługiwanie się drożdżami piekarskimi.

Szambo ekologiczne albo oczyszczalnia ścieków z drenażem

Ekologicznym szambem nazywa się rodzaj oczyszczalni przydomowej z rozsączającym drenażem. Składa się ono z osadnika wstępnego, czyli zbiornika zwykle w formie walca, składającego się z dwóch komór z włazami umożliwiającymi kontrolę wnętrza. W drugiej komorze znajdują się filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia przed przedostaniem się do rur drenażowych.

Tabletki do szamba lub inna forma biopreparatu trafiają do szczelnego zbiornika, a bakterie prowadzą przyspieszony rozkład ścieków. Rozłożone i przefiltrowane ścieki są rozprowadzane w systemie rur drenażowych o długości uzależnionej od wielkości szamba.

Napowietrzające kominki na wylotach ciągów drenarskich doprowadzają tlen sprzyjający rozkładowi ścieków. Są zakończone wywiewką i powinny wystawać nad powierzchnię gruntu około 50 cm, aby zimą nie przykrył ich w całości śnieg. Rozdziałem oczyszczonych ścieków na ciągi drenarskie kieruje studzienka rozprowadzająca.

Szambo ekologiczne jest skutecznym i niezatruwającym środowiska sposobem na odprowadzania ścieków z domu jednorodzinnego. Przy jego budowie trzeba zachować odpowiednie odległości od budynków i innych obiektów zagospodarowania działki, a także znaleźć kilkadziesiąt metrów kwadratowych gruntu. Podłoże musi być dobrze przepuszczalne (żwir, piasek), ponieważ w przeciwnym razie konieczne będzie zastosowanie rozwiązań, które zapewnią prawidłową pracę oczyszczalni – co na pewno podniesie koszty wykonania. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze szamba betonowego.

Biopreparaty – czym są i po co się je stosuje?

Bakterie do szamba ekologicznego

W odróżnieniu od dużych, konwencjonalnych oczyszczalni ścieków, przydomowe szambo ekologiczne, czyli oczyszczalnia drenażowa jest przyjazna środowisku, pozbawiona elementów mechanicznych i napędzanych elektrycznością. Zamiast mieszania, pompowania, napowietrzania i tym podobnych zabiegów, biologiczna oczyszczalnia ścieków opiera się na pracy wyselekcjonowanych mikroorganizmów. Woda jest oczyszczana w drodze naturalnych procesów biologicznych.

Bakterie do oczyszczalni działają wyjątkowo efektywnie, a przy tym są nieszkodliwe dla środowiska i zdrowia człowieka. Zaszkodzić im może jedynie agresywna chemia substancji, które zostaną wpuszczone do zbiornika, ewentualnie preparaty bakteriobójcze. Naturalny środek do szamba składa się z wybranych mikroorganizmów w odpowiednim stężeniu, a także składników enzymatycznych i aktywatorów biologicznych. Dodatkowe bakterie rozkładają w ściekach tłuszcze.

Efekt stosowania biopreparatów do rozkładu ścieków, to brak zużycia energii elektrycznej, stały i stabilny proces oczyszczania oraz przyjazny dla środowiska proces. Środek do szamba można zakupić w formie tabletek (np. z musującą formułą), płynu, proszku albo tabletek.

Popularne modele pomp ciepła - sprawdź promocje

Mikroorganizmy skuteczne w biologicznym oczyszczaniu ścieków

Także zwykła oczyszczalnia biologiczna ma zawsze na celu zagospodarowanie możliwie największej ilości bakterii osiadłych w glebie oraz fotosyntetycznych, które przyspieszają rozkład odpadów organicznych oraz neutralizują szkodliwe zapachy i gazy. W różnych warunkach ten proces może jednak trwać całymi latami i zdarza się raczej przypadkowo niż w sposób sterowany.

Efektywne, wybrane mikroorganizmy natomiast, w wysoce skoncentrowanej mieszaninie naturalnych bakterii i grzybów (np. drożdży), działają znacznie skuteczniej i szybciej niż drobnoustroje w przyrodzie. Po dostarczeniu ich do zbiornika kolonizują cały system kanalizacyjny i ogromnie przyspieszają oczyszczanie ścieków w przydomowych szambach ekologicznych.

Bakterie do szamba metabolizują gazy i nieprzyjemne zapachy wywoływane przez amoniak, siarkowodór i kwas siarkowy, a tym samym likwidują bardzo nieprzyjemne efekty szamba. Bakterie tworzą stale rosnące kolonie, które żywią się resztkami organicznymi, jak i wydalinami innych gatunków bakterii. Rozkładane są też tłuszcze, celuloza i muł.

Bakterie do szamba a częstość opróżniania zbiornika

Biopreparaty mogą być podawane regularnie zarówno do zwykłego bezodpływowego zbiornika, jak i do szamba ekologicznego. Szambo bezodpływowe musi być regularnie i dosyć często (dwa-trzy razy w miesiącu) opróżniane. Szambo ekologiczne działa na zupełnie innej zasadzie i nie wymaga tak częstego wywozu nieczystości.

Rozkład ścieków w zbiorniku przy udziale mikroorganizmów, a następnie procesy filtracyjne w gruncie w warunkach tlenowych, pozwalają na zasilanie nimi w końcowym etapie wód powierzchniowych, gruntowych i cieków wodnych. Wystarczy kontrola poziomu osadów co pół roku. Wywóz osadu ze zbiornika odbywa się zwykle co dwa-trzy lata.

ikona podziel się Przekaż dalej