Przegląd najlepszych wkrętarek na rynku

W sklepach znajdziemy ogromny wybór wkrętarek. Każdy producent stara się nas przekonać, że to właśnie jego produkt będzie najlepszym rozwiązaniem. Tymczasem wybór najlepszego produktu może być dość kłopotliwym przedsięwzięciem. Dlatego w poniższym opracowaniu wskażemy najważniejsze parametry wkrętarek, określimy czym sugerować się podczas ich wyboru i wskażemy najlepsze jakościowo urządzenia.

Budujesz? Remontujesz? Wykańczasz? Koszty wszystkich tych prac obliczysz na tych kalkulatorach!

Ocena: 4,0/5 (głosów 8)

Przegląd najlepszych wkrętarek na rynku

Co warto wiedzieć przed zakupem wkrętarki

Wkrętarka to podstawowe urządzenie, które przyda się w każdym gospodarstwie domowym. Najtańsze modele nabędziemy już za kwotę kilkudziesięciu złotych. Jednak przed zakupem konkretnego modelu warto określić swoje indywidualne potrzeby. Jeśli wkrętarka będzie używana sporadycznie, wówczas nie opłaca się inwestować w profesjonalny, mocny produkt. W tym wypadku z pewnością wystarczy nam wkrętarka z podstawowym zasilaniem akumulatorowym. Bardziej wprawieni użytkownicy powinni zastanowić się nad zakupem lepszego jakościowo urządzenia wykonanego przez renomowaną firmę. Będzie to gwarancja wygodnej pracy z urządzeniem oraz jego bezawaryjności. Przed zakupem zwróćmy także szczególną uwagę na parametry techniczne wkrętarki. Szczególne znacznie powinna mieć dla nas:

Moc urządzenia – do podstawowych prac wystarczy nam słaba wkrętarka z napięciem  3,6 V-4,8 V,  Z pewnością poradzi sobie ze skręcaniem mebli czy rozkręcaniem urządzeń AGD, RTV. Do wiercenia w drewnie lub blachach trzeba już zastosować wkrętarkę o napięciu 12 V lub 14,4 V. Pamiętajmy jednak, ze powyższe urządzenia nie nadają się do cięższych prac i mogą ulec szybszemu zużyciu. Jeśli planujemy wykonywanie cięższych prac wówczas lepszym rozwiązaniem stanie się profesjonalna wkrętarka o napięciu 18 V,

Sposób zasilania – ma duże znacznie i decyduje o wydajności wkrętarki. Najprostsze urządzenia są czasem zasilane bateriami AA. Jednak ich moc i długość działania nie pozwalają na wykonywanie bardziej złożonych oraz czasochłonnych prac. W ofertach handlowych z reguły znajdziemy wkrętarki zasilane akumulatorowo. Pamiętajmy jednak, że akumulator akumulatorowi nie równy. Zwróćmy uwagę na jego typ, czas pracy oraz długość zasilania. Przeglądając wkrętarki z pewnością natkniemy się na trzy rodzaje akumulatorów.

  • NiCd – to akumulatory niklowo-kadmowe. Najczęściej stosowane w wiertarkach z niższej półki cenowej. Ich cechą charakterystyczną jest atrakcyjna cena. Wiertarki zasilane tego typu akumulatorami są przeważnie dostępne w dość atrakcyjnych przedziałach kosztowych. Niestety akumulator NiCd posiada tzw. pamięć ładowania. Oznacza to, że przy nieprawidłowym, zbyt częstym ładowaniu można szybko zmniejszyć pojemność akumulatora. Czas ładowania wkrętarki wyposażonej w powyższy akumulator wynosi 3 do 5 godzin. W ofertach handlowych znajdują się też akumulatory NiCd, których czas ładowania wynosi zaledwie 1 godzinę. Jednak warto pamiętać, że przyspieszone tempo ładowania przekłada się na zwiększone zużycie akumulatora. Uwaga - ładowanie akumulatorów typu NiCd nigdy nie powinno być przerywane.
  • Li-Ion – akumulatory litowo-jonowe zyskują coraz większą popularność. Nie posiadają pamięci ładowania, dzięki czemu można je doładowywać w dowolnie wybranym momencie. Wkrętarki wyposażone w akumulator litowo-jonowy są przeważnie nieco droższe niż ich odpowiedniki z zasilaniem NiCd. Ich charakterystyczną cechą jest mniejsza waga, która w wielu przypadkach poprawia komfort użytkowy. Musimy jednak pamiętać, że akumulator Li-Ion nie może być przegrzewany, a po zakończeniu ładowania trzeba jeszcze odczekać przynajmniej 20 minut do całkowitego ostygnięcia akumulatora. Czas ładowania akumulatora (w zależności od jego mocy) to 20 minut do 1 godziny.
  • NiMH – to akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe.  Są najdroższe i najrzadziej spotykane. Ich specyfikacja techniczna jest niemal identyczna z akumulatorami typu NiCd, Jedyną istotną różnicą jest fakt, że akumulatory  NiMH nie zawierają szkodliwych związków kadmu i są bardziej przyjazne środowisku.

Moment siły i szybkości – to kolejne parametry, które powinniśmy brać pod uwagę przed zakupem wkrętarki. Moment siły nie powinien być mniejszy niż 5 Nm. Najlepiej byłoby, gdyby wkrętarka posiadała możliwość regulacji momentu siły i szybkości. Dzięki temu stanie się bardziej funkcjonalna, co ułatwi wkręcanie wkrętów w różnoraką powierzchnię. Wkrętarki bez możliwości regulacji są z reguły bardzo tanie, jednak nie nadają się do bardziej profesjonalnych prac.

Dodatkowe wyposażenie i funkcje – warto zwrócić na to szczególną uwagę. Wyposażenie dodatkowe może ułatwić nam codzienną pracę z urządzeniem i zagwarantować jego większą funkcjonalność. To także sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Dodatkowy osprzęt kupowany oddzielnie z pewnością będzie większym wydatkiem niż zakup w zestawie z wkrętarką.

Nasz ranking 10 najlepszych wkrętarek dostępnych na rynku

Makita TD0101F

To nowoczesna wkrętarka udarowo elektryczna. Wyposażona w zasilanie sieciowe o napięciu 220 V. Jej prędkość bez obciążenia wynosi 3600 obr/min, a maksymalny moment obrotowy to 100 Nm. Wkrętarka Makita TD0101F waży 0,99 kg. Posiada wygodny uchwyt, który usprawnia prace z urządzeniem. Prędkość obrotowa jest tu sterowana przy pomocy przycisku. Do ciekawych funkcji dodatkowych należy oświetlenie LED włączające się podczas pracy. Wkrętarka Makita TD0101F jest też stosunkowo tania w zakupie. Możemy ją nabyć za ok. 350 zł.

Bosch GSR 10,8 V-Li-2

Bardzo dobra jakościowo wkrętarka z wydajnym akumulatorem litowo – jonowym. Maksymalny moment obrotowy przy wkręcaniu miękkim wynosi 30 Nm, zaś przy wkręcaniu twardym 13 Nm. Produkt opatrzony 3 letnią gwarancją producenta. Waży 0,95 kg, Wkrętarka została wyposażona w wygodny uchwyt oraz w 3 diodowy wskaźnik poziomu naładowania. Posiada także oświetlenie LED. Maksymalna prędkość wkrętarki (bez obciążenia) wynosi 1300 obr/min. Bosch GSR 10,8 V-Li-2 nabędziemy za ok. 320 zł. Pamiętajmy jednak, że większość zestawów sprzedawana jest bez akumulatora i ładowarki. Ich zakup będzie dodatkowym wydatkiem rzędu 150 -200 zł.

Bosch IXO

To bardzo prosta i poręczna wkrętarka przeznaczona do wykonywania lekkich prac. Opatrzona 2 letnią gwarancją producenta. Zasilana wydajną baterią litowo – jonową, której czas ładowania wynosi ok. 5 godzin. Wkrętarka została wyposażona w miękką i poręczną rękojeść typu Softgrip. Maksymalna prędkość obrotowa wynosi 215 obr/min. Największą zaletą wkrętarki Bosch IXO jest jej niewielka waga. Urządzenie waży zaledwie 0,3 kg, co przekłada się na wysoki komfort pracy. W zestawie znajduje się już akumulator, ładowarka oraz 10 uniwersalnych końcówek. Wkrętarkę nabęzdziemy za ok. 200 zł.

Makita BTD146Z

Czterobiegowa wkrętarka zasilana akumulatorami litowo – jonowymi. Czas ładowania wynosi 4 -5 godzin. Moment obrotowy to aż 160 Nm. Wkrętarka została wyposażona w 3 stopniowy wskaźnik naładowania oraz fluorescencyjny pierścień obudowy. Zastosowano w niej technologię XPT, która podwyższa odporność na działanie pyłu oraz wilgoci.  Makita BTD146Z dobrze sprawdza się zarówno w pracach amatorskich jak i profesjonalnych. Posiada 24 miesięczną gwarancje producenta. Jej największym minusem jest ciężar (wkrętarka waży 1,5 kg). Sprzęt nabędziemy w gotowym zestawie składającym się z wkrętarki, dwóch akumulatorów, ładowarki oraz poręcznej walizki. Za całość zapłacimy ok. 470 zł.

Hecht 1214

To dobra jakościowo wkrętarka zasilana baterią niklowo–kadmową. Czas ładowania akumulatora wynosi 3 do 5 godzin. Urządzenie zostało wyposażone w dwustopniową regulację szybkości wkręcania. Maksymalny moment obrotowy to 19 Nm, z kolei maksymalna prędkość to 1000 obr/min. Hecht 1214 waży 1,5 kg, nadaje się zarówno do wiercenia w drewnie jak i w metalu. Produkt dostępny w zestawie z akumulatorem oraz wygodną walizką z tworzywa sztucznego. Koszt zakupu oscyluje wokół 150 zł.

Ryobi CSD42L

Dwubiegowa wkrętarka zasilana baterią litowo-jonową. Czas ładowania wynosi ok. 4 godziny. Maksymalny moment obrotowy to 5,1 Nm. Wyposażona w głowicę do szybkiej zmiany  narzędzi Quick Change TM z sześciokątnym uchwytem. Dużym atutem wkrętarki Ryobi CSD42L jest niska waga. Produkt waży 0,5 kg i jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Dodatkowym atutem stało się oświetlenie LED, które ułatwia prace w słabo doświetlonych pomieszczeniach. Wkrętarka sprzedawana jest w zestawie z akumulatorem, ładowarką oraz sześcioczęściowym zestawem wierteł i bitów. Za komplet zapłacimy ok. 300 zł.


Bosch PSR 960 I.K.

Wygodna wkrętarka wyposażona w 5 ustawień momentu siły. Zasilana akumulatorem litowo–jonowym. Czas ładowania wynosi ok. 3 h. Maksymalna prędkość bez obciążenia to 550 obr/min. Z kolei maksymalny moment obrotowy wynosi 12 Nm. Produkt dedykowany do użytku w domu, dobrze sprawdza się do drobnych napraw i prac remontowych. Waży 1.3 kg i posiada poręczny uchwyt, który zapewnia wysoki komfort użytkowania. Wkrętarka Bosch PSR 960 I.K. sprzedawana jest w zestawie z akumulatorem, ładowarką oraz walizką. Za komplet zapłacimy ok. 250 zł.

Black&Decker AS36LN

Wkrętarka wykonana przez renomowanego producenta. Wyposażona w wysuwany uchwyt magnetyczny, który utrzymuje wkręty we właściwym położeniu. Zasilana baterią litowo–jonową, której czas ładowania wynosi od 6 do 9 godzin. Maksymalny moment obrotowy wkrętarki wynosi 4 Nm. Urządzenie nie nadaje się do cięższych prac, jednak dobrze sprawdza się podczas skręcania szafek, mocowania zawiasów itp. Black&Decker AS36LN  posiada też 24 miesięczną gwarancję producenta. Wkrętarka jest sprzedawana wraz z akumulatorem i ładowarką. Zapłacimy za nią ok. 145 zł.

DeWalt DCF610S2

Kolejna wkrętarka zasilana akumulatorem litowo jonowym. Maksymalna prędkość bez obciążenia wynosi 1050 obr/min. Urządzenie wyposażono w ergonomiczną, wygodna rękojeść, która podnosi komfort użytkowy. Dodatkowym atutem są 3 wydajne diody LED, które ułatwiają pracę w słabo doświetlonych pomieszczeniach. Wkrętarka DeWalt DCF610S2 waży 0,96 kg. Nadaje się do wkręcania oraz lekkiego wiercenia. Największym mankamentem staje się wysoka cena zakupu. Wkrętarka jest sprzedawana w zestawie z zasilaczem, walizką i akumulatorem. Cena wynosi ok. 580 zł.

Einhell RT-SD

To poręczna, jednobiegowa wkrętarka akumulatorowa, zasilana akumulatorem typu Li-Ion. Czas ładowania wynosi 5 godz. Maksymalna prędkość obrotowa to 200 obr/min. Urządzenie nadaje się jedynie do wykonywania lekkich prac (np. skręcanie mebli). Największym atutem Einhell RT-SD jest długi okres gwarancyjny (36 miesięcy gwarancji producenta) oraz atrakcyjna cena. Wkrętarka jest sprzedawana z akumulatorem, ładowarką, pokrowcem oraz zestawem 4 bitów. Za komplet zapłacimy jedynie 90 – 110 zł.

, aktualizacja 27 listopada 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij