Przewodowy system alarmowy

Przewodowy system alarmowy składa się z wielu elementów, które połączone są z sobą przewodami. Czujki, detektory, sygnalizatory, manipulatory rozmieszczone są w we wszystkich pomieszczeniach domu. Najczęściej instalacja wykonywana jest w układzie gwiaździstym, w którym każde z urządzeń musi zostać podłączone oddzielnym kablem z ważnym miejscem, jakim jest centrala alarmowa. Kable wymagają zabezpieczenia przed dostępem niepowołanych osób, dlatego należy je ukryć. Najprostszym rozwiązaniem jest schowanie ich pod tynkiem. Jednak jest to możliwe w czasie wykonywania prac remontowych lub w nowobudowanym domu w czasie prac wykończeniowych. W przeciwnym razie konieczne jest zastosowanie specjalnych rur ochronnych.

Instalacja alarmowa musi być układana w odległości co najmniej 40 cm od przewodów elektrycznych. Mogłyby one zakłócać pracę systemu alarmowego. Tego rodzaju systemy alarmowe zazwyczaj zawierają minimum dwa sygnalizatory optyczno-akustyczne oraz czujki o różnych częstotliwościach. W przypadku braku energii elektrycznej alarm przeciwwłamaniowy nie będzie działał. Dlatego warto zadbać o alternatywne źródło prądu. Alarmy domowe przewodowe są najtańsze i charakteryzują się dużą skutecznością. W wielu przypadkach mogą stać się częścią alarmów hybrydowych.

System hybrydowy to połączenie alarmu przewodowego i bezprzewodowego. Stosuje się go najczęściej wtedy, gdy już zainstalowany system przewodowy rozbudowuje się o kolejne elementy. Dzięki temu można z łatwością rozbudować system o kolejne urządzenia sygnalizacyjne i poszerzyć detekcję o kolejne miejsca. Aby możliwe było stworzenie systemu hybrydowego, alarmy domowe przewodowe muszą być wyposażone w moduły komunikacji, czyli ekspandery WL. Dzięki nim możliwe jest włączenie do systemu elementów bezprzewodowych.

Bezprzewodowy system alarmowy

Jeżeli nie mamy możliwości rozprowadzenia kabli w sposób niewidoczny, wtedy najlepszym rozwiązaniem są systemy antywłamaniowe bezprzewodowe. Jest to rozwiązanie praktyczne i wygodne. Urządzenia alarmowe łączą się z sobą bezprzewodowo przy pomocy komunikacji radiowej. Mogą też wykorzystywać Ethernet czy LAN. Poszczególne elementy łatwo jest rozmieścić w różnych częściach domu. Bezprzewodowy system alarmowy składa się podobnie jak odpowiednik przewodowy. Są to czujki ruchu, detektory, sygnalizatory, manipulatory i centrala sterująca. Dodatkowo mogą być wyposażone w klawiatury, piloty, czujniki zalania wodą, czujniki dymu i inne.

Wymagają baterii i po ich wyczerpaniu alarm przeciwwłamaniowy przestaje działać. Dlatego wymaga to systematycznej kontroli i uwagi. Problematyczne jest to, że bezprzewodowe systemy alarmowe są drogie, a ich pracę łatwo jest zakłócić. Zabezpieczenia przed zakłóceniem fal radiowych to dodatkowy wydatek.

Najnowocześniejszym bezprzewodowy system alarmowy to instalacja alarmowa SSWiN korzystający z GSM. To najbardziej zaawansowane alarmy domowe wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia. System sygnalizacji włamania i napadu chroni dom przed włamaniem oraz zdarzeniem losowym jak np. pożar. W jego skład wchodzą: centrala alarmowa, komunikatory, detektory, sygnalizatory oraz optyczne, wibracyjne i magnetyczne czujki wykrywające. Umieszcza się je w miejscach, z których wykrywają nawet najmniejszy ruch, rejestrują otwarcie okna czy drzwi oraz próbę ich wyważenia i stłuczenia. Systemy alarmowe mogą obejmować zasięgiem teren przed posesją. System SSWiN w przypadku wykrycia ruchu wydaje dźwięki sygnalizacyjne oraz sygnały świetlne.

Atrakcyjne promocje - sprawdź koniecznie

Alarm przeciwwłamaniowy dociera nie tylko do centrali, ale także do stacji monitorowania i do właściciela budynku. Wykorzystuje do tego telefonię stacjonarną, Internet, GSM lub fale radiowe. W skład zestawu często wchodzi także przycisk napadowy. Włącza on cichy alarm, gdy domownik czuje się zagrożony. Systemy antywłamaniowe SSWiN może chronić teren wokół budynku o zasięgu do 50m. Centrala połączona z komputerem lub telefonem umożliwia programowanie systemu, zapis zdarzeń, powiadamianie o zadziałaniu alarmu oraz o usterkach systemu. Chociaż podłączana jest do zasilania sieciowego, to wyposażona jest w akumulator. Jeśli szukasz więcej cennych informacji, sprawdź także ten artykuł o alarmie bezprzewodowym do domu.

Instalacje alarmowe – ceny i opinie

Cena montażu instalacji systemu antywłamaniowego zależy przede wszystkim od zastosowanych rozwiązań technologicznych, ilości urządzeń i ich jakości. Za alarm przeciwwłamaniowy popularnej firmy Satel SET z 4 czujkami bez kamer zapłacimy tylko 599 zł. Jednak nie ma wielu możliwości jego rozbudowy. Prosty system Satel Set z kamerami kosztuje od 900 zł do 3000 zł. Musimy przygotować się na to, że alarmy domowe przewodowe wraz z montażem to koszt w granicach 2000 do 3000. W ofercie firmy Satel Set znajdziemy różne konfiguracje i ceny zestawów. W przypadku wykończonego domu i konieczności kucia w celu przeprowadzenia przewodów i ich ukrycia, cena montażu wzrośnie. Instalacje alarmowe bezprzewodowe mają bardziej skomplikowany cennik. Należy liczyć się tu z kosztem rzędu 5 tysięcy zł. Systemy antywłamaniowe SSWiN wykorzystywane do automatyki domowej są znacznie droższe. Ich cena rozpoczyna się od 20000 zł i rośnie wraz z zaawansowaniem systemu.

Dłoń uruchamiająca alarm w domu, a także systemy alarmowe i urządzenia alarmowe
Jakie urządzenia alarmowe dostępne w sprzedaży warto wybrać, czyli polecane systemy alarmowe

Systemy alarmowe są coraz powszechniej stosowane. Użytkownicy pozytywnie oceniają systemy przewodowe, doceniając ich niezawodność i łatwość obsługi. Bardziej wymagający cenią sobie systemy SWiN. Doceniają możliwość ich adaptacji do własnych potrzeb i oczekiwań. Łatwość rozbudowy systemu, który może stać się częścią inteligentnego domu to zdaniem użytkowników największa zaleta. Sposoby komunikacji i zarządzania tymi systemami sprawiają, że nawet wysokie ceny nie są uznawane za ich wadę. Łączność i zarządzanie przy pomocy GSM i smartfona to pożądana cecha w nowoczesnym systemie alarmowym. Najgorzej użytkownicy oceniają alarmy domowe bezprzewodowe. Łatwość zakłócania sygnałów budzi obawy o skuteczność alarmu.Eksperci zwracają uwagę, by wybierając urządzenia sygnalizacyjne nie kierować się wyłącznie ceną. Ich zdaniem warto zainwestować w elementy renomowanego producenta. Ich jakość daje pewność właściwej pracy. Zwracają także uwagę na prawidłowy montaż. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług fachowca, który pomoże skonfigurować bezprzewodowy system alarmowy i dobrać odpowiednią liczbę i rodzaj urządzeń sygnalizacyjnych, jak np. Satel Set. Zaawansowane technologicznie produkty korzystające z GSM i Internetu mogą nie być w pełni wykorzystane przy nieprawidłowo zaprojektowanym systemie.

Najlepszy system alarmowy powinien zostać skrojony na miarę. Każdy dom ma inne potrzeby w tym zakresie. By urządzenia alarmowe działały skutecznie, warto skorzystać z pomocy specjalistów i zestawów skompletowanych przez nich. Daje to pewność, że zastosowane zabezpieczenia i instalacje alarmowe będą czuwały nad bezpieczeństwem domowników.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny