Multifunkcyjność

Obecnie najważniejszy trend to wygoda, funkcjonalność i porządek — elementy niezbędne do połączenia różnych aktywności życiowych, które przeniosły się ze świata zewnętrznego do mieszkania. Prawdopodobnie już nigdy całkowicie nie porzucimy zdalnej pracy i nauki, więc i multifunkcyjność szybko nie wyjdzie z mody. Koniecznością okazało się więc stworzenie home office oraz azylu dla każdego członka rodziny. Niewielkie, zwrócone do ściany biurka-konsole pozwoliły na symboliczne zostawienie strefy relaksu z miejscem pracy, a dodatki wydzielające strefy, takie jak dywany i parawany, pomogły zorganizować przestrzeń.

Styl skandynawski z odrobiną koloru

Praktyczność, minimalizm i naturalność to cechy, za które pokochaliśmy styl skandynawski. Coraz chętniej jednak do stonowanych szarości, bieli i beżów dodajemy odrobinę pigmentu. Co ciekawe, jest to spójne z najnowszymi propozycjami kolorów roku Pantone i AkzoNobel.

Pierwsza firma postawiła na dwie kontrastowe barwy: Ultimate Gray (spokojna szarość) i Illuminating (świetlista żółć). Z kolei AkzoNobel jako bazę wybrał brave ground - jasny, ciepły brąz wpadający w szarość. Całość uzupełniły cztery, inne palety:

  • ekspresyjna — odcienie różu i czerwieni,
  • zaufania — ciepłe, neutralne szarości i brązy,
  • ponadczasowa — odcienie żółci i ochry,
  • ziemi — błękity, zielenie i brązy.

Wszystkie te propozycje pasują do wnętrz skandynawskich, choć to nie jedyne modyfikacje stylu z mroźnej Północy.

Scandi, ale nie solo

Japandi (japanese + scandi) to miks japońskiej skromności i skandynawskiej wygody. W takim wnętrzu możesz połączyć różne gatunki drewna (jasne skandynawskie i ciemne egzotyczne) oraz wstawić wygodne, niskie meble i ceramikę użytkową. Parawan w japońskim stylu nie tylko ozdobi pokój, ale również wydzieli prywatną strefę (zgodnie z trendem multifunkcyjności!). Na tle szlachetnej bieli dopuszczalne są ciepłe barwy ziemi (ochra czy terakota), a także antracyt i czerń (w postaci akcentów). Wszystkie te propozycje stoją w opozycji do kolorów jaskrawych i krzykliwych, które popularne były zwłaszcza na początku XXI wieku.

Na przeciwnym biegunie znajduje się scandi boho. Idea tego stylu wpisuje się w trend pop of color — wprowadzania do wnętrza intensywnego akcentu kolorystycznego. Może to być fotel z podnóżkiem w kolorze burgundu, neonowe poduszki albo bajeczna tapeta na jednej ze ścian czy drzwiczkach komody (tak, tapety również wracają do łask!). Skandynawski minimalizm staje się tłem dla dodatków w mocnych kolorach, poduszek ozdobionych frędzlami i wzorzystego dywanu. Punktem wspólnym scandi i boho są naturalne materiały — drewno, wiklina, rattan, len i bawełna.

Multifunkcyjność, zmodyfikowany styl skandynawski i przygaszone kolory to obecnie najważniejsze trendy wnętrzarskie. Wybierz przede wszystkim te, które pasują do Ciebie, zamiast ślepo podążać za modą. Dom służy przecież do mieszkania — nie przez jeden sezon, ale lata.

Czujesz się zainspirowany/a? Chcesz odświeżyć swoje wnętrze, zgodnie z najnowszymi trendami? Zobacz pełną ofertę najmodniejszych produktów w sklepie Amadio.pl!

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny