Przenikalność cieplna ścian

Przenikalność cieplna ścian to inaczej współczynnik przenikania ciepła wyrażony symbolem U. Określa on przenikanie ciepła przez ściany i powierzchnie płaskie, a dokładniej ilość ciepła, jaka przenika przez przegrodę o jednostkowym polu powierzchni, gdy pomiędzy powierzchniami panuje różnica temperatur. Im mniejsza jest wartość współczynnika U i tym samym mniejsza przepuszczalność cieplna ścian, tym lepsza jest ich izolacyjność cieplna. Jest ona zależna od grubości ściany i użytego w jej budowie materiału.
Ile ciepła ucieka przez okna i ściany zewnętrzne budynku? Wpływ na ocieplenie domu
Ile ciepła ucieka przez okna i ściany zewnętrzne budynku? Wpływ na ocieplenie domu
Płyta OSB - poradnik jak wybrać odpowiednią do potrzeb
Płyta OSB - poradnik jak wybrać odpowiednią do potrzeb
Zmiana warunków technicznych, czyli nowe przepisy budowlane od stycznia 2017
Zmiana warunków technicznych, czyli nowe przepisy budowlane od stycznia 2017
Montaż okien krok po kroku
Montaż okien krok po kroku

Wszystko o przenikalność cieplna ścian - lista artykułów

Zapoznaj się z informacjami na temat przenikalność cieplna ścian. Nasze sprawdzone porady związane z przenikalność cieplna ścian pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Przenikalność cieplna ścian – czym jest i jak ją policzyć?

Dlaczego parametr, jakim jest przepuszczalność cieplna ścian, jest tak istotny przy budowie domu? Otóż przenikalność cieplna materiałów budowlanych i wykonywanych z nich ścian ma znaczenie dla kosztów ogrzewania. Niska izolacyjność termiczna sprawia, że różnymi drogami z domu po prostu ucieka ciepło i ogrzewanie jest nieekonomiczne. Przeciwdziałać takiej sytuacji pomaga właśnie określenie przenikalności cieplnej muru i innych elementów domu, jak dach, okna czy drzwi. Wszystkie te elementy mają swój określony współczynnik izolacji cieplnej, spośród których ściany są najważniejsze. To bowiem one stanowią największą powierzchnię domu i przez nie może uciekać najwięcej ciepła. Oczywiście ogólnie przenikalność cieplna materiałów budowlanych jest niezwykle ważna, ale w tym artykule skupimy się na ścianach. Stosowna tabela z innymi wartościami jest łatwa do znalezienia w internecie.

Przenikalność cieplna ścian liczona jest według określonego wzoru i można ją wyliczyć samodzielne, ale równie dobrze w internecie można znaleźć kalkulatory, które znacznie ułatwiają to zadanie. Jest tam również tabela z aktualnymi, maksymalnymi współczynnikami U dla poszczególnych elementów domu, które w przypadku ścian zewnętrznych wynoszą odpowiednio:

  • przy ti ≥ 16°C - 0,23 W/(m2·K)
  • przy 8°C ≤ ti< 16°C – 0,45 W/(m2·K)
  • przy ti < 8°C - 0,90 W/(m2·K)

Wracając jednak do wzoru, współczynnik U określa się na podstawie dzielenia współczynnika λ materiału ściany przez jej grubość wyrażoną symbolem d, zatem: U = λ / d. Do wyliczeń potrzebna jest zatem znajomość wartości współczynnika przewodności cieplnej λ materiałów na ściany jednorodne. Takim dość prostym działaniem określamy współczynnik izolacji cieplnej ściany jednowarstwowej. Przepuszczalność cieplna ścian złożonych z dwóch lub trzech warstwa wymaga nieco bardziej skomplikowanego działania.

Przepuszczalność cieplna ścian kilkuwarstwowych

W celu obliczenia tego parametru niezbędne jest zsumowanie oporów cieplnych wszystkich poszczególnych warstw. Jest to nic innego, jak odwrotność współczynnika U, więc wyraża się go wzorem: R = 1/U = (d/ λ).

Przenikalność cieplna muru, który został docieplony warstwą lub warstwami materiału termoizolacyjnego wymaga znajomości współczynników przewodności tych wszystkich poszczególnych materiałów, dlatego pomocna będzie tabela do znalezienia w internecie. Warto jednak wspomnieć, że w przypadku ocieplenia styropianem lub wełną mineralną parametr ten wynosi 0,04 W/(m·K).

Przepuszczalność cieplna ścian jest parametrem niezbędnym do poznania przy budowie domu, gdyż jej znajomość pozwala na uniknięcie błędów i przyszłych problemów z uciekaniem ciepła. Co za tym idzie, także wybór rodzaju ogrzewania może być pośrednio związany z termoizolacyjnością domu. Choć obliczenia nie należą do najłatwiejszych i wymagają sprawdzenia wielu parametrów, warto poświęcić nieco czasu i zapoznać się z tymi wartościami dla rozwiązań zastosowanych we własnym domu. Zadanie z całą pewnością ułatwią kalkulatory dostępne online.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij