Po spirali na wysokości

Można mówić o przenośniku jako urządzeniu nietypowym z kilku powodów. Może to dotyczyć samej konstrukcji przenośnika, może to być również jego ułożenie w rzadko spotykany, osobliwy sposób lub jego nietypowej roli, jaką pełni w linii produkcyjnej. Przykładem tego ostatniego może być przenośnik spiralny, którego kilkanaście warstw tworzy spory magazyn, natomiast wydłużona droga na niewielkiej przestrzeni może służyć także do jednoczesnego schładzania transportowanego na nim surowca. Co istotne, łącząc zgrzebła z taśmą przenośnika, możliwe jest stworzenie przenośnika wznoszącego, dzięki któremu transportowane produkty będą kierowane na różne poziomy.

Niekiedy nazwą „przenośniki spiralne” określane są przenośniki ślimakowe. Jest to błąd, ponieważ w rzeczywistości są to dwa odmienne urządzenia. Przenośnik ślimakowy służy zazwyczaj do transportu materiałów sypkich, w tym również cieczy oraz zawiesin, i jest zbudowany na zasadzie śruby Archimedesa. Przenośnik spiralny z kolei wyposażony jest w elastyczną “taśmę”, która porusza się po spirali.

Przenośnikspiralny na hale produkcyjną daje możliwość poprowadzenie strumienia produktów górą, zaoszczędzając tym samym cenne miejsce w zakładzie produkcyjnym. Dzięki takim rozwiązaniom znacząco zwiększa się wydajność linii produkcyjnej, a także łatwiejszy staje się dostęp do maszyn oraz urządzeń.

Wybór optymalnego rozwiązania transportu na wysokości jest w głównej mierze uzależnione od wydajności, wykorzystywanych procesów oraz od cech surowca transportowanego na linii. Przenośniki spiralne projektowane na indywidualne zamówienie klienta o udoskonalonej konstrukcji oraz z intuicyjnym interfejsem obsługującym gwarantują nie tylko optymalną wydajność, ale również możliwość ich precyzyjnego dopasowania do różnych produktów.

Przenośniki spiralne kluczowym elementem procesów produkcyjnych w branży spożywczej i nie tylko
Przenośniki spiralne kluczowym elementem procesów produkcyjnych w branży spożywczej i nie tylko

Przenośniki spiralne na zamówienie o szerokich możliwościach zastosowania

Elementem transportującym przenośnika spiralnego jest najczęściej taśma modułowa (płytkowa) lub siatkowa łukowa. Przenośniki spiralne na zamówienie to urządzenia wykonywane w praktycznie każdych średnicach i o dowolnych liczbach zwojów. Rozwiązania tego typu mogą być wykorzystane jako bufor transportowanych produktów, którego celem jest ich przetrzymanie w danym miejscu w zadanych warunkach (chłodzenie, podgrzewanie, odparowywanie) lub w celu umieszczania surowca np. w regale, przetransportowania go na inny poziom linii produkcyjnej lub w celu ominięcia ciągów transportowych.

Przenośniki spiralne od www.unidex.pl w przemyśle spożywczym często są częścią procesów produkcyjnych takich, jak np.: dojrzewanie, schładzanie, odparowywanie, suszenie, podgrzewanie, zamrażanie lub magazynowanie. Ze względu na niewielki stopień nachylenia nie jest wymagane stosowanie w przenośnikach spiralnych elementów w rodzaju zabieraków czy powierzchni gripowych. Ich głównym zadaniem jest pionowy transport surowców w celu pokonania różnicy wysokości lub ich buforowanie, a podstawową zaletą toru przenośnika spiralnego jest jego kompaktowa budowa zajmująca minimum cennej przestrzeni zakładowej.

Przenośniki spiralne projektowane na indywidualne zamówienie klienta sprawdzą się doskonale m.in. w liniach napełniających oraz pakujących. Jego zakres możliwości adaptacyjnych dla przemysłu jest bardzo szeroki, od transportu pojedynczych paczek lub skrzynek, do transportu zapakowanych produktów, takich jak np. butelki w folii obkurczającej lub w kartonach.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej