Zacznijmy od początku

Warto wiedzieć, że podczas pobytu w Słowenii każdy ma prawo do skorzystania z podstawowej opieki medycznej, o ile posiada Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (dostaje się ją w np. NFZ). Oczywiście, warto również wyrobić tzw. Zieloną Kartę, która potwierdzi ubezpieczenie pojazdu we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Obecnie w Słowenii nie ma już żadnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, choć warto śledzić sytuację na bieżąco.

No dobrze, wjeżdżamy do Słowenii i co dalej? Cóż, przede wszystkim musi posiadać ważną winietę. Możemy wykupić opcję tygodniową, miesięczną lub roczną. Różnice w cenie są jednak spore, dlatego trzeba dobrze oszacować, ile czasu chcemy poświęcić na zwiedzanie tego urokliwego, choć naprawdę niedużego kraju. Wszystko na temat słoweńskich winiet, możesz przeczytać tutaj: https://vignetteslovenia.si/pl/. Na tej renomowanej stronie kupisz także winiety w formie elektronicznej, co jest sporym ułatwieniem. Pamiętajmy jednak, że winieta, czyli dowód uiszczenia opłaty za przejazd autostradą i drogą szybkiego ruchu, nie jest wymagana we wszystkich krajach Europy. Co więcej, w niektórych miejscach, takich jak Szwajcaria, obligatoryjna jest wyłącznie winieta roczna.

Słowenia ograniczenia prędkości - to trzeba wiedzieć!

Jeśli zamierzasz wynająć auto lub podróżować własnym samochodem po Słowenii, to pamiętaj o przepisach ruchu drogowego. Przykładowo, w terenie zabudowanym nie wolno przekraczać 50 km/h, poza obszarem zabudowanym - 90 km/h (a 80 km/h, jeśli posiadamy przyczepę). Poza tym na autostradzie można jechać z maksymalną prędkością 130 km/h (80 km/h z przyczepą) i 110 km/h na drogach ekspresowych (z przyczepą również 80 km/h). Miłośnicy wina nie będą musieli się drastycznie ograniczać - prawo w Słowenii zezwala na to, by poziom alkoholu we krwi kierowcy wynosi maksymalnie 0,5 promila.

Za przejazd autostradami oraz drogami ekspresowymi musimy zapłacić (kupić odpowiednią winietę). Za brak winiety grozi kara do nawet 800 euro, dlatego warto jednak nie ignorować tego faktu. Co więcej, za przekroczenie prędkości o nawet 10 km/h możemy otrzymać mandat w wysokości 250 euro. Za przekroczenie prędkości o 30-50 km/h nawet 500 euro! Jeśli zaś we krwi mamy więcej niż dopuiszczalny poziom stężania alkoholu, to mandat może wynosić nawet do 600 euro. Za źle zaparkowany samochód zapłacimy nawet do 200 euro.

Słoweńskie prawo drogowe wymaga także, aby każdy pojazd wyposażony był w trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, apteczkę i zapasowe żarówki. Powinniśmy też posiadać sprawną gaśnicę. Za brak któregoś z tych elementów także grożą mandaty.

Do Słowenii wjedziesz w każdej chwili

Od 21 lutego 2022 roku w Słowenii nie obowiązują żadne restrykcje covidowe. Dlatego też każdy może przekroczyć granicę tego kraju, nawet jeśli nie posiada szczepienia. Nie ma tutaj też konieczności wykonywania jakichkolwiek testów przed przyjazdem czy po wyjeździe. W niektórych miejscach wciąż może być wymagane noszenie maseczki.

Przykładowo, z Warszawy do stolicy Słowenii, czyli do Lublany dojedziemy samochodem w zaledwie 11 godzin. Mowa o trasie liczącej aż 1050 km. Po drodze będziemy musieli przebyć Czechy i Austrię. Warto tutaj także pamiętać o zakupieniu winiet, tym bardziej, że w przypadku Austrii musi minąć przynajmniej 18 dni od jej zakupu, by ta zyskała ważność.

Inne przepisy ruchu drogowego w Słowenii, które mogą zaskoczyć wielu kierowców, to np. obowiązek używania świateł mijania przez cały rok o każdej porze, obowiązek jazdy na oponach zimowych od 15 listopada do 15 marca, obowiązek zapinania pasów oraz używania łańcuchów w rejonach górskich. Co więcej, słoweńskie prawo ruchu drogowego przewiduje,. że dozwolone są rozmowy przez telefon komórkowy w trakcie jazdy, ale wyłącznie za pomocą zestawu głośnomówiącego.

materiał partnera

ikona podziel się Przekaż dalej