Przeprowadzki – z firmą przeprowadzkową czy samodzielnie?

Przeprowadzka dla wielu z nas oznacza duży stres. Obojętnie, czy zamierzasz zmienić miasto zamieszkania, czy wyłącznie przenosisz się o kilkanaście przecznic lub do innej dzielnicy, spakowanie wszystkich rzeczy zawsze jest tak samo kłopotliwe. Nie jest łatwo spakować cały dobytek, a racjonalne rozłożenie go po pudłach i torbach i dodatkowo także sprawne i szybkie przewiezienie, tak, aby nic się nie zniszczyło, to już naprawdę duża sztuka. Samodzielne przewiezienie rzeczy nastręcza mnóstwa problemów, dlatego wiele osób decyduje się na usługi firm przeprowadzkowych.

Jeśli zastanawiasz się, jak najlepiej zorganizować przeprowadzkę, koniecznie zorientuj się, na jakich zasadach działają firmy w twoim mieście. Najczęściej lista ich usług jest taka sama, chociaż małe miasta mogą mieć inne oferty niż na przykład Warszawa. Tanie przeprowadzki najczęściej oznaczają wyłącznie opcję wynajmu samochodu dostawczego z kierowcą. Samodzielnie musisz zabezpieczyć wszystkie przewożone rzeczy i wynieść je z budynku do samochodu. Jednak firmy przeprowadzkowe mają o wiele szerszą ofertę.

Możesz także wynająć tragarzy, którzy wyniosą wszystkie meble, sprzęt AGD i pakunki z mieszkania i wniosą je znów na nowy adres. Twoją decyzją jest, ile osób zatrudnisz. W ofercie jest także kompletna przeprowadzka – dostajesz od firmy kartony, w które pakujesz osobiste rzeczy, a inne przedmioty i sprzęty są przygotowane do transportu i zabezpieczone przez pracowników. Zajmują się także zabezpieczaniem roślin na czas transportu, rozkręcaniem mebli i składaniem ich ponownie pod nowym adresem. Oczywiście istnieje także możliwość zaangażowania ludzi do przeprowadzki firmy. Przeprowadzka firm to najczęściej trzecia opcja – w biurowcach i tym podobnych miejscach należy głównie przewieźć meble, których rozkładaniem i montażem zajmą się profesjonaliści.

Przeprowadzki z firmą przeprowadzkową – cennik

Cena usług transportowych jest bardzo zróżnicowana i zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od miasta – cennik przeprowadzek w Warszawie będzie inny niż w Poznaniu, Szczecinie czy Siedlcach. Oczywiście znaczenie ma także to, którą z opcji wybierasz i czy samodzielnie zapakujesz wszystkie rzeczy, czy zatrudnisz tragarzy.

Każda firma przeprowadzkowa ma własną taryfę, według której oblicza wysokość należnej kwoty. Jest to zależne także od tego, jak daleko przewozisz rzeczy. Jeśli jest to w tym samym mieście, obowiązuje stawka za godzinę pracy. Jeśli przenosisz się do innego miasta lub kraju, możesz spodziewać się większej kwoty, ponieważ do godzin doliczona zostaje jeszcze stawka za kilometr. Nie każda firma przeprowadzkowa oferuje usługę przewozu rzeczy za granicę.

Cenniki uwzględniają jeszcze kilka innych zmiennych. To, ile zapłacisz zależy od tego, na którym piętrze jest mieszkanie i czy znajduje się w nim winda. Dodatkową opłatę należy uiścić, jeśli ładunek wymaga szczególnego zabezpieczenia, jak rzadkie rośliny, instrumenty muzyczne czy drogocenne przedmioty. To samo dotyczy rzeczy bardzo ciężkich, jak sejf, szafa pancerna, rzeźby czy fortepian. Jeśli przeprowadzka będzie zorganizowana w weekend musisz liczyć się z dodatkową opłatą.

Do całkowitego kosztu powinieneś doliczyć także koszt ubezpieczenia. Warto je dodatkowo wykupić, aby odzyskać pieniądze za zniszczone mienie. W umowie z firmą przeprowadzkową najczęściej jest taki zapis, jeśli jednak przewozisz coś naprawdę cennego, dobrze jest wykupić dodatkowe zabezpieczenie. Jego cena to najczęściej kilkadziesiąt złotych, a odszkodowanie może wynieść nawet 50 tysięcy.