Samodzielnie, czy z firmą transportową?

Przewóz naszego mienia nie zawsze jest łatwy do wykonania. W każdym domu i mieszkaniu znajdują się przecież meble i sprzęty AGD o większych gabarytach. Do bezpiecznego przewozu potrzebny nam będzie większy samochód dostawczy. Co prawda możemy sami zorganizować taki transport. Jednak ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się usługi transportowe. Wyspecjalizowane firmy przeprowadzkowe działają już na terenie wielu miast. Duża konkurencja sprawiła, że ceny ich usług stały się bardzo atrakcyjne. Tanie przeprowadzki mogą odbywać się bardzo sprawnie i bez niepotrzebnego stresu.

Warto dodać, że firma przeprowadzkowa posiada w swojej ofercie szereg przydatnych usług. Istnieje możliwość wynajęcia jedynie pojazdu z kierowcą, który przewiezie nasze mienie pomiędzy wskazanymi adresami. W tym wypadku inwestor musi sam zorganizować sobie osoby, które zajmą się wniesieniem i wyniesieniem mienia. Nie każdy chce lub ma możliwość przenoszenia cięższych mebli i sprzętów domowych. Dlatego usługi przeprowadzkowe uwzględniają także możliwość wynajęcia pracowników fizycznych. To od nas zależy ilu tragarzy wynajmiemy. W ofertach firm usługowych zazwyczaj uwzględnia się możliwość wynajęcia od jednego do czterech pracowników fizycznych. Przeprowadzki odbywają się wtedy z wyniesieniem oraz z wniesieniem całego mienia pod wskazany adres.

Osoby bardziej zapracowane mogą nawet skorzystać z pełnej przeprowadzki mieszkań. Firmy przeprowadzkowe umożliwiają w tym wypadku pełen zakres usług. Pracownicy udostępniają kartony przeprowadzkowe, a nawet samodzielnie zabezpieczają ładunek przed przewozem. Istnieje możliwość całkowitego powierzenia przeprowadzki danej firmie. Pracownicy zabezpieczą mienie, rozkręcą meble, przeniosą je do auta, przewiozą pod wskazany adres i wyładują oraz ponownie skręcą w uprzednio zaplanowanej lokalizacji. Oczywiście kartony do przeprowadzki, skręcanie/rozkręcanie mebli i usługa pakowania mienia będą dodatkowo płatne.

Przeprowadzki w obrębie miasta, poza jego granicami oraz przeprowadzki międzynarodowe

Najłatwiejszym do zaplanowania przedsięwzięciem jest przeprowadzka w obrębie jednego miasta. Firmy przeprowadzkowe nie pobierają wtedy opłat za przejechane kilometry. Cena usługi jest uzależniona od ilości przewożonego mienia oraz lokalizacji domu lub mieszkania. Tanie przeprowadzki mieszkań z reguły trwają zaledwie kilka godzin i nie generują dodatkowych wydatków. Jednak uwaga, jeśli nasze mieszkanie znajduje się na wyższym piętrze i nie ma dostępu do windy, cena usługi na pewno wzrośnie. Większy będzie także czas potrzebny na załadunek lub rozładunek mienia.

Firmy przeprowadzkowe umożliwiają także przeprowadzki osób prywatnych i firm pomiędzy miastami. W tym wypadku do ceny standardowej należy doliczyć dodatkową opłatę za każdy przejechany kilometr.  Jeśli przeprowadza trwa powyżej kilku godzin, wówczas możemy liczyć na przyznanie kilku procentowego rabatu. Jednak owe zniżki dotyczą jedynie samej usługi transportowej (mierzonej godzinami).

Większe firmy oferują także przeprowadzki międzynarodowe. Do tego przedsięwzięcia nie wystarczy nam już zwykłe taxi bagażowe. Warto wybrać wyspecjalizowaną firmę, która posiada duże doświadczenie, dobre zaplecze pojazdów oraz pozytywne referencje. Przeprowadzki międzynarodowe wiążą się z największym ryzykiem uszkodzenia ładunku. Mimo wszystko przy odpowiednim przygotowaniu mogą zostać zrealizowane w sposób bezproblemowy.

Jak wybrać bezpieczną firmę przeprowadzkową?

Przeglądając oferty internetowe można łatwo zauważyć tendencję, w której firma transportowa określana jest mianem przeprowadzkowej. Trzeba jednak pamiętać, że do bezpiecznej przeprowadzki nie wystarczy jedynie pojazd i pracownik, który przeniesie ładunek. Wyspecjalizowane firmy przeprowadzkowe zapewniają także fachowe doradztwo w zakresie organizacji usługi. Ich usługi przeprowadzkowe posiadają pełną dokumentację, co wiąże się z gwarancją. Na prośbę inwestora można także wykonać dokumentację fotograficzną.

Wybierając odpowiednią firmę warto zasięgnąć informacji o pracownikach. Najbezpieczniej będzie skorzystać z usługi realizowanej przez doświadczonych usługodawców. Wnętrze auta przewozowego powinno posiadać wszystkie niezbędne akcesoria, które posłużą do zabezpieczenia ładunku.  Dopytajmy o kartony przeprowadzkowe, folie bąbelkową czy koce. Dobrze zabezpieczony ładunek może przejechać bez uszkodzeń nawet kilka tysięcy kilometrów. Dlatego jeśli planujemy przeprowadzki międzynarodowe, zadbajmy o każdy szczegół.

Wybierając konkretną firmę warto zwrócić także uwagę na cennik usług. Przeprowadzki mieszkań w obrębie danego miasta możemy wyliczyć samodzielnie z cennika. Sytuacja komplikuje się w przypadku przewozu mienia o niestandardowych gabarytach, przeprowadzki międzynarodowej, czy usługi z wniesieniem mienia na wyższe kondygnacje pozbawione windy. Dlatego w każdej sytuacji należy poprosić wykonawcę o wstępną symulację kosztów. Ustalmy w niej wszystkie szczegóły, od stawki godzinowej, aż po wysokość ewentualnych opłat dodatkowych. Dzięki temu kwota na rachunku za przeprowadzkę nie będzie dla nas niemiłym zaskoczeniem.

Od czego zależy cena przeprowadzki?

Większość firm przeprowadzkowych określa swoje stawki w przeliczeniu na godzinę usługi. Jednak warto pamiętać, że są to jedynie kwoty orientacyjne. Na ostateczny koszt całego przedsięwzięcia wpłyną także czynniki dodatkowe. Cena może ulec zwiększeniu w wyniku poniższych przyczyn.

 • Brak windy w budynku.
 • Większa odległość pomiędzy dwoma punktami.
 • Ładunek w większych rozmiarach lub ładunek wymagający ponadstandardowego zabezpieczenia.
 • Dodatkowa usługa pakowania i rozpakowywania ładunku.
 • Usługa przechowania mienia w magazynie.
 • Większa liczba potrzebnych pracowników fizycznych.
 • Transport mienia cięższego (np. sejfu).
 • Utylizacja odpadów po przeprowadzce.
 • Przeprowadzka zorganizowana w weekend lub dni świąteczne.

Istnieją także okoliczności dodatkowe, które mogą wpłynąć na przyznanie usługobiorcy korzystnego rabatu, a co za tym idzie, na zmniejszenie kosztów. Należą do nich:

 • Usługa powtarzalna – gdy korzystamy z usługi przewozowej kolejny raz.
 • Zamówienie przewozu z kilkutygodniowym wyprzedzeniem
 • Duża przeprowadzka organizowana na kilka samochodów.

Szczegółowe cenniki firm przeprowadzkowych z różnych regionów Polski znajdziesz w tym artykule.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Przeprowadzki nieodłącznie wiążą się z przewozem mienia o dużej wartości. Nawet najlepiej zabezpieczony ładunek może czasem ulec uszkodzeniom podczas transportu. Dlatego tak ważne jest ubezpieczenie przeprowadzki mieszkań, domów jednorodzinnych, czy innego typu lokali. Dobre firmy transportowe oprócz zwykłego ubezpieczenia pojazdu dysponują także polisami OC przewoźnika drogowego. Dopytajmy o kwotę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Owa wartość często sięga 50 000 zł. Jeśli nasze mienie posiada większą wartość, wówczas warto wykupić ubezpieczenia dodatkowe. Firma przewozowa powinna pomóc nam w znalezieniu odpowiedniej polisy.

Przeprowadzki międzynarodowe często posiadają dodatkowe ubezpieczenie All Risk. Jest to korzystne dla klienta zabezpieczenie mienia, dające pełną gwarancję odszkodowania w razie uszkodzeń.

Firmy przeprowadzkowe, których warto unikać

Najtańsze oferty często realizowane są na pograniczu szarej strefy. Niektórzy usługodawcy rezygnują wtedy z podpisywania umowy i nie dają żadnej gwarancji na jakość wykonania usługi. Wszelkie uszkodzenia mienia podczas przewozu obciążają wtedy nasz portfel. Co więcej, usługi przeprowadzkowe wykonywane bez umowy mogą wiązać się z ryzykiem zagubienia naszego mienia. Dlatego warto dokładnie sprawdzać, kogo wpuszczamy do naszego domu i mieszkania. Wynajmując firmę przeprowadzkową powierzamy jej nasz dobytek, często o niemałej wartości. Atrakcyjna cena usługi z pewnością nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru odpowiedniego wykonawcy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny