Drzewa liściaste i iglaste - przesadzanie dużych drzew krok po kroku

1. Im mniejsze drzewo, tym większe szanse na sukces

Obowiązuje bardzo prosta zasada, że drzewo tym lepiej przyjmuje się na nowym miejscu, im jest młodsze. Drzewa, które przez długie lata rosną w tym samym miejscu, wykształcają rozbudowany system korzeniowy. Ten rozciąga się na wiele metrów wokół drzewa i musiałby być w całości wykopany i ponownie zakopany na nowym stanowisku. Ponieważ udaje się to tylko w rzadkich przypadkach, zmiana stanowiska posadzonych drzew owocowych i ozdobnych powinna być prowadzona tylko w młodym wieku.

2. Równomierne przycięcie korzeni w ogrodzie

Korzenie drzewa rozwijają wysoce skomplikowany system i służą nie tylko do zakotwiczenia rośliny w ziemi. Obok korzeni głównych i bocznych, które transportują pokarm i sole mineralne do innych części drzewa, istnieją też tak zwane korzenie włośnikowe. Mają one za zadanie te właśnie substancje pobierać z gleby i mają dla rośliny życiowe znaczenie. Im starsze drzewo, tym dalej rozchodzą się korzenie od pnia.

Aby pomyślnie przesadzić starsze drzewa, stosuje się pewien prosty zabieg. Dookoła drzewa wykopuje się rowek, który ma zapobiec oddalaniu się delikatnych korzeni od pnia. To przecięcie korzeni pobudza drzewo do wytwarzania nowych przed rowkiem. Powstałą szczelinę wypełnia się kompostem i przez dłuższy czas mocniej nawadnia. Podczas upałów okrywa się ją dodatkowo warstwą ściółki. Dzięki temu w obrębie rowka rozwijają się liczne korzenie włośnikowe. Bryła korzeniowa, ograniczona strefą cięcia, jest łatwiejsza do wykopania, co zdecydowanie zwiększa szanse na przyjęcie się drzewa w nowym miejscu.

3. Termin przesadzania starych drzew owocowych i ozdobnych

W żadnym wypadku nie powinno się przesadzać drzew wiosną i latem, kiedy te rozwijają nowe pędy, stoją obsypane kwiatami albo dojrzewają owoce. Trzeba wykorzystać okres spoczynku roślin w chłodniejszych porach roku. Nie wiosną i latem, ale między wrześniem i kwietniem potrzebują drzewa mniej składników pokarmowych, a także dają się łatwiej transportować.

Termin przesadzania drzewa trzeba zaplanować na długo przed zabiegiem. Aby sadzenie się udało, należy najpierw przygotować drzewo do przeniesienia, przecinając korzenie i pobudzając je do wytwarzania dużej liczby korzeni włośnikowych w obrębie wytyczonego pierścienia. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach ogrodowych.

4. Bryła korzeniowa drzewa ma rozmiary jego korony

Aby zachować odpowiedni odstęp od pnia podczas wykopywania drzewa (bez uprzedniego przycinania korzeni w ramach długoterminowych przygotowań), należy kierować się prostym wskaźnikiem: wielkością korony drzewa. Kilkuletnie, niewielkie jeszcze drzewa, wykopane z tak dużą bryłą korzeniową nie odniosą większych strat i mają duże szanse na przetrwanie w nowym miejscu. Korzenie należy przycinać możliwie prosto i bez postrzępionych krawędzi.

5. Drzewa liściaste - przycięcie korony drzewa przed przesadzeniem

Naga korona jest lżejsza niż pełna liści, kwiatów i owoców. Aby ułatwić transport drzewa w nowe miejsce, dobrze jest nadać jej prostszą formę. Należy zwracać przy tym uwagę, żeby zamiast wielu małych cięć wykonać raczej kilka mocniejszych. Każde otwarte miejsce oznacza dla drzewa wydatek energii na ponowne zamknięcie go. Lepiej jest więc odciąć kilka zwisających gałęzi niż skracać dziesiątki pędów.

6. Wielkość dołu do sadzenia dostosować do wielkości bryły korzeniowej

Aby drzewo mogło rosnąć na swoim nowym miejscu, bryła korzeniowa musi być umieszczona w odpowiedniej wielkości dołku. Po przesadzeniu trzeba przez długi czas drzewo obficie podlewać; wytworzy wtedy nowe korzenie włośnikowe odpowiedzialne za zaopatrzenie w pokarm i wodę. Jeśli ziemia w nowym miejscu znacznie różni się od poprzedniego, należy drzewo dodatkowo obsypać warstwą mieszanki obu gleb. Do stabilizowania drzewa w nowym miejscu, dopóki samo się odpowiednio nie zakotwiczy, potrzebne są paliki. Pień mocuje się linką tak, aby nie ocierała i raniła drzewa.

7. Przesadzanie dużych drzew lepiej zlecić fachowcom

Jeśli nawet teoretycznie wiadomo, jak przesadzić drzewo, to jednak we własnym zakresie lepiej jest przesadzać tylko młode. Do starych drzew odpowiednia będzie wyspecjalizowana firma z odpowiednim sprzętem. Cennik na przesadzanie drzew nie jest ściśle ustalony; cena usługi jest każdorazowo indywidualnie określana. Cena obejmuje pełny zakres prac związanych z przeniesieniem drzewa z jednego miejsca na drugie.

Kalkulację kosztów wykonuje się na podstawie obwodu pnia i wysokości drzewa. Cennik przewiduje wynajem w wyjątkowych przypadkach maszyny do przesadzania drzew.

Jak przesadzić drzewo młode i stare w ogrodzie?

Przesadzanie drzew młodych

Zdarza się, że w pobliżu posadzonego kilka lat temu drzewka ma powstać jakaś budowla, albo źle zostały ocenione potrzeby drzewa pod względem wielkości przestrzeni. W takim wypadku zamiast uciążliwego, ustawicznego przycinania korony lepiej jest znaleźć nowe stanowisko. Największe szanse na powodzenie ma przesadzanie młodych drzew.

Bez względu na wielkość drzewa trzeba starannie przygotować dół, który swobodnie pomieści bryłę korzeniową. Wielkość tej bryły można określić na dwa sposoby. Przyjmuje się zasadę, że 25 mm średnicy pnia odpowiada 30 cm średnicy bryły. Przy 5 cm średnicy drzewka należy wykopać bryłę o średnicy co najmniej 60 cm.

Można też wziąć pod uwagę wskazówkę, według której system korzeniowy drzewa zajmuje mniej więcej przestrzeń korony. Jak widać, przesadzenie drzewa w ten sposób jest możliwe tylko w przypadku niewielkich rozmiarów pnia i korony. Te warunki spełniają właśnie drzewa młode.

Mężczyzna ogrodnik przy drzewie w ogrodzie, a także przesadzanie drzew i jak przesadzić drzewo
Przesadzanie drzew w ogrodzie krok po kroku, czyli jak przesadzić drzewo duże i małe

Przesadzanie starych drzew

O ile do wykonania jest wykopanie i przeniesienie drzewa z bryłą korzeniową nawet metrowej średnicy, to na pewno nie uda się to ze starym drzewem. Pracę trzeba w takim wypadku rozłożyć na dwa etapy. Na rok albo dwa przed przeniesieniem drzewa trzeba wokół pnia wykopać rowek. Jego średnica zależy od wielkości drzewa, a głębokość wynosi ok. 60 cm przy szerokości ok. 30 cm.

Kopanie rowka oznacza przecięcie korzeni na założonej średnicy bryły korzeniowej. Rowek wypełnia się kompostem i regularnie podlewa. W ten sposób pobudza się wytwarzanie przez drzewo dużej ilości korzeni włośnikowych w miejscu cięcia. Te drobne korzenie zapewniają roślinie pobieranie składników pokarmowych i wody. 

W drugim etapie przygotowuje się odpowiedniej wielkości dół w nowym miejscu. Następnie wykopuje się drzewo z bryłą korzeniową i od razu umieszcza w dole. Duże drzewa wymagają użycia dźwigu. Należy zwracać uwagę, aby w czasie transportu nie dopuścić do przesuszenia delikatnych korzeni. Po przesadzeniu przez kilka tygodni trzeba drzewo obficie podlewać.

Nie zawsze przesadzanie drzew i krzewów się udaje

Istnieją gatunki drzew i krzewów, wobec których nawet starannie przeprowadzony zabieg zmiany miejsca w ogrodzie nie jest zalecany. Bardzo trudne i raczej skazane na niepowodzenie jest przesadzanie drzew rosnących na ubogich, piaszczystych glebach. Większość z nich tworzy mianowicie głęboki system korzeniowy i posiada w górnej warstwie gleby nieliczne, słabo rozgałęzione korzenie główne.

Zalicza się do nich między innymi oliwnik, janowiec, perukowiec. Trudno przyjmują się na nowym miejscu wolno rosnące drzewa liściaste jak magnolia, oczar, klon palmowy albo różne gatunki dębów. Przesadzanie dużych drzew o mocno rozwiniętym systemie korzeniowym w górnej warstwie ziemi z reguły kończy się sukcesem. Niektóre znoszą dobrze sadzenie na nowym miejscu nawet po więcej niż czterech latach życia na pierwszym stanowisku.

ikona podziel się Przekaż dalej