Przesadzanie roślin - informacje, metody, porady praktyczne

Z czym kojarzy się przesadzanie roślin? Przede wszystkim z uprawą i pielęgnacją okazów doniczkowych. To dobry trop, ale nie należy na nim poprzestawać. Warto wiedzieć, że wspomniany zabieg potrzebny jest także niektórym gatunkom rosnącym w gruncie. Szczególnie upodobały go sobie byliny. Dlatego też przedstawiamy wstęp do tematu przesadzania różnych roślin. Zawarte tu informacje rozwijamy na naszym portalu.

Jak prawidłowo przesadzać rośliny ogrodowe?

Przesadzanie roślin nie dotyczy tylko i wyłącznie gatunków doniczkowych. Ten ważny zabieg przeprowadzany jest także w uprawie kwiatów czy krzewów ogrodowych. Oczywiście w przypadku okazów domowych czeka każdego hodowcę. Dlatego, że przesadzanie jest wymuszone przez stale rozrastający się system korzeniowy. Pojemnik staje się zbyt mały a do tego podziemne pędy wyjaławiają ziemię. Teraz czas na organizmy rozwijające się w gruncie. Warto wiedzieć, że nie wszystkie rośliny mogą długo rosnąć na jednym stanowisku. Do ponownego rozkwitnięcia potrzebują nowego miejsca.

W jakich terminach należy przesadzać wieloletnie kwiaty ogrodowe? W tej kwestii wszystko zależy od terminu kwitnienia. Byliny zakwitające wiosną mogą zmieniać stanowisko jesienią. Natomiast gatunki kwitnące latem i jesienią przesadzamy wiosną. Sama znajomość terminów to nie wszystko. Każdy ogrodnik musi umieć rozpoznać sygnały pokazujące, że przyszedł czas na wykopanie danej rośliny. Charakterystycznym objawem jest przesychanie środkowej części kwiatka a konkretnie całej kępy. Gdy do tego dochodzi młode pędy wyrastają tylko na jej obrzeżach. Warto pamiętać, że przesadzanie roślin gruntowych przeprowadza się w chłodne, pochmurne i wilgotne dni.

By przesadzanie roślin ogrodowych okazało się sukcesem należy prawidłowo przygotować nowe stanowisko. Pierwsza sprawa to wielkość dołka, trzeba dopasować ją do wielkości bryły korzeniowej. Po drugie do wykopu warto wsypać żyzną ziemię. Przenoszone okazy szczególnie lubią glebę wymieszaną z naturalnym kompostem. Czy te czynności dotyczą tylko kwiatów?  Nie, przesadzać można także krzewy i nieduże drzewa. Jeśli jest to konieczne, zmianę stanowiska najlepiej przeprowadzać poza okresem wegetacji, wczesną wiosną lub jesienią. Powyższe informacje rozwijamy na naszej stronie.

Przesadzanie roślin domowych

Jak już wspominaliśmy, przenoszenie roślin domowych do większej doniczki jest potrzebne z uwagi na mocno rozwijający się system korzeniowy. Nie można tego robić w miesiącu kwitnięcia lub owocowania uprawianego gatunku. Zatem najlepszy termin do wykonania tego zadania to wiosna. Najlepiej sam początek sezonu wegetacyjnego. Młode, szybkorosnące rośliny należy przesadzać, co rok. Starsze okazy muszą zmieniać podłoże i pojemnik, co 2-3 lata. Oczywiście zawsze w wiosennym miesiącu. Najstarszych, rozłożystych roślin nie trzeba przenosić. Wystarczy, co 2-3 lata wymieniać im wierzchnią warstwę gleby.

Kwiaty doniczkowe, kwitnące lub nie, potrzebują sporo miejsca do rozwoju. Dlatego też zawsze przesadzamy je do większej doniczki. Jej średnica powinna mieć 3 cm więcej niż poprzedni pojemnik. Można też kupić naczynie większe o 3 rozmiary, roślina z pewnością będzie się w nim dobrze czuła. Pod warunkiem, że na dnie znajdzie się warstwa drenażu. Odprowadzanie nadmiaru wody to ważna kwestia. To zadanie najlepiej wykonuje kremazyt. W razie jego braku nada się pokruszona porcelana lub drobne kamienie. To rzecz jasna tylko część przygotowań do przesadzania. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Na warstwę kremazytu trafia świeża gleba, dopasowana do indywidualnych wymagań przenoszonej rośliny. Bardzo często nowa ziemia jest żyzna i przepuszczalna. Właściwe przesadzanie kwiatka poprzedza obfite podlanie go, gdy jeszcze znajduje się w starej donicy. Dzięki temu łatwiej będzie go wyjąć. Jeśli korzenie przywarły do pojemnika można oddzielić je nożem. Kolejny krok to rozplątanie i skrócenie podziemnych pędów. Po tym można umieścić okaz w ziemi i przysypać. Na koniec zostaje podlanie i czekanie aż kwiat zakwitnie latem czy w innym terminie. Przesadzanie roślin doniczkowych dokładniej opisujemy na naszej stronie.