Skrzydłokwiat - uprawa w doniczce i pielęgnacja

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) jest rośliną zaliczającą się do rodziny obrazkowatych. W zależności od odmiany dorasta do średniej wysokości. Za dekoracyjne uznaje się już liście skrzydłokwiatu, które są dość długie w formie wierzchołkowo kolankowych. Najczęściej ciemnozielone. Roślina wydaje kwiatostan przypominający swoim wyglądem kolbę w kolorze białym. Okres kwitnienia przypada na cały sezon letni.

Już wiemy, że roślina pochodzi z regionów tropikalnych, dlatego jej wymagania są dość spore. Uprawa polega przede wszystkim na tym, aby roślinę regularnie podlewać. Skrzydłokwiat najlepiej czuje się w pomieszczeniach o dość dużym poziomie wilgotności. Dlatego należy systematycznie zraszać kwiat. Jak podlewać skrzydłokwiat latem i zimą? Oczywiście w czasie upalnych dni roślina będzie potrzebować dużo więcej wody, dlatego należy podlewać ją nawet 3 razy w tygodniu. Natomiast zimą podlewanie zmniejszamy do 1-2 razy w tygodniu.

Aby podlewanie przynosiło oczekiwane rezultaty warto, aby ziemia do skrzydłokwiatu była wymieszana z wilgotnym torfem. Samą doniczkę dobrze jest ustawić na podstawce z wodą, w której dodatkowo zostały umieszczone kamyki. Pielęgnacja skrzydłokwiatu obejmuje także regularne nawożenie. Najważniejsze jest zasilanie rośliny nawozem płynnym w czasie sezonu letniego, czyli w pełni okresu wegetacyjnego. Wtedy, co dwa tygodnie, gdy mamy zamiar podlewać kwiat, dolewamy do ziemi nawozu.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Warto zadbać o odpowiednie wymagania uprawowe, ponieważ roślina odwdzięczy się cennymi właściwościami polegającymi na oczyszczaniu powietrza. Zaletą skrzydłokwiatu jest usuwanie benzenu i acetonu z powietrza. Są to związki występujące w różnego rodzaju preparatach chemicznych, takich jak farby, kosmetyki, czy też lakiery. Warto zdecydować się na roślinę, jeżeli w naszym domu nie brakuje urządzeń elektronicznych. Jednak, aby oczyszczanie powietrza było możliwe, potrzebna jest regularna pielęgnacja polegająca na przemywaniu liści z kurzu. Jedynym minusem, jaki niesie za sobą uprawa skrzydłokwiatu, jest jego toksyczność, która może się okazać po spożyciu przez zwierzęta domowe.

Przesadzanie skrzydłokwiatu w doniczce

Tak naprawdę przesadzanie skrzydłokwiatu wcale nie jest skomplikowaną czynnością. Dodatkowo nie trzeba jej wykonywać każdego roku. Przesadzanie skrzydłokwiatu planujemy dopiero wtedy, gdy zauważymy, że donica robi się zbyt ciasna. Wtedy ziemia do skrzydłokwiatu powinna być przygotowana z torfem. Oczywiście wcześniej uważnie wyciągamy kwiat z bryłą korzeniową, tak aby jej nie uszkodzić.

Ziemia do skrzydłokwiatu powinna być żyzna oraz próchniczna. Nie możemy zapomnieć o jej przepuszczalności, aby podczas tak intensywnego podlewania nie doprowadzić do gnicia korzeni. Jeżeli już zdecydujemy się na przesadzanie, to zabieg ten wykonujemy wiosną, jeszcze zanim na dobre rozpocznie się okres wegetacyjny. Bardzo często wystarczy przesadzanie co 3-4 lata, zatem wymagania rośliny pod tym względem nie są zbyt wielkie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach domowych.

Skrzydłokwiat - rozmnażanie w uprawie

Podczas przesadzania rośliny do większej donicy, możemy zadbać przy okazji o rozmnażanie skrzydłokwiaty. Kwiat jest bardzo łatwo podzielny, dzięki czemu możemy uzyskać od 2 do 3 sadzonek. Oczywiście pielęgnacja każdej z roślin powinna odbywać się tak samo. Nie przesadzamy jej, dopóki nie zauważymy, że nie zabraknie miejsca w doniczce. Rozmnażanie z nasion jest zdecydowanie trudniejsze, chociażby ze względu na uzyskanie samych nasion.

Trzy kwiaty skrzydłokwiat w doniczkach, a także przesadzanie skrzydłokwiatu i jego rozmnażanie w domu
Jak wygląda przesadzanie skrzydłokwiatu, czyli skrzydłokwiat, jego rozmnażanie i pielęgnacja

Uprawa kwiatów doniczkowych może wiązać się z ewentualnymi chorobami grzybowymi lub atakiem szkodników. Na szczęście w przypadku skrzydłokwiatu zdarza się to sporadycznie. Jeżeli jednak kwiat już zostanie zainfekowany patogenem lub zaatakowany mszycą lub przędziorkami, powinniśmy jak najszybciej zareagować. Do tego celu warto zastosować odpowiednie preparaty chemiczne. Chociaż czasami wystarczy zupełnie nowa ziemia do skrzydłokwiatu, by pozbyć się problemu.

Skrzydłokwiat nie jest jedynym gatunkiem roślin, które chętnie uprawiamy w naszych domach oraz na balkonach. Oprócz niego warto wspomnieć również o:

  • Komarzycy - roślina traktowana jest jako jednoroczna, ze względu na bardzo trudne zimowanie. Jej zaletą jest wydzielany zapach, który działa odstraszająco na komary i inne insekty. Komarzyca wyróżnia się najczęściej zielonymi liśćmi z białymi obwódkami, które porastają długie, zwisające pędy.
  • Zamiokulkasie - roślina dorasta nawet do 1 metra wysokości. Jej wyróżnikiem są zielone listki o eliptycznym kształcie. Zamiokulkas kwitnie na biało. Natomiast same kwiatostany swoim wyglądem przypominają kolby kukurydzy. Roślina nie jest zbyt wymagająca w uprawie.
  • Żurawce - żurawka najczęściej uprawiana jest w ogródkach skalnych oraz na rabatach kwiatowych. Jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, by zdecydować się na jej hodowlę również na tarasie lub balkonie. Żurawka ze względu na swoje niewielkie wymagania, jakimi wyróżnia się uprawa, a także zimozielone liście, jest ciekawą ozdobą przez cały rok.
ikona podziel się Przekaż dalej