Przęsła ogrodzeniowe - rodzaje, ceny, opinie, materiały, porady praktyczne

Mnogość materiałów i technologii sprawia, że ogrodzenie domu staje się pewnym problemem. Zwyczajnie nie wiadomo, na co się zdecydować. W tym artykule rozjaśniamy ten temat opisując pewne sprawdzone rozwiązanie. Chodzi tu o słupki wkopane lub wpuszczone w mur, pomiędzy którymi znajdują się przęsła ogrodzeniowe. Podajemy, w jakich odmianach występują przęsła i jakimi opiniami mogą się pochwalić. Nie zapominamy również o tym, by przytoczyć ich cennik.

Do czego służą przęsła płotowe?

Przęsła ogrodzeniowe należą do podstawowych elementów płotów panelowych. Choć pojawiają się też w parkanach innego typu. Zazwyczaj montuje się je pomiędzy wkopanymi lub umieszczonymi na podmurówce słupkami. Podobnie jak wspomniane słupki, przęsła powstają z trzech różnych materiałów. Jest to klasyczne drewno, metal pod różną postacią oraz beton. Jakie zadania spełniają opisywane tu elementy? Pierwszym z nich jest wyznaczanie i odgradzanie terenu posesji. Drugim jest ochrona działki przed wtargnięciem osób trzecich. Ważne są też walory estetyczne. Gdy przęsła są dopasowane do wyglądu domu sprawdzają się, jako efektowna dekoracja.

Jak już wspomnieliśmy przęsła płotowe najczęściej powstają z trzech różnych materiałów. Na początek opiszemy klasykę, czyli drewno. Jest stosunkowo tanie i łatwe w obróbce. Interesujące nas elementy produkuje się z rodzimych gatunków drzew takich jak sosna, świerk czy też dąb i jesion. Jednakże wykorzystuje się również odmiany egzotyczne. Przęsła drewniane zbierają dobre opinie z uwagi na estetyczny wygląd. Uznanie zdobyły tym, że występują w różnych wersjach. Ich mankamentem jest podatność na uszkodzenia i konieczność okresowej konserwacji.

Tanie przęsła drewniane

Drewniane przęsła na ogrodzenia występują w kilku wersjach. Pierwszą są odmiany składające się na płot sztachetowy. Przęsło tego typu konstruuje się z dwóch lub trzech desek poziomych i kilku do kilkunastu pionowych. Taki segment montuje się zazwyczaj na słupkach metalowych i drewnianych. Wkopanych w ziemie lub podmurowanych. Trzeba też wiedzieć, że przęsła sztachetowe można umieścić pomiędzy słupkami murowanymi z cegieł czy bloczków betonowych. Teraz czas na cennik. Ile kosztują najtańsze przęsła tego typu? Za gotowy, prosty element zapłacimy od 60 do 100 zł. Tymczasem metr bieżący drewna świerkowego(do samodzielnego zbudowania) kosztuje od 120 do 220 zł.

Kolejną odmianą są przęsła drewniane lamelowe. To po prostu grubsze ramy wypełnione cieńszymi deseczkami. Gdy zamontuje się je pomiędzy słupkami, sprawdzają się, jako samodzielny płot. Mogą też zająć miejsce w murowanym ogrodzeniu. Standardowe wymiary paneli to 180x180 cm. Do dyspozycji mamy trzy ich odmiany. Pierwsza to przęsła pełne, całkowicie przesłaniające widok. Drugą są wersje ażurowe odznaczające się większymi walorami estetycznymi. Można też decydować się na panele łączące oba rozwiązania. Cena opisywanych elementów utrzymuje się w granicach 90-180 zł za sztukę.

Przęsła ogrodzeniowe metalowe

Przęsła płotowe z metalu mają kilka niezaprzeczalnych zalet. Produkty dobrej jakości są pokryte specjalnymi powłokami ochronnymi. Dzięki temu wykazują większą odporność na warunki atmosferyczne niż drewno. To z kolei sprawia, że będą służyć bardzo długo. Przęsła odznaczają się ciekawymi walorami estetycznymi. Ważne jest też to, że trudno je sforsować. Zapewniają, zatem bezpieczeństwo mieszkańcom posesji. Do tego nie są zbyt skomplikowane w montażu. Mankamentem jest ich dość wysoka cena i duży ciężar, choć to zależy głównie od odmiany.

Najtańsze przęsła metalowe powstają z ocynkowanej, zgrzewanej siatki. Materiał może być też pomalowany farbą ochronną. Za panel tego typu trzeba zapłacić około 40-60 zł, w zależności od tego, jakie ma wymiary. To rozwiązanie nie zapewnia jednak zbyt dobrej ochrony posesji. Nie należy też do najładniejszych. W obu kwestiach lepiej wypadają przęsła z prętów stalowych. Za nie zapłacimy wyraźnie więcej. Szacowany przedział wynosi 150-450 zł. Ciekawą propozycją są również panele wykonane z profili stalowych.

Największe walory dekoracyjne oferują przęsła ogrodzeniowe kute. Są bardzo odporne na uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne. To, dlatego, że są zazwyczaj ocynkowane i pomalowane proszkowo. Mimo tego mogą wymagać okresowej konserwacji. Do minusów trzeba zaliczyć sporą wagę. Montaż panelu tego typu wymaga zastosowania podmurówki. Przęsła kute, mimo pewnych mankamentów zdobywają entuzjastyczne opinie. Warto, zatem wspomnieć o ich cenach. Solidne produkty kosztują od 150 do 300 zł, choć oczywiście zdarzają się droższe egzemplarze.

Betonowe przęsła ogrodzeniowe

Drewno i metal to nie jedyne materiały wykorzystywane do stworzenia przęsła. Na rynku odnajdziemy też wersje z prefabrykatów betonowych. Taki materiał ma pewne cenne zalety. Po pierwsze powstaje szybko i jest tani. Po drugie doskonale sobie radzi z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Gotowe przęsła nie sprawiają dużych trudności podczas montażu. Jak w przypadku każdego materiału są i wady. Najpoważniejsze to podatność na uszkodzenia i niezbyt ładny wygląd. Należy jednak przyznać, że producenci starają się ulepszać swoje produkty pod tym kontem.

Opisaliśmy charakterystyczne cechy przęseł betonowych. Czas na bardziej szczegółowe informacje. Cały panel składa się zazwyczaj z pojedynczych płyt mających 50 cm szerokości i 200 cm długości. One z kolei są przytwierdzane do słupków, przeważnie również betonowych. Do stworzenia jednego panelu potrzebne są trzy lub cztery płyty. Koszt jednej wynosi 20-45 zł. Tymczasem słupek betonowy o wysokości 150 cm kosztuje od 20 do 30 zł. Można, zatem stwierdzić, że ceny są dość atrakcyjne.

Przęsła ogrodzeniowe z betonu występują w dwóch wersjach. Pierwsza to segmenty pełne, całkowicie przesłaniające widok na posesję. Można też zdecydować się na odmiany ażurowe. Podobnie jak w przypadku drewna istnieje opcja zbudowania płotu łączącego oba typy elementów prefabrykowanych. Wszystko zależy od inwencji inwestora. Opisane powyżej materiały mają swoje zalety i wady. Każdy surowiec w końcowych rozrachunku może okazać się dobrym wyborem. Zawarte w artykule informacje powinny pomóc podjąć właściwą decyzję