Przesyłki kurierskie to dziś ogrom możliwości – od dokumentów dostarczanych błyskawicznie w obrębie tego samego miasta po duże gabaryty podróżujące przez kontynenty. Bardzo popularna jest m.in. wysyłka na paletach – rozwiązanie dość uniwersalne, a przy tym ekonomiczne i wygodne. Dowiedz się więcej o charakterystyce i zaletach palet kurierskich i realizowanych z ich użyciem przesyłek!

Czym są i do czego służą palety kurierskie?

Palety kurierskie (zwane też transportowymi lub logistycznymi) to specjalne platformy służące do przewozu i magazynowania towarów. Te najbardziej charakterystyczne wykonywane są z drewna i mają oznaczenia „EUR” oraz „EPAL”. To tzw. europalety, które spełniają określone standardy, przede wszystkim co do wymiarów. Dzięki temu można mieć pewność, że konkretna paleta nadaje się do przeładunku i transportu z użyciem wózka widłowego. Są to bowiem maszyny, które mają określony rozstaw elementów podnośnika.

Najczęściej używane palety to:

  • EUR 1 (europaleta) o wymiarach 80 x 120 cm,
  • EUR 2 (przemysłowa, ISO) o wymiarach 120 x 100 cm,
  • EUR 3 o wymiarach 100 x 120 cm,
  • EUR 6 (półpaleta) o wymiarach 80 x 60 cm.

Niektóre rodzaje ładunków wymagają specjalnych palet. Przykładowo w przemyśle chemicznym stosuje się wyłącznie takie z oznaczeniem CP o różnych wymiarach i dopuszczalnym obciążeniu. Do innych celów niekiedy używa się wersji z tworzywa, tzw. skrzyniopalet z wiekiem lub paletozbiorników przeznaczonych do płynów albo materiałów sypkich. W transporcie niekiedy zastosowanie znajdują również lekkie palety z  papieru czy styropianu.

Przesyłki paletowe – dla kogo?

Coraz więcej firm kurierskich obsługuje przesyłki paletowe. To rozwiązanie idealnie sprawdzające się w przypadku większej ilości drobnych towarów lub też przedmiotów o dużych gabarytach i masie. Jest więc najczęściej stosowane przez firmy, ale również osoby prywatne. Palety doskonale nadają się przede wszystkim do przewozu ładunków o regularnych kształtach, a więc np. kartonów z dowolną zawartością. Bardzo często wykorzystuje się je również do wysyłki:

  • dużego sprzętu AGD i RTV,
  • mebli,
  • materiałów budowlanych,
  • sprzętu ogrodniczego,
  • części samochodowych,
  • produktów sypkich w workach – np. ziemi ogrodniczej, paszy, karmy dla zwierząt.

Za pośrednictwem  np. serwisu tanich przesyłek kurierskich Kuriernet.pl możliwe jest zamówienie przesyłki paletowej krajowej lub zagranicznej. Co ważne, jest to rozwiązanie często wybierane ze względów ekonomicznych. Ma ona jednak więcej zalet!

Palety kurierskie - niezbędne w procesie budowy domu

Bezsprzecznie budowa domu - zwłaszcza systemem gospodarczym - wymaga sprowadzenia n plac budowy wielu materiałów. Z oczywistych względów wiele z nich jest ciężkich i dużych gabarytowo. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług transportu paletowego.

Warto również zaznaczyć, że np serwis Kuriernet.pl umożliwia również transport towarów wielkogabarytowych, które ciężko przetransportować na standardowej palecie. Sam proces zamawiania usługi jest banalnie prosty. Wystarczy wpisać wymiary i wagę towaru, który chcemy przetransportować, a za chwilę otrzymamy możliwe opcje transportu wraz z cenami.

Przesyłki na palecie - sprawdź zalety tego rozwiązania
Przesyłki na palecie - sprawdź zalety tego rozwiązania

Tanie przesyłki paletowe

Jak już wspomniano, palety kurierskie często wybiera się właśnie ze względu na koszty. Różnica w cenie na korzyść nadawcy jest widoczna szczególnie w przypadku wysyłki wielu mniejszych towarów – jest ona bowiem znacznie tańsza niż przy indywidualnych paczkach. Dzięki temu, że paleta wraz z ładunkiem może mieć aż 220 centymetrów wysokości (dokładny parametr zależy od przewoźnika), można na niej zmieścić naprawdę wiele. Wszystko to sprawia, że przesyłki realizowane tą metodą są tak opłacalne.

Profesjonalnym transportem kurierskim zajmują się w Polsce wyspecjalizowane firmy kurierskie. Często jednak dla osoby prywatnej, a nawet firmy chcącej sporadycznie skorzystać z tej usługi, dostęp do oferty może być ograniczony. W takich przypadkach warto sprawdzić takie możliwości u brokerów usług kurierskich jak np. kuriernet.pl. Za ich pośrednictwem, często bez konieczności podpisywania umowy, a także deklaracji ilości wysyłanych paczek czy palet, można skorzystać z usługi kurierskiej różnych firm przewozowych. I to w cenach zdecydowanie niższych niż w oficjalnym cenniku danej firmy kurierskiej.

Duże możliwości transportu paletowego

Ważną zaletą przesyłek paletowych jest też wszechstronność. W zależności od wymiarów używanej palety oraz zasad stosowanych przez firmę kurierską można tym sposobem przesyłać paczki ważące nawet 1200 kg! Nieco droższy transport z użyciem palet niestandardowych to zaś możliwość przesłania nawet 1500 kg towaru w ramach pojedynczego ładunku. W zasadzie nie ma też ograniczeń co do typu towaru – wszystko to, co zmieści się na palecie i nie wystaje poza jej obrys (oraz nie jest przedmiotem niebezpiecznym czy też niedozwolonym) może być transportowane w ten sposób. Z palety możesz więc korzystać, by wysłać do odbiorcy kilkaset kg długopisów lub np. pralkę czy fotel.

Transport na paletach – szybkość i wygoda

Tego rodzaju przesyłki są również bardzo szybkie. Dzięki umieszczeniu towaru na palecie można go łatwo przetransportować do lub z magazynu, a także załadować lub wyładować za pomocą wózka widłowego. Ładunek podczas takich operacji pozostanie nienaruszony i bezpieczny. Transport na paletach to więc również wygoda, szczególnie w przypadku wielu drobnych towarów wysyłanych jednocześnie – zapakowane wspólnie i umieszczone na palecie błyskawicznie dotrą do adresata.

Transport na palecie - nie tylko na terenie Polski

Transport paletowy nie ma również ograniczeń terytorialnych. Tak samo jak na terenie polski, można wysłać paletę do Niemiec czy do Wielkiej Brytanii. Sprawdziliśmy kilka najpopularniejszych kierunków i ceny usług bardzo pozytywnie nas zaskoczyły. Np. transport palety do Niemiec jest tylko nieznacznie droższy niż taka sama usługa na terenie polski.

Bezpieczne palety kurierskie

Korzystanie z palet kurierskich do wysyłki rozmaitych towarów to również gwarancja bezpieczeństwa. Dobrze zapakowany i zabezpieczony towar w zasadzie nie ma prawa się zniszczyć podczas przewozu. Paleta ochrania towar od dołu, a pozostałe krawędzie delikatniejszych przedmiotów można zabezpieczyć np. z użyciem styropianu lub tektury. Nie ma również ryzyka zsunięcia się przesyłki z palety – firmy kurierskie przyjmują bowiem tylko takie, które są odpowiednio przygotowane. Należy tutaj wspomnieć, że zapakowanie towaru należy do obowiązków nadawcy – trzeba więc zadbać o to, by ciężar ładunku był rozłożony równomiernie, a całość tworzyła zwartą bryłę. Do przytrzymywania towaru na paletach zwykle wykorzystuje się folię stretch, która świetnie radzi sobie z tym zadaniem. Można też skorzystać z pasów z napinaczem, taśm itp.

Autor tekstu:

Łukasz Domagała - Z branżą kurierską jestem związany już ponad 12 lat. Współtworzę serwis Kuriernet.pl realizując tam swoją pasję i zamiłowania. Skontaktuj się ze mną wysyłając wiadomość na: [email protected]

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły