Przetarg lub licytacja komornicza – sposób na tanie mieszkanie
Szukasz mieszkania dla siebie lub pod wynajem? Jeżeli przerażają Cię ceny rynkowe, zainteresuj się nieruchomościami oferowanymi w ramach przetargów i licytacji komorniczych. To sposób, aby stać się właścicielem nieruchomości położonej w dogodnej lokalizacji za niewielkie pieniądze.
Mieszkanie z przetargu – jak to się odbywa?
Aby zakupić mieszkanie poniżej ceny rynkowej, warto skorzystać z organizowanych na terenie całej Polski przetargów. Mieszkania oferowane w ramach przetargów często są zaniedbane, ale zdarzają się także nieruchomości wymagające jedynie niewielkiego remontu. Mowa m.in. o mieszkaniach, w stosunku do których doszło do wygaśnięcia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu z uwagi na śmierć właściciela, który nie pozostawił spadkobierców.
Organizatorami przetargów są różne podmioty mające w swoich zasobach nieruchomości, np. spółdzielnie mieszkaniowe, urzędy miast i Skarb Państwa. Zanim mieszkanie zacznie być oferowane w przetargu, konieczne jest przygotowanie jego wyceny. Tym zajmuje się specjalista – rzeczoznawca majątkowy. Wycena jest niezbędna do ustalenia ceny wywoławczej, która w zależności od zainteresowania potencjalnych kupców, może być wielokrotnie obniżana.
Ceny oferowane przez osoby przystępujące do przetargu nie zawsze są jedynym kryterium branym pod uwagę przez organizatora. Czasem ważniejszy od zaproponowanej kwoty za lokal jest sposób jego zagospodarowania.
Mieszkanie z licytacji komorniczej – na czym to polega?
Każdy właściciel nieruchomości, który posiada zadłużenie, może spodziewać się, że wierzyciel będzie oczekiwał spłaty zobowiązania ze sprzedaży tej nieruchomości. Codziennie w kancelariach komorniczych są zajmowane nieruchomości dłużników. Nie wszystkie jednak trafiają na licytację – procedura jest długa i czasochłonna, a jednym z jej etapów jest przygotowanie przez rzeczoznawcę majątkowego operatu szacunkowego, czyli wyceny.
Licytacje nieruchomości odbywają się w sądach, w drodze publicznej sprzedaży. Podczas pierwszej licytacji cena wywoławcza wynosi 3/4 ceny oszacowania, a podczas drugiej spada do 2/3 ceny oszacowania.
W odróżnieniu od przetargu, licytację nieruchomości zawsze wygrywa ta osoba, która zaoferuje najwyższą cenę. Po uregulowaniu płatności, otrzymuje ona przysądzenie własności.
Wadium – element wspólny dla przetargu i licytacji
Aby do przetargu lub licytacji przystępowały wyłącznie zainteresowane i zdecydowane na zakup osoby, obowiązuje wadium, które jest rodzajem zabezpieczenia dla organizatora. To suma pieniędzy, którą każda osoba przystępująca do przetargu lub licytacji musi wpłacić na rachunek bankowy organizatora.
Wartość wadium zależy od wartości wyceny nieruchomości. W przypadku przetargu wadium wynosi od 2 do 10 proc. wartości, a w przypadku licytacji zawsze 10 proc.
Uiszczenie wadium jest warunkiem bezwzględnym, aby móc przystąpić do licytacji lub przetargu. Wadium zawsze też pomniejsza kwotę, za którą nieruchomość została nabyta. Jeżeli w przetargu lub licytacji brało kilka osób, to wszystkie – poza kupującym – mogą liczyć na zwrot wpłaconej kwoty. Wadium może też przepaść na rzecz organizatora. Dzieje się tak wtedy, gdy osoba, która wylicytowała nieruchomość, nie zamierza wpłacić pozostałej kwoty.
Gdzie są publikowane informacje o przetargach i licytacjach komorniczych?
Informacje o przetargach czy licytacjach komorniczych najczęściej nie są zamieszczane na portalach ogłoszeniowych, ale na stronach internetowych kancelarii komorniczych czy spółdzielni mieszkaniowych. To nie ułatwia dotarcia do nich, aby zorientować się w aktualnych ofertach. Właśnie z tego względu powstał portal Listaprzetargow.pl.
Serwis gromadzi informacje o nieruchomościach z całej Polski wystawianych na sprzedaż w ramach przetargów i licytacji komorniczych. Intuicyjna w obsłudze wyszukiwarka pozwala szybko dotrzeć do atrakcyjnych ofert. W efekcie poszukiwanie nieruchomości po cenie niższej niż rynkowa nie jest żadnym kłopotem.
Zdjęcie: Pixabay.com
artykuł sponsorowany