Przewodnik Alnor – kanały wentylacyjne i ich klasa szczelności. Dlaczego jest tak istotna?
Problemy z efektywnością systemu wentylacyjnego znacząco obniżają komfort wszystkich domowników – przez mało wydajną wymianę gazów, będą oni oddychać słabszej jakości powietrzem. Oprócz tego problemy z wentylacją mogą skutkować dodatkowymi kosztami, związanymi przede wszystkim z naprawą ewentualnych usterek. Jednym z najczęściej wykrywanych problemów jest nieszczelność kanałów wentylacyjnych. Dowiedz się więcej o tym zagadnieniu i poznaj klasy szczelności tych produktów, tak aby wybrać najbardziej niezawodne modele.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego szczelność przewodów wentylacyjnych ma znaczenie?
Podstawowym zadaniem systemu wentylacji mechanicznej (inaczej nazywanej rekuperacją) jest zapewnienie ciągłej wymiany powietrza, dzięki czemu domownicy mogą cieszyć się komfortowymi warunkami we własnych czterech ścianach. Zużyte i zanieczyszczone powietrze odprowadzane jest na zewnątrz budynku, z kolei świeże i zdrowie trafia do pomieszczeń poprzez specjalne elementy od rekomendowanych producentów – np. Alnor – kanały wentylacyjne. Jednak, jeśli przewody nie będą szczelne – pojawią się np. luki – cyrkulacja nie będzie zachodzić efektywnie. Wiąże się to w obniżeniem jakości powietrza, co szczególnie odczują alergicy oraz osoby cierpiące na astmę i inne problemy z przewodem oddechowym.
Kolejną konsekwencją nieszczelnej rekuperacji jest większe prawdopodobieństwo rozwoju mikroorganizmów, bakterii, alergenów oraz grzybów. Jeśli tego typu goście pojawią się w kanałach wentylacyjnych, jest to prosta droga do tego, aby trafiły one do organizmów domowników, infekując oskrzela, gardło, a nawet płuca.
Właśnie dlatego przewody wentylacyjne, wykonane z odpowiednich materiałów i wyróżniające się wysokiej klasy szczelnością, są jednymi z najważniejszych elementów całego systemu wentylacyjnego.
Klasy szczelności kanałów wentylacyjnych
O klasę szczelności kanałów wentylacyjnych należy zadbać już na etapie projektowania systemu wentylacji mechanicznej. Dzięki uwzględnieniu tak ważnych kwestii na samym początku procesu, eksperci dobiorą przewody o odpowiedniej charakterystyce, dzięki którym wydajność całego systemu wzrośnie. Wszystkie warunki, które powinna spełniać instalacja tego typu znajdują się w Polskich Normach (szczególnie w rozdziałach poświęconych badaniom szczelności dla przewodów o okrągłym oraz prostokątnym przewodzie) oraz w dyrektywach unijnych.
Obecnie na rynku dostępne są 4 klasy określające szczelność kanałów wentylacyjnych:
Klasa A – to najniższa ze wszystkich klas;
Klasa B – stosowana najczęściej w przypadku systemów wentylacji do użytku domowego, uznawana jest za minimalną dla przewodów dedykowanych dla tego typu instalacji;
Klasa C – rekomendowana dla systemów o podniesionym ciśnieniu oraz o zwiększonej efektywności energetycznej;
Klasa D – używana przede wszystkim w instalacjach o zwiększonych wymogach higienicznych.
Decyzja związana z zakupem przewodów o wyższej szczelności ma kilka istotnych zalet. Instalacje wyposażone w tego typu kanały pobierają mniej prądu, co bezpośrednio wpływa na niższe koszty eksploatacji całego systemu. Warto również wspomnieć o braku konieczności rekompensowania strat ciepła.
Zaufaj doświadczeniu Alnor – kanały wentylacyjne
W związku z tym, że przewody wentylacyjne są tak ważnym elementem całego systemu rekuperacji, warto zadbać, aby były jak najlepszej jakości. Wybierając firmy z ogromnym doświadczeniem, przykładowo Alnor, który jest obecny na polskim rynku od wielu lat, stawiasz na produkty wykonane ze sprawdzonych materiałów, dzięki czemu domownicy będą cieszyć się zdrowym i świeżym powietrzem przez wiele lat od montażu rekuperatora.