Oleander pospolity - kiedy planować przycinanie oleandra?

Oleander pospolity (Nerium oleander) jest rośliną zaliczającą się do rodziny toinowatych. Dziko rosnące gatunki możemy spotkać przede wszystkim w Azji, jak i również w regionie Basenu Morza Śródziemnego. Podczas gdy w warunkach naturalnych drzewo lub krzew może dorastać nawet do kilku metrów wysokości, to w uprawie rzadko kiedy osiąga takie rozmiary. Okres kwitnienia przypada przez cały sezon wiosenno-letni. W tym czasie pojawiają się nieduże kwiaty w kolorze bieli, różu, a także w odcieniach żółtego.

Mając na uwadze intensywność jego kwitnienia, niezwykle ważne jest właściwe przycinanie oleandra. Cięcie oleandra ma na celu przede wszystkim zwiększenie intensywności kwitnienia. Przycinanie oleandra planujemy każdego roku po okresie zimowania. Pierwszym krokiem, jaki wykonujemy, jest usunięcie wszystkich uschniętych kwiatostanów znajdujących się na wierzchołkach pędów. Jeżeli zauważymy, że odrastały stare pędy, to również je przycinamy, ponieważ zabierają one cenne soki do wzrostu młodych pędów.

Warto również wiosną zaplanować cięcie sanitarne. W tym celu usuwamy wszystkie uszkodzone lub chore pędy. Natomiast średnio co 3-4 sezony możemy odmłodzić roślinę, poprzez cięcie starych pędów. Rozpoznamy je po tym, że w odróżnieniu od młodych zielonych pędów, nie wypuszczają już liści. Pamiętajmy o tym, aby cięcie wykonywać dobrze naostrzonym sekatorem.

Oleander na pniu - pielęgnacja

Oleander na pniu nie wymaga tylko samego przycinania. Ważna jest również pielęgnacja na przestrzeni pozostałych zabiegów dotyczących chociażby nawożenia lub odpowiedniego nawadniania. Ze względu na bardzo długie kwitnienie, wymagane jest nawożenie oleandra przez praktycznie cały okres wegetacyjny. Roślinę zasilamy od wiosny, aż do września.

Nawożenie oleandra powinno odbywać się systematycznie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Do tego celu wykorzystujemy preparaty przeznaczone do roślin kwitnących. Świetnie sprawdzą się również naturalne środki. Dlatego nawożenie oleandra możemy przeprowadzać również przy użyciu sproszkowanych skórek od banana lub płynnego nawozu przygotowanego również przy ich użyciu.

Decydując się na oleander na balkonie lub też dekorując tą rośliną swój ogród, powinniśmy pamiętać także o regularnym podlewaniu. Ważne jest, aby nerium oleander był posadzony w dużej donicy z podstawką. To pozwoli na zachowanie odpowiedniego nawodnienia, ponieważ w podstawce powinna być zawsze woda, szczególnie w czasie upalnych i suchych dni. Zatem pielęgnacja oleandra polega także na uzupełnianiu podstawki wodą. Natomiast nie powinniśmy zraszać tej rośliny wodą. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.

Rozmnażanie oleandra - krzewy kwitnące i krzewy ozdobne

Ktoś, kto już widział, jak piękne kwiaty wydaje oleander na pniu, to na pewno jest zainteresowany samodzielnym rozmnażaniem. Chociaż jest to roślina dość wymagająca w uprawie, to jednak rozmnażanie oleandra nie powinno dla nas stanowić większego problemu. W tym celu powinniśmy pobrać ok. 20-cm wierzchołkowe pędy. Istotne jest to, aby pozbyć się liści z samego końca, które będą utrudniać rozwój korzeni. Tak przygotowaną sadzonkę możemy potraktować ukorzeniaczem, wtedy czas przeznaczony na pojawienie się korzeni powinien być o wiele krótszy. Bez zastosowania tego preparatu, na korzenie czekamy nawet do miesiąca.

Oleander w doniczce wystawiony w ogrodzie, a także przycinanie oleandra, a także jak i kiedy przycinać oleandry
Jak i kiedy przycinać oleandra, czyli przycinanie oleandra w pigułce, a także jak i kiedy go ciąć, najlepsze terminy

Rozmnażanie oleandra w ten sposób możemy przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest umieszczenie sadzonek w piasku. Równie dobrze jednak możemy przygotowane pędy umieścić w naczyniu wypełnionym przefiltrowaną wodą. Po pojawieniu się korzeni, przesadzamy roślinę do gotowego stanowiska. Oleander na balkonie będzie stanowił piękną dekorację naszego miejsca przeznaczonego do wypoczynku. I chociaż nerium oleander nadaje się tylko do uprawy pojemnikowej, to także donicą z posadzoną rośliną możemy udekorować także swój ogród. Pamiętajmy wtedy o przygotowaniu sadzonki do zimowania.

Teoretycznie oleander na pniu jest odporny na niewielkie przymrozki, to jednak ogród nie jest najlepszym miejscem na jego zimowanie. Gdy tylko zobaczymy w prognozach pogody nadchodzące ujemne temperatury, to powinniśmy zabrać nerium oleander do jasnego i chłodnego pomieszczenia. W miejscu przeznaczonym do zimowania temperatura nie powinna spadać poniżej zera, ale również nie może przekraczać 10 stopni Celsjusza. W ten sposób wprowadzimy roślinę w stan spoczynku, a jednocześnie zabezpieczymy ją przed przemarznięciem. W taki sam sposób traktujemy uprawiany oleander na balkonie.

Choroby oleandra

Niestety oleander pospolity jest rośliną, którą mogą zaatakować choroby oraz szkodniki. Warto dowiedzieć się, po jakich objawach rozpoznawać konkretne choroby oleandra, dzięki czemu będziemy mogli dość szybko reagować. Jedną z przypadłości, która najczęściej dotyka oleander na balkonie, jak i również te posadzone w ogrodzie, to szara pleśń. Tego typu grzybowe choroby oleandra objawiają się przede wszystkim nalotem pojawiającym się na liściach oraz łodygach.

Niestety choroby oleandra wywołane patogenami grzybowymi, spowodowane są najczęściej niewłaściwą pielęgnacją, a także sprzyjającą ku temu aurą pogodową. W ten sposób można doprowadzić również do plamistości liści. Tutaj mamy na myśli objaw w postaci ciemnobrązowych plam pojawiających się na liściach. Tak jak w przypadku szarej pleśni, należy jak najszybciej zastosować odpowiedni preparat grzybobójczy. Jeżeli choroba nie ustąpi, to należy pozbyć się zainfekowanego oleandra, aby chronić ogród przed zarażeniem.

Patrząc na to, jak ważne jest podlewanie, przycinanie, a także nawożenie oleandra, możemy stwierdzić, że jest to roślina naprawdę wymagająca. Jednak z drugiej strony oleander pięknie przyozdobi nasz ogród iście egzotycznie wyglądającymi kwiatami. Dlatego warto postarać się o jego jak najlepszy rozwój, tym bardziej że jest to roślina wieloletnia.

ikona podziel się Przekaż dalej