Przycinanie storczyków – jak obcinać storczyki krok po kroku?

Kiedy powinieneś przyciąć storczyka?

Zanim zabierzesz się za przycinanie storczyków powinieneś zorientować się, jaki gatunek rośliny posiadasz. Nie każdy storczyk wymaga bowiem podcinania, a pielęgnacja wszystkich gatunków wygląda zupełnie inaczej. Niektóre storczyki powinno się przyciąć w momencie, gdy ich pędy przekwitną. Inne z kolei obcina się, gdy pęd całkowicie uschnie. Są też odmiany storczyków niewymagające żadnego cięcia. Dopiero po ustaleniu konkretnego gatunku posiadanej rośliny będziesz mógł ją przyciąć – pamiętając o zachowaniu ostrożności przy obcinaniu i pod warunkiem posiadania dobrych narzędzi ogrodniczych.

Pamiętaj, że storczyki podcinać należy w fazie uśpienia, czyli wówczas, gdy kwiaty już przekwitną. Obcinanie po przekwitnięciu umożliwia pobudzenie storczyka do wzrostu. Najczęściej przy storczykach stosuje się:

  • Obcinanie pędów – w momencie, gdy zbrązowieją. Wówczas powinno się je uciąć nie uszkadzając zdrowych w celu, by wyrosły nowe pędy. W ten sposób umożliwisz roślinie dalsze rośnięcie, dodatkowo ją wzmacniając. Przycinanie storczyków właśnie tak pozwoli wypuszczać nowe pędy, gdy roślina przekwitnie. Ogrodnicy zalecają robić to sekatorem wówczas, kiedy nie ma jeszcze widocznych kwiatów – czyli od połowy października do listopada. Narzędzie powinno być jednak porządnie zdezynfekowane, by nie narazić storczyków na pojawienie się bakterii.
  • Przycinanie po przekwitnięciu – gdy orchidea straci kwiaty, wówczas na pewno nie będzie zbyt ładnie wyglądać. Pielęgnacja storczyków w przypadku cięcia po kwitnieniu powinna przebiegać przy użyciu nożyczek. Dzięki odpowiedniemu cięciu kwiat będzie bujniejszy i zacznie lepiej rosnąć. Przycinaj pędy nad trzecim oczkiem od dołu tak, jak zwykle zalecają profesjonaliści. Nie zawsze uda się, że orchidea zakwitnie – może więc albo wypuścić nowe kwiaty, albo zacząć się zasuszać. Gdy wydarzy się to drugie, zetnij storczyka blisko korzenia lub wytnij górną część, gdy to ona się zasuszy. Pamiętaj, że po kwitnieniu nie można przycinać odmiany Phalaenopsis, która kilka lat kwitnie wyłącznie na jednym pędzie.

Przycinanie storczyków krok po kroku

Zanim zaczniesz przycinanie orchidei zastanów się, którą część powinieneś przyciąć – w zależności od zakupionego gatunku. Może być to przycinanie liści, obcinanie pędów kwiatowych albo korzeni powietrznych. Spróbujmy omówić teraz pokrótce przycinanie różnych części storczyków.

a) liście – młode są błyszczące i gładkie pod warunkiem, że systematycznie się je czyści. Jedynie starsze, które są najniżej położone, mogą się marszczyć. W przypadku usuwania liści orchidei należy poczekać na ich uschnięcie. Wówczas wystarczy je po prostu oderwać.

b) korzenie powietrzne – storczyki zazwyczaj mają ich bardzo dużo. Orchidea rosnąca na dziko może zaczepić się nimi o korę. Jednak już w hodowlanych warunkach nie ma takiej możliwości, więc zwisa w powietrzu. Może nie wygląda to efektownie, lecz stanowi naturalny element wyglądu roślin. Czasem jednak korzenie powietrzne usychają – wówczas pielęgnacja ich jest obowiązkowa. Rzecz jasna poprzez przycięcie. Należy to zrobić nad miejscem usychania korzeni, by nie naruszyć żywej części.

c) pęd kwiatowy – z reguły pielęgnacja storczyków u każdego amatora zaczyna się od kwitnącej orchidei. W końcu jednak wszystkie kwiaty zaczynają odpadać. Nie wiesz, co wówczas z nimi zrobić? Gdy zostanie już sam badyl jednak jest nie uschnięty i wciąż zielony, nie ruszaj go. Podczas kolejnego kwitnienia storczyk sam się zregeneruje i wypuści nowe kwiaty. Pęd może być bezkwietny długo – nawet kilka miesięcy. Gdy nie masz pewności co do tego, czy orchidea żyje czy nie pamiętaj o tym, że to widać gołym okiem. Pędy kwiatowe należy przycinać w momencie, gdy badyl uschnie. Należy zrobić to nad miejscem uschnięcia, a nie żywej tkanki. Sprawdź także ten artykuł o wyborze nawozu do storczyków.

Czy wszystkie części storczyków można przycinać?

Niektóre części możesz ciąć, innych zaś ruszać nie wolno. Na pewno nie zabieraj się do cięcia żółtawych bądź mocno zielonych liści orchidei – one mogą po wysuszeniu się odpaść same. Nie dotykaj też korzeni powietrznych, które widocznie się rozrastają.

Możesz przycinać przesuszone części, jak pędy. Staraj się jednak skracać je nad miejscem, w którym usychają – uważając na liście oraz łodygę i jej strukturę. Niech będzie to ok. 0,7 centymetrów. Przy usuwaniu martwych lub umierających części orchidei pamiętaj, by nie ruszać rozwijających się tkanek ani tkanek żywych.

Zadbaj o swoje storczyki - polecane nawozy w super cenach

Jak obcinać storczyki? Dowiedz się więcej o przycinaniu storczyków

Jak przyciąć storczyka, gdy przekwitnie?

Należy pamiętać, że orchidea nie może zakwitnąć ponownie z jednej pseudobulwy. Gdy zatem przekwitnie i kwiaty opadną a pęd uschnie, powinieneś się go pozbyć. Nie zapominaj jednak, że mimo braku aktywności bulw są one pełne wody – a tak konieczna jest nowym przyrostom. Nie usuwaj bulw od razu – możesz się ich pozbyć dopiero po całkowitym zamarciu.

Storczyk będzie kwitnąć kilka miesięcy, a jego kwiaty rozwijać się. Jeżeli jednak zaczną opadać, powinieneś zainteresować się stanem rośliny. Pielęgnowanie orchidei po przekwitnięciu jest kluczowe, by cały czas ładnie się mogła prezentować oraz by roślina znowu mogła zakwitnąć. Warto jednak zawsze zwrócić uwagę na rodzaj posiadanego storczyka – od tego zależeć będzie bowiem metoda przycinania. Warto przyswoić sobie kilka zasad:

  • Storczyki nie wypuszczające kłączy bądź pseudobulw przytnij możliwie blisko najwyższego liścia. Jednak tylko wówczas, gdy łodyga orchidei uschnie bądź jej kwiaty przekwitną.
  • Niektóre orchidee mogą powtórnie zakwitnąć na starym pędzie, jak Phalaenopsis. Możesz więc albo usunąć goły pęd kwiatostanowy (przyciąć blisko umieszczonego najwyżej liścia) i ograniczyć tym samym nawadnianie rośliny, albo zostawić pęd i obserwować go. Gdy uschnie albo zżółknie dopiero wtedy będziesz mógł się go pozbyć. Jeśli jednak pozostanie zielony, powinieneś go uciąć nad trzecim oczkiem. Będzie szansa, że rozwinie się nowy pęd.
  • Zanim zaczniesz przycinać przekwitniętą łodygę orchidei koniecznie odczekaj kilka tygodni – może się okazać, że roślina wypuści nowe pędy.
  • Gdy łodyga zacznie usychać, odetnij ją. Po okresie kwitnienia łodyga i tak by odpadła samoistnie. Możesz też dać jej szansę poprzez przycięcie pędu nad najbardziej grubym oczkiem – oczywiście tego ususzonego. Być może to zachęci storczyka do rośnięcia.

Przycinanie storczyków Phalaenopsis

Hodowcy uważają, że najłatwiejszym gatunkiem do uprawy jest Phalaenopsis. Bardzo często roślina ta ma wiele kolorów, nie jest też trudno odróżnić ją na tle innych orchidei. Gdy chcesz kupić jakąś niestandardową odmianę storczyka powinieneś dowiedzieć się, czym tak naprawdę on jest i jakie ma wymagania. Gdy nie ma etykietki z nazwą oraz informacjami na temat zasad pielęgnacji, spytaj o to sprzedawcę lub poszukaj koniecznie informacji w sieci. Każdą roślinę inaczej się podlewa, przycina czy też odżywia.

Przycinanie storczyka nożycami ogrodniczymi krok po kroku, a także jak przycinać storczyki w domu
Przycinanie storczyka krok po kroku, czyli jak przycinać sotrczyki, termin, metody, pielęgnacja oraz uprawa

Zależnie od gatunku, przycinanie storczyków wygląda różnie. Jak już wiesz, niektóre można podcinać na różny sposób, zaś inne powinno się zostawić w spokoju. Jeszcze inne orchidee wymagają z kolei cięcia wtedy, gdy pęd uschnie lub gdy roślina przekwitnie. Bez przycinania nie ma mowy o zdrowiu kwiatów. To o niego zależy ponowne kwitnienie orchidei bądź obrodzenie w liczne, piękne i pożądane kwiaty.

Odmiana Phalaenopsis posiada pędy, które należy uciąć niedługo po tym jak zbrązowieją – pamiętaj, że zielone pędy mogą jeszcze wypuścić kwiaty! Zielonych pędów się nie przycina, a czeka aż same obumrą. Gdy obetniesz zdrowy pęd istnieje bowiem ryzyko, że pozbawisz orchideę składników odżywczych, które wcześniej w nim zebrała. Trzeba też jednak pamiętać o suchym pędzie. Jego nieusunięcie sprawi, że roślina zacznie go zrzucać sama. Warto jej pomóc i przy okazji zadbać o całokształt wyglądu storczyka. Suchy pęd nie wygląda estetycznie. Ale to już pewnie wiesz.

Jak przycinać orchidee innego gatunku?

Pozostałe, mniej standardowe storczyki przycina się w zależności od ich gatunku. Paphiopedilum kwitnie na jednym pędzie, często przez wiele następnych lat. Nie ma więc sensu ciąć go zaraz po okresie kwitnienia. Należy spokojnie zaczekać na to, aż roślina obrodzi w nowe kwiaty. Gdy łodyga uschnie, dopiero wówczas można się jej pozbyć. Ta orchidea nie zakwita drugi raz z tej samej pseudobulwy. Takich gatunków jest jednak znacznie więcej! Storczyki zachowujące się identycznie to również:

  • Cattleya
  • Cymbidium
  • Oncidium
  • Dendrobium
  • Zygopetalum

Gdy jedna z powyższych roślin przekwitnie i zaschnie, pęd należy ostrożnie usunąć. Pseudobulwa już nie wypuści pędu, jednak storczyk będzie tej pseudobulwy w dalszym ciągu potrzebować. Znajduje się w niej mnóstwo składników odżywczych oraz cennej dla rośliny wody. Pozbywaj się wyłącznie pędów, a bulwy zostaw. Kiedy umrą samoistnie (zapewne po kilku latach) wówczas będziesz mógł się je usunąć.

Wśród storczyków jak już wspominaliśmy są i takie, które pseudobulw nie wytwarzają (jak Vanda i Doritis). W przypadku uschnięcia łodygi jednej z tych roślin trzeba będzie przyciąć ją tam, gdzie znajduje się najwyższy listek. To konieczne, bo inaczej usychający pęd nie będzie w stanie wypuścić kolejnych – a to tylko osłabi storczyka. Nie możesz zapominać również o ostatniej, bardzo istotnej kwestii. Kwitnienie storczyków zależy nie tylko od tego, jak będziesz je przycinał. Każda roślina powinna mieć czas na zregenerowanie się i odpoczynek, a już na pewno po okresie kwitnienia.

ikona podziel się Przekaż dalej