Przyczepność na nowym poziomie. Nowe kleje do wykładzin marki Weber
Dobór kleju do wykładzin ma istotny wpływ na trwałość i estetykę wykonania posadzki. Marka Weber wprowadza teraz nowe kleje z linii produktowej weber.floor, które dobrze sprawdzą się przy montażu wykładzin PCV, wykładzin dywanowych i paneli winylowych LVT. Nowe portfolio klejów weber.floor do elastycznych i tekstylnych (dywanowych) wykładzin podłogowych zostało opracowane z myślą o różnych warunkach użytkowania oraz rodzajach obiektów.
Wykańczanie podłóg to jeden z ostatnich etapów przed oddaniem budynku do użytku. Wnętrza nabierają odtąd charakteru i są gotowe do pełnego użytkowania. W obiektach komercyjnych: szpitalach, hotelach, kinach, biurach, ale też w licznych pomieszczeniach mieszkalnych układa się wykładziny, jako produkt estetyczny, tani i łatwy do utrzymania w czystości. Istnieje wiele ich typów, a podstawowa linia podziału przebiega między elastycznymi (z PCV, EVA, kauczuku) a dywanowymi (tekstylnymi). Większość to wykładziny w dużych rolkach, dzięki którym szybko i łatwo wykańcza się płaszczyzny podłóg o znacznej powierzchni. Swoich zwolenników mają też płytki dywanowe, a także bardzo ostatnio modne – panele LVT, będące czymś pośrednim między wykładzinami a panelami drewnopochodnymi.
Idealne do obiektów komercyjnych
Tam gdzie powierzchnie podłóg są znaczne, najszybciej i najtaniej jest wykończyć je wykładzinami w formie dużych arkuszy w postaci brytów. Jeśli liczy się komfort, wyciszenie, uzyskanie wrażenia ciepła i miękkości polecane są wykładziny dywanowe. W miejscach intensywnie eksploatowanych, gdzie podłogi wymagają regularnego czyszczenia tudzież dezynfekowania, wybierane są wykładziny elastyczne – homogeniczne lub heterogeniczne, przeważnie z PCV.
Profesjonaliści nie muszą się dziś zastanawiać, który klej, do którego rodzaju wykładziny będzie najlepszy. WEBER ma bowiem dla nich dwa uniwersalne produkty – weber.floor 4911 i weber.floor 4915. Są jednakowo skuteczne w przypadku wykładzin dywanowych, jak i elastycznych. Klej weber.floor 4915 nadaje się ponadto do klejenia paneli LVT.
Ich wspólną cechą jest wyjątkowo wysoka przyczepność, czyli siła klejenia. Fachowcy docenią szczególnie mocny chwyt początkowy, dzięki któremu wykładzina w trakcie montażu nie ma tendencji do marszczenia się. Inwestorów ucieszy z pewnością fakt, że posadzka przyklejona na tych produktach nie będzie miała śladów po kółkach foteli i mebli biurowych, dlatego że nasze produkty są odporne na nacisk punktowy pochodzący od ich kółek.
Oba kleje są masami gotowymi do użycia i łatwymi do rozprowadzania. Wykazują także optymalny czas odparowania.
Dyspersja mocująca do płytek dywanowych
W pomieszczeniach biurowych chętnie układane są wykładziny dywanowe w formie płytek o kształcie kwadratowym. Do wyrobów takich szczególnie polecany jest dyspersja mocująca weber.floor 4921.Oprócz dużej przylepności wyróżnia się on wysoką wydajnością. Podobnie jak wyżej omówione kleje, wykazuje odporność na wgniecenia powodowane zwłaszcza przez kółka foteli. Ponieważ zamiast rozpuszczalników organicznych zawiera wodę, jest bezzapachowy i nie emituje żadnych szkodliwych substancji.
Klej ten warto wybrać z wielu względów, ale szczególnie istotnym argumentem przemawiającym na jego korzyść jest możliwość stosowania zarówno na podłoża chłonne jak i niechłonne. W praktyce zwalnia to wykonawcę z przeprowadzania dokładnych analiz podłogi przed montażem wykładziny.
Wyjątkową właściwością kleju weber.floor 4921 jest również to, że pozwala on na kilkukrotną wymianę płytek dywanowych, gdy te ulegną zniszczeniu lub zużyciu.
Prawidłowy montaż wykładzin podłogowych
Układanie wykładzin można rozpocząć gdy ściany pomieszczeń są już pomalowane, a instalacja grzewcza przetestowana. Podłoże musi być starannie wyrównane, suche i oczyszczone. Odpowiednia temperatura do takich robót to około +18oC do +22 oC. Rulony wykładziny powinny być sezonowane przynajmniej dobę w pomieszczeniu, w którym będą instalowane.
W przypadku wszystkich wykładzin zaczyna się od tego samego, czyli od pomiaru pomieszczeń – ich długości, szerokości. Zsumować też trzeba powierzchnię wszelkich wnęk. Później należy dobrać ilość wykładziny. Uwzględnić należy około 15% naddatek, na poczet wszelkich docięć. Gdy stosowane są płytki wykładzinowe lub panele LVT wówczas cięć, a zatem również odpadków, będzie zdecydowanie mniej.
Arkusze wykładziny rozmieszcza się przeważnie dłuższymi bokami prostopadle do ścian w których jest więcej okien lub do wejścia głównego.
Wykładziny są zazwyczaj klejone całą powierzchnią do podłoża. Podczas klejenia wykładzin dywanowych, klej rozprowadza się na podłoże pacą zębatą typu B1 lub B2, a w przypadku wykładzin elastycznych – typu A1 lub A2. Dobór pacy zależny jest od rodzaju spodu klejonej wykładziny.
Zanim wykładzina dywanowa położona zostanie na warstwie kleju, trzeba odczekać 5 do 15 minut, by z kleju odparowała część wilgoci. Wykładzina elastyczna wymaga tzw wstępnego odparowania kleju, by klej miał konsystencję półsuchą. Trzeba więc poczekać z jej układaniem trochę dłużej, pilnując jednak, by klej nie zdążył całkiem wyschnąć. Stopień wyschnięcia ocenia się w łatwy sposób – przytykając palec do spoiny. Jeśli wraz z nim odrywają się niteczki kleju – można działać, jeśli nie – to znak, że czas został niestety przekroczony.
Płytki dywanowe, powszechnie stosowane w biurowcach, nie są trwale klejone do podłoża. Dzięki temu można je później łatwo oderwać i zastąpić nowymi bądź też wymienić te uszkodzone. Dlatego stosuje się tu specjalne dyspersje mocujące. Płytki można układać bowiem dopiero wtedy, gdy dyspersji mocującej wyschnie. Ma ona bowiem zapewnić jedynie utrzymanie płytek na miejscu i zapobiegać ich przesuwaniu.