Przydatne narzędzia do oceny zdolności kredytowej
Ocena zdolności kredytowej to kluczowy element procesu decyzyjnego podczas udzielania kredytu. Miara ta stanowi istotny czynnik determinujący możliwość otrzymania finansowania – zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Wykorzystanie odpowiednich narzędzi pomaga w ustaleniu szans na uzyskanie pozytywnej decyzji po złożeniu wniosku. Z którymi z nich trzeba zapoznać się w pierwszej kolejności?
Po co oceniać samodzielnie zdolność kredytową?
Poznanie własnej zdolności kredytowej pozwala podejmować świadome decyzje w ramach świadczenia. Klienci indywidualni mogą dzięki temu dostosować swoje działania do rzeczywistych możliwości finansowych – np. nie marnują czasu wolnego na przeglądanie ofert zbyt drogich dla nich mieszkań. Przedsiębiorstwa natomiast wykorzystują tę informację, m.in. do skutecznego planowania inwestycji, szybkiej identyfikacji potencjalnych czynności rozwojowych i obsługi bieżących zobowiązań.
Zdolność kredytowa przydaje się również podczas zapoznawania się z różnymi ofertami i procesu negocjacyjnego. Kredytobiorcy mogą porównać dzięki temu różne propozycje produktów bankowych, aby wybrać tę, która jawi się jako atrakcyjna – może okazać się np. że obie instytucje są w stanie udzielić pożyczki na taką samą kwotę, ale jedna z nich nie wymaga od klientów poniesienia kosztów wkładu własnego (chociaż zdarza się to nieczęsto).
Na sam koniec należałoby wspomnieć o wartości przygotowawczej. Wczesne zapoznanie się z aktualną zdolnością kredytową pozwala jednostce na budowanie lepszej historii płatniczej. Jeżeli ta ocena jest niezadowalająca, to interesant dostaje jawny sygnał do tego, aby rozpocząć poszukiwania sposobów, które pomogą mu zmienić ten stan rzeczy. Ułatwia to przemyślane planowanie oszczędności, inwestycji i spłaty pozostałych zobowiązań finansowych.
Samodzielna ocena zdolności kredytowej jest prostym zadaniem, którego wykonanie zwykle nic nie kosztuje. Warto więc dowiedzieć się czegoś nowego o własnych możliwościach – nawet profilaktycznie.
Kalkulatory zdolności kredytowej
Pierwsze polecane narzędzia to kalkulatory zdolności kredytowej online. Stanowią one rozszerzenie procesu oceny finansowej – umożliwiają szybkie wyznaczenie tego, o jaką maksymalnie kwotę mogą wnioskować interesanci (na podstawie wprowadzonych danych). Stosuje się je z kilku powodów, a przede wszystkim dlatego, że są:
- intuicyjne w obsłudze;
- bezpłatne;
- aktualne;
- wyposażone w dodatkowe informacje (np. na temat aktualnych promocji poszczególnych produktów bankowych).
Sprawdzony kalkulator znajduje się pod adresem internetowym https://www.bankier.pl/smart/narzedzia/kalkulator-zdolnosci-kredytowej. Aby z niego skorzystać, wystarczy odwiedzić witrynę, a następnie wprowadzić odpowiednie informacje, takie jak wysokość dochodów i wydatków oraz łączna wartość innych istniejących zobowiązań. Narzędzie wyliczy zdolność kredytową, a ponadto przedstawi użytkownikowi kilka atrakcyjnych ofert.
W przypadku wyboru innych kalkulatorów warto upewnić się, że są one aktualizowane na bieżąco i pochodzą z zaufanego źródła. Niepoprawnie działające narzędzia mogą przedstawić wyniki niemające żadnego pokrycia w rzeczywistości. Kierowanie się nimi podczas podejmowania ważnych decyzji prowadzi zwykle do bolesnych i nieprzyjemnych rozczarowań (zwłaszcza podczas rozmowy z przedstawicielem wyselekcjonowanej instytucji finansowej).
Raport BIK
Drugą metodę stanowi wykorzystanie raportu BIK (Biuro Informacji Kredytowej). To dokument zawierający wszystkie istotne informacje dotyczące historii kredytowej danego klienta. Obejmuje on dane odnoszące się do:
- aktualnych kredytów i pożyczek (wszystkie obecne zobowiązania finansowe);
- dotychczasowej historii spłat;
- istniejącego zadłużenia;
- ilości wystosowanych zapytań o raport.
Osoby fizyczne mogą monitorować raport BIK, aby sprawdzać na bieżąco swoją sytuację finansową, kontrolować swoje zadłużenie i dbać o pozytywną historię płatniczą. Negatywnych wpisów nie da się wykreślić, ale można postarać się o to, aby znalazły się na samym dole raportu – tuż po nowych oraz korzystnych dla klienta zapisach.
Ponadto dokument należy zweryfikować, bo istnieje szansa, że znajdują się w nim nieprawidłowe informacje (zdarza się, że instytucje finansowe popełniają błędy).
Czy raport BIK jest płatny?
Każdy konsument może wystosować prośbę o bezpłatne udostępnienie raportu BIK 2 razy w roku.
Konsultacje online z ekspertami dot. spraw kredytowych
Ostatni sprawdzony sposób to konsultacja ze specjalistą. Doradcy finansowi, zwłaszcza dot. spraw kredytowych, dysponują ogromną wiedzą i znajomościami w świecie finansowym – udzielą porad, których na próżno szukać gdziekolwiek indziej. Są ekspertami, którzy ocenią szansę na uzyskanie klientów bez konieczności składania wniosków. To korzystne szczególnie dla osób, które boją się, że dostaną odmowę. Każdy negatywnie rozpatrzony wniosek chwilowo obniża zdolność kredytową (banki nie chcą podejmować ryzyka wtedy, gdy widzą, że nie podjęły go inne instytucje).
Niestety, metoda ta jest płatna. Czasami warto jednak ponieść nawet wysoki koszt, aby zdobyć pewność, że marzenia o własnym mieszkaniu zostaną spełnione.
W jaki sposób zwiększyć swoją zdolność kredytową?
Zwiększenie zdolności kredytowej wymaga czasu i wysiłku. Jak przyspieszyć ten proces? Zainteresowani mogą zdecydować się na:
- poprawienie warunków finansowych (np. zmiana pracy lub znalezienie zajęcia dodatkowego);
- spłacenie wszystkich aktualnych zobowiązań (zwalnia to część budżetu);
- zdecydować się na wykorzystanie współkredytobiorcy lub tzw. żyranta (lepsze rozłożenie kosztów).
Przedstawiciele bankowi patrzą z większym zaufaniem na klientów zatrudnionych na umowę o pracę na czas nieokreślony. To dlatego, że szansa na to, że taki kredytobiorca straci swoje stanowisko z dnia na dzień, jest nikła. Patrzą też przyjaznym okiem na konsumentów, którzy mają doświadczenie w korzystaniu z różnorodnych produktów bankowych, m.in. kart kredytowych – poznają dzięki temu zwyczaje płatnicze interesanta.
Osoby, którym zależy na szybkim zdobyciu dodatkowych środków finansowych, mogą zdecydować się na jednoczesne wykorzystanie wszystkich narzędzi. Zyskują w ten sposób informację niemalże kompletną.