Z jakich elementów składają się domowe elektrownie wiatrowe?

Przydomowe turbiny wiatrowe są relatywnie prostymi konstrukcjami. Energia elektryczna zostaje wytworzona w generatorze napędzanym przez łopaty wirnika. W warunkach przydomowych najczęściej stosuje się elektrownie o poziomej osi obrotu wirnika. Najważniejszymi elementami są tutaj:

Wirnik – może posiadać jeden, dwa lub trzy płaty (najczęściej stosowane). Wirnik znajduje się bezpośrednio na wale wolnoobrotowym. Jego obroty są przekazywane do wału szybkoobrotowego poprzez skrzynie przekładniową. Wał szybkoobrotowy łączy się z wałem generatora.  Z kolei generator, transformator, przekładnie oraz sterowniki znajdują się w gondoli. W naszych warunkach klimatycznych najlepiej sprawdzają się wirniki przystosowane do powolnego obrotu. Ich charakterystyczną cechą jest większa rozpiętość płatów.

Turbina wiatrowa – najistotniejszy element, który decyduje o wydajności i mocy całej elektrowni wiatrowej. Warto pamiętać, że to właśnie turbina wiatrowa odpowiada za pozyskiwanie energii elektrycznej z podmuchów wiatru.

Generator – zmienia energię kinetyczną ruchu obrotowego wirnika w energię elektryczną. Powinien być dobrze dobrany do specyfikacji turbiny, gdyż optymalne współdziałanie obu tych elementów zapewnia większą sprawność elektrowni wiatrowej. Generator powinien wytwarzać napięcie znamionowe podczas optymalnej prędkości pracy turbiny wiatrowej. Standardowy generator może przybierać postać prądnicy bądź alternatora.

Warto pamiętać, że małe elektrownie wiatrowe o poziomej osi obrotu wirnika nie wytwarzają hałasu ani szkodliwych fal elektromagnetycznych. Mogą być bezpiecznie ulokowane bezpośrednio przy naszym domu, a nawet na dachu.

Jaka powinna być moc przydomowej turbiny wiatrowej?

Moglibyśmy przyjąć, że elektrownie wiatrowe domowe powinny mieć jak największą moc. Musimy jednak pamiętać, że im potencjalna moc jest wyższa, tym wyższe będą także ceny całego przedsięwzięcia. Inwestycja w profesjonalną dużą elektrownie wiatrową o mocy 20 Kw. mogłaby się wiązać z wydatkami rzędu kilkuset tysięcy złotych. Dlatego większość inwestorów decyduje się na instalacje słabszych osiągach. Wśród nich wyróżniamy:

Zawsze porównuj oferty!

Rynek odnawialnych źródeł energii jest bardzo zróżnicowany. Ceny paneli fotowoltaicznych i innych instalacji mogą się różnić nawet o kilka tysięcy złotych.

Dlatego przed wyborem warto porównać oferty z co najmniej kilku źródeł. Możesz je szybko zebrać korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, a oferty same do Ciebie spłyną.

Wypełnij formularz!

Małe elektrownie wiatrowe o mocy 500 W – stanowią najtańszą ofertę rynkową, są dość małe, ciche i mobilne. Niestety instalacja o takiej mocy nadaje się jedynie do zasilenia pomp oczek wodnych, bram automatycznych czy odbiorników radiowych.

Domowe elektrownie wiatrowe o mocy 1000 W – turbina o takiej mocy może wspomagać ogrzewanie wody, bądź zasilać oświetlenie naszego domu (przy zastosowaniu oświetlenia energooszczędnego). Możemy ją także wykorzystać do zasilenia podstawowych sprzętów domowych.

Turbiny wiatrowe o mocy 2 Kw. – są już zdolne do zasilenia podstawowych urządzeń AGD, oświetlenia mieszkania, a także podgrzewania wody. Najlepiej sprawdzają się przy domkach letniskowych oraz dobrze ocieplonych, niewielkich domkach jednorodzinnych.

Elektrownie wiatrowe domowe o mocy 3 Kw. – do instalacji można już podłączyć wszystkie drobne urządzenia AGD, oświetlenie oraz podgrzewanie wody. Turbina będzie dobrym rozwiązaniem w domach pasywnych i energooszczędnych.

Przydomowe elektrownie domowe o mocy 5 Kw. – w pełni wystarczy na potrzeby domu jednorodzinnego zamieszkiwanego przez kilkuosobową rodzinę. Energia może zasilać urządzenia AGD, podgrzewać wodę, a także wspomagać instalacje centralnego ogrzewania. Nadmiar energii elektrycznej może być odprowadzany do sieci publicznej.

Turbiny wiatrowe o mocy 10 Kw. – najrzadziej stosowane w gospodarstwach domowych ze względu na wysoką cenę instalacji. Z powodzeniem zaspokoi wszystkie potrzeby użytkowników domu jednorodzinnego, a nadmiar energii może być dostarczany do sieci publicznej i sprzedawany.

Czy możemy liczyć na dopłaty do przydomowych elektrowni wiatrowych?

Niestety polskie prawo nie przewiduje jeszcze żadnych preferencyjnych dopłat do przydomowych turbin wiatrowych. Owszem jest już wsparcie finansowe, ale na razie mogą z niego skorzystać wyłączne firmy. Osoba prywatna musi pokryć wszystkie koszty inwestycyjne z własnej kieszeni.

Warto jednak wspomnieć, że dofinansowanie można otrzymać do innego rodzaju źródła energii odnawialnej – kolektorów słonecznych. Więcej o możliwości uzyskania dopłat możecie przeczytać w tym artykule.

Prawne aspekty budowy elektrowni wiatrowej

Do budowy małej, przydomowej elektrowni wiatrowej nie musimy posiadać żadnych pozwoleń. Zwróćmy jednak uwagę na to, że turbiny są montowane bezpośrednio na konstrukcji nośnej. Budowa niektórych konstrukcji nośnych bezpośrednio związanych z podłożem wiąże się z koniecznością zgłoszenia zamiaru budowy. Dokumentacje składamy do urzędu miasta lub gminy. Alternatywą jest ulokowanie instalacji bezpośrednio na domu bądź na wieży z odciągami linowymi. Dom posiada już wszystkie pozwolenia, a turbina jest traktowana jako zwykłe urządzenie. Z kolei wieże z odciągnikami linowymi nie są na stałe zespolone z gruntem, a do ich wzniesienia nie trzeba wypełniać żadnych formalności.

Wiatrak na budynku, czyli przydomowa elektrownia wiatrowa - czy się sprawdza, jak działa i czy warto ją kupić
Przydomowe elektrownie wiatrowe - odnawialne źródła energii w Twoim domu

Taka sama zasada dotyczy produkowania energii elektrycznej. Wytwarzając energię na własny użytek nie musimy spełniać żadnych wymogów formalnoprawnych. Maksymalna moc naszej turbiny może wynosić 20kW.

Odnawialne źródła energii


Optymalna lokalizacja elektrowni wiatrowych

Wbrew pozorom moc elektrowni nie zależy wyłącznie od parametrów turbiny. Bardzo ważne będzie także położenie geograficzne. Najbardziej korzystna lokalizacja elektrowni wiatrowych to pas nadmorski od Świnoujścia do Zatoki Gdańskiej oraz rejony Suwalszczyzny. W tych miejscach występują regularne i najintensywniejsze porywy wiatru, które zapewniają dużą wydajność elektrowni wiatrowych. Najmniej korzystne warunki panują w rejonach województwa małopolskiego w którym występuje wiele bezwietrznych dni.

Pamiętajmy, że wydajność turbin zależy także od ukształtowania pobliskiego terenu. Im mniej przeszkód, tym nasza elektrownia będzie miała lepsze warunki pracy. Wszelkie „przeszkody” mogą tworzyć zawirowania wiatru, co nie jest zjawiskiem korzystnym. Dlatego tak ważne jest, aby nasze przydomowe elektrownie wiatrowe były odpowiednio ulokowane na posesji.

Wszystkie przydomowe turbiny wiatrowe powinny znajdować się powyżej powierzchni dachu. Zazwyczaj montujemy je bezpośrednio na dachu bądź na przynajmniej 12 metrowym maszcie. Wyjątek stanowią jedynie małe elektrownie wiatrowe ulokowane na wzniesieniu znajdującym się w pewnej odległości od domu. Przestrzeń nie powinna być osłonięta przez drzewa czy inne zabudowania. Pamiętajmy, że większość wiatrów w Polsce nadciąga ze strony zachodniej, dlatego zwróćmy szczególną uwagę na ten kierunek. Z pewnością małe elektrownie wiatrowe postawione od zachodniej strony budynku będą znacznie bardziej wydajne niż turbiny ulokowane od strony wschodniej. Podczas określania optymalnej lokalizacji naszej przydomowej elektrowni weźmy także pod uwagę zabudowania i naturalne przeszkody znajdujące się poza naszą posesją. Jeśli w odległości 200 metrów od zachodniej strony posesji znajduje się wysoki las czy blok mieszkalny, wówczas inwestycja w przydomowe elektrownie wiatrowe nie będzie miała żadnego uzasadnienia ekonomicznego.Koszty wybudowania przydomowej elektrowni wiatrowej

Poznaliśmy już prawne i techniczne aspekty budowania turbin wiatrowych, dlatego teraz określimy ceny całego przedsięwzięcia. W naszej symulacji ekonomicznej uwzględnimy koszty wykonania instalacji o mocy 5 Kw. Nasza elektrownia będzie pracowała w trybie Off grid, czyli w tak zwanym systemie zamkniętym. Nadwyżki prądu będą przekazywane do akumulatorów (zakupimy pięć dobrych jakościowo modeli ze średniej półki cenowej). Ceny poszczególnych elementów kształtują się następująco:

  • Akumulatory o mocy 24V – 6 500 zł
  • Generator – 32 000 zł
  • Maszt rurowy (do montażu na dachu) – 1 000 zł
  • Przetwornice (3 szt.) – 2 000 zł
  • Materiały montażowe – 500 zł

Powyższe ceny stanowią wartość brutto. Według naszych obliczeń średni koszt wykonania całej instalacji wyniósł 42 000 zł.

Czy to się opłaca?

Żeby odpowiedzieć sobie na tak postawione pytanie musimy obliczyć roczną produkcję energii elektrycznej. Szczuje się, że elektrownie wiatrowe domowew ciągu roku są w stanie wyprodukować 10 do 20 % nominalnej mocy turbiny razy liczba godzin w roku. Kalkulacja według takiego wzoru będzie wyglądała następująco:

  • Założenie minimalne - 5 Kw. x 24h x 365 dni x 10 % = 4 380 kW
  • Założenie maksymalne - 5 Kw. x 24h x 365 dni x 20 % = 8 760 kW

Zatem domowe elektrownie wiatrowe o mocy 5 Kw. są w stanie wyprodukować w ciągu roku od 4 380 do 8 760 Kw. Średnia cena jednej Kw. to wydatek rzędu 0,65 groszy. Zatem w ciągu roku będziemy w stanie oszczędzić średnio 4 270 zł.

Możemy przyjąć, że inwestycja zwróci się po około 10 latach. Jednak powyższe wyliczenia są jedynie teoretycznymi rozważaniami. W praktyce okazuje się, że opłacalność inwestycji może być dość wątpliwa. Wszystko zależy od regionu w którym mieszkamy, od cen dostawcy energii, mocy turbiny oraz od usytuowania naszej domowej elektrowni. Brak dopłat do turbin wiatrowych sprawia, że inwestycja powinna być starannie zaplanowana, a koszty dobrze przeliczone.

Wprawdzie entuzjaści podkreślają, że domowe elektrownie wiatrowe są bardzo opłacalne, a ich żywotność może wynosić nawet kilkadziesiąt lat. Jednak w praktyce musimy się także liczyć z pewnym ryzykiem (chociażby z wystąpieniem dłuższych okresów bezwietrznych). Cała instalacja nie powinna być traktowana jako jedyne źródło energii elektrycznej, a raczej jako system wspomagający. Lepiej będzie zainwestować w turbiny o mniejszej mocy (np. 3kW), które pochłoną znacznie mniejsze koszty inwestycyjne i zmniejszą naszą zależność od lokalnego dostawcy prądu.

Orientacyjna cena budowy mini elektrowni wiatrowej o mocy 3kW to 22 000 zł (czyli niemal 2 krotnie mniej niż w przypadku turbin o mocy 5 kW.). Niektórzy entuzjaści odnawialnych źródeł energii namawiają do inwestycji w znacznie większe elektrownie w systemie on grid. Wskazują, że nadwyżki prądu można sprzedać i ponosić z tego tytułu dodatkowe oszczędności. Pamiętajmy jednak, że system otwarty będzie znacznie większym wydatkiem, a na sprzedaż energii będziemy potrzebowali specjalnej koncesji. W chwili obecnej takie rozwiązanie będzie opłacalne jedynie dla większych firm, które mogą liczyć na korzystne dopłaty ze strony państwa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny