Przygotowanie domu na zimę - zbiór praktycznych porad i wskazówek

Końcówka grudnia kojarzy się przede wszystkim ze świętami i zabawami sylwestrowymi. Choć tropy są słuszne, to nie jedyne ważne wydarzenia. Ostatni miesiąc w roku oznacza także koniec jesieni i nadejście zimniejszych dni. Zatem póki pogoda na to pozwala, warto zadbać o przygotowanie domu na zimę. Jakie prace trzeba wziąć pod uwagę? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w tym i innych artykułach na naszej stronie.

Zabezpieczenie budynku przed chłodem

Na czym polega przygotowanie domu na zimę? Po pierwsze jest to szereg ważnych działań mających za zadanie ochronę budynku przed utratą ciepła. Jednocześnie skupia się na zablokowaniu napływu zimnego powietrza do wnętrz. Zarówno mieszkalnych jak i gospodarczych. Zabezpieczanie przed chłodem obniża koszty ogrzewania. Tym samym przekłada się na komfort życia domowników. Przygotowania można podzielić na dwie główne grupy. W pierwszej znajdują się prace obejmujące zewnętrzną część budynku. Natomiast w drugiej pomieściły się czynności dotyczące pomieszczeń oraz wewnętrznych instalacji.

Choć zimy nie są już tak mroźne jak kilkanaście lat temu potrafią dać się we znaki. Dlatego przygotowania należy przeprowadzić jesienią zanim spadnie śnieg. Pierwszy krok to zajęcie się otoczeniem budynku. Schowanie mebli ogrodowych i przenośnego rusztu oraz uprzątnięcie stacjonarnego grilla. Odpowiedniego przechowywania wymagają także wszystkie narzędzia ogrodowe. Warto stopniowo opróżniać zbiorniki gromadzące wodę deszczową zanim ich zawartość zamarznie. Dopiero po uporaniu się z posesją można zabrać się za dom. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Przygotowanie budynku na zimę skupia się na kilku kwestiach. Trzeba pamiętać przede wszystkim o:

  • dokładnym sprawdzeniu czy dach jest szczelny i w razie potrzeby naprawieniu uszkodzeń,
  • kontroli szczelności okien dachowych i wyłazu oraz wszystkich miejsc styku połaci z kominem,
  • sprawdzeniu stanu każdej rynny i dokładnym usunięciu zalegających liści i zanieczyszczeń,
  • dokładnym czyszczeniu komina, które oczywiście powinien wykonać specjalista,
  • odłączeniu zewnętrznych ujęć wody od instalacji i dokładnym zakręceniu zaworów.

Po rozwinięcie informacji podanych w tej części artykułu zapraszamy na naszą stronę.

Skuteczne przygotowanie domu na zimę

Czyszczenie rynny czy sprawdzenie, w jakim stanie jest dach to ważne zadania, ale nie można na nich poprzestawać. Gdy wszystkie prace na zewnątrz zostaną wykonane trzeba przejść do wnętrz. Pierwszą z ważnych czynności jest sprawdzenie każdego okna i drzwi. Szczelne elementy stolarki otworowej obniżają rachunki za ogrzewanie. Najpierw, więc należy dokładniej obejrzeć uszczelki. Uszkodzone od razu są do wymiany, sprawnym wystarczy dokładne czyszczenie. Poza tym okna zazwyczaj potrzebują regulacji. Dokręcenie kilku śrubek sprawi, że ciepło pozostanie w pomieszczeniach.

Kolejny krok to kontrola instalacji odpowiedzialnej za ogrzewanie. Jeśli dom jest wyposażony w piec na paliwa stałe, konieczne będzie czyszczenie. Ważna czynność to, w razie potrzeby, udrożnienie przewodu doprowadzającego powietrze do kominka bądź kotłowni. Instalacja CO to nie tylko piec, ale też grzejniki. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego trzeba sprawdzić ich stan techniczny. Jeśli wszystko jest w porządku można przejść do odpowietrzenia. Dzięki temu cały system będzie wydajniejszy. Nie jest to jeszcze ostatnia czynność związana z ogrzewaniem. Absolutnie niezbędne jest uzupełnienie wody w instalacji.

Szczelne okna, działający piec i grzejniki sprawiają, że ciepło pozostaje w budynku. Uporanie się z problemami dotyczącymi tych elementów to jeszcze nie koniec. Bardzo ważną kwestią jest zadbanie o wentylację. Dzięki temu ani mróz ani śnieg nie zagrożą domownikom. W przypadku wentylacji mechanicznej konieczne jest czyszczenie kratek w czerpni oraz wymiana filtrów w rekuperatorze. W innych systemach wystarczy ręczenie usunąć kurz i inne zanieczyszczenia. Oczywiście przedstawiliśmy skrócone opisy czynności wchodzących w skład przygotowania domu do zimy. Po rozwiniecie wszystkich tematów zapraszamy na nasza stronę.