Przygotowanie kotłowni pod pompę ciepła – co zrobić przy likwidacji starego kotła?

Najwięcej wyzwań związanych z instalacją pompa ciepła może się pojawić w budynku, w którym wcześniej był wykorzystywany kocioł – gazowy, na węgiel/ekogroszek itp. Chociaż w takim przypadku znajduje się w nim już kotłownia, musi ona przejść proces adaptacji. Po to, aby prezentowała się schludnie, a przede wszystkim zapewniła odpowiednie parametry techniczne do obsługi nowego systemu. Powinien on obejmować kilka kluczowych kroków.

Krok 1: ocena dopasowania infrastruktury istniejącej kotłowni do pompy ciepła

Prace należy zacząć od usunięcia starego kotła – nie powinien on znajdować się w pomieszczeniu przeznaczonego do obsługi pompy ciepła. Następnie konieczna jest weryfikacja:

  • dostępnej powierzchni – potrzeba minimum ok. 2-3 m2;
  • przygotowania elektrycznego;
  • dostosowania do wykonania przyłączy elektrycznych do systemu grzewczego.

Najczęściej wymagane jest przeprowadzenie prac adaptacyjnych – tak, aby kotłownia z pompą ciepła spełniała normy techniczne i zapewniała bezpieczną, bezawaryjną pracę systemu.

Krok 2: elektryczne i hydrauliczne przygotowanie kotłowni pod pompę ciepła

Do działania pompy ciepła jest niezbędna odpowiednia moc przyłącza elektrycznego. Wymagania minimum to:

  • bezpiecznik co najmniej 25A;
  • 3-fazowy prąd;
  • przewód 5-żyłowy pociągnięty do kotłowni (powinien wystawać na 2 m, na wysokości ok. 1,5 m od podłogi);
  • przepust kablowy pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną, przy urządzeniu typu split.

Konieczne jest też przygotowanie przyłącza hydraulicznego – tak pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną (jeśli taka została wybrana), jak i z urządzeniami końcowymi systemu grzewczego. Najczęściej wymaga się przepływu przez instalację CO na poziomie minimum 16 l/min. Minimalny zład wody w układzie powinien natomiast wynosić 50 l.

Szczegółowe parametry są oczywiście uzależnione od parametrów docelowej instalacji i warunków w budynku.

Krok 3: wykończenie kotłowni pod pompę ciepła

Przestrzeń na montaż pompy powinna być wykończona – chodzi np. o wyłożenie posadzki płytkami, pomalowanie ścian. Najlepiej wykonać te prace już po wyprowadzeniu wszystkich podejść do szafy hydraulicznej, czyli zasilania i powrotu CO, wejścia i wyjścia do/z pompy ciepła, przyłączy ciepłej i zimnej wody oraz cyrkulacji.

Krok 4: fundament pod pompę ciepła

Istotnym elementem – związanym bezpośrednio z przygotowaniem kotłowni pod pompę ciepła – jest także stworzenie fundamentu pod jednostkę zewnętrzną. Zazwyczaj wystarczające są:

  • płyta o wymiarach 100x50 cm (choć zależy to od wielkości jednostki zewnętrznej);
  • głębokość fundamentu na poziomie ok. 80 cm (warto uwzględnić punkt przemarzania gruntu w danym regionie);
  • odległość od elewacji ok. 25-35 cm i niewielki dystans dzielący jednostkę od samego pomieszczenia kotłowni (max. 7 m po rurach, dla zachowania jak najmniejszych strat przesyłu, ciśnienia oraz temperatury);
  • rura na skropliny o średnicy ok. 75 mm, która powinna zostać wprowadzona na poziom zamarzania gruntu (aby nie doszło do zamarznięcia wody na pochyłości), poprowadzona do kanalizacji (alternatywa to drenaż rozsączający wodę).

Przygotowanie kotłowni pod kątem wymagań pompy ciepła: skonsultuj się z ekspertami

Opisane powyżej wytyczne są orientacyjne i ustandaryzowane. Trzeba jednak pamiętać, że na rynku są dostępne różne modele pomp ciepła, a w budynkach panują odmienne warunki techniczne. Dlatego kwestie związane z adaptacją kotłowni przy instalacji pompy ciepła najlepiej skonsultować z ekipą montażową. Pozwoli to przygotować odpowiedni projekt modernizacji i w pełni dostosować przestrzeń na nowe urządzenia do ich wymogów.

Artykuł powstał we współpracy z ekspertami porównywarki pomp ciepła Pompy.app: https://pompy.app

ikona podziel się Przekaż dalej