Przygotowanie parkietu do renowacji i cyklinowania krok po kroku
Renowacja parkietu nie jest prostą sprawą. Najlepiej zadanie to powierzyć fachowcom o dużym doświadczeniu w branży, świadczącym usługi parkieciarskie. Parkiet jako szlachetne wykończenie podłogi wymaga solidnego przygotowania, także w procesie renowacji.
Po wstępnych oględzinach, wezwani przez nas fachowcy skupią się na starannym przygotowaniu podłoża do samego już zabiegu renowacji. Jednym z najważniejszych zadań na tym etapie jest usunięcie resztek starego kleju w tych miejscach, które będą wymagały naprawy. To żmudna i czasochłonna praca, ale niezwykle ważna dla dalszego sukcesu.
Kolejnym krokiem na drodze ku renowacji parkietu jest poziomowanie podłogi. Tu przyda się zapewne masa szpachlowa, a przy dużych nierównościach podłoża także szlifierka. Układanie nowych klepek musi rzecz jasna być zgodne z dotychczasowym wzorem, dlatego też należy się mu dokładnie przyjrzeć, by nie zaskoczyły nas nieprawidłowości, jakie możemy napotkać w okolicy listew przypodłogowych. Klej należy kłaść starannie, a wszelkie jego nadmiary natychmiast usuwać suchą i czystą ścierką. Więcej informacji na temat podłóg z drewna, desek i listew przypodłogowych znajdziecie na stronie www.parkiet.pl.
Olej czy lakier? Jak zabezpieczyć podłogę?
Drewniana podłoga i parkiet uczynią każde wnętrze eleganckim. W sytuacji, gdy drewno narażone jest na intensywną eksploatację lub niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, warto zadbać o jego odpowiednią ochronę. Wybór lakieru do parkietu to kwestia nie tylko techniczna, ale i estetyczna. Co wybrać?
Podłoga olejowana jest matowa. Świetnie się sprawdza w intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach. Olejowane drewno wymaga co prawda częstszej konserwacji, ale za to prezentuje się wyjątkowo naturalnie. Wszystko to zasługa olejów roślinnych, które wydobywają z drewna jego naturalne piękno i walory (np. układ słojów). Co więcej, podczas kolejnej takiej renowacji, możemy zmieniać koloryt podłogi, decydując się na nowy odcień.
Lakier jest z kolei trwalszym wariantem zabezpieczenia podłogi. Łatwiej też o jej konserwację i utrzymanie czystości. Ponadto lakier nada drewnianej powierzchni lekki połysk.
Renowacja parkietu – wykończenie
Po uzupełnieniu uszkodzonych klepek oraz po starannym usunięciu resztek kleju, przychodzi czas na szlifowanie parkietu. Do tej czynności najlepiej użyć szlifierki z odpowiednio dobranym papierem ściernym. W ten sposób usuniemy nie tylko zabrudzenia, ale także stare warstwy wosku czy lakieru. Pracę należy wykonać bardzo starannie, najlepiej poruszając się po linii prostej od jednej ściany do drugiej, by nie przeoczyć najmniejszego fragmentu.Tę czynność dobrze jest powtórzyć dwukrotnie. Za każdym razem powstały pył usuwamy odkurzaczem.
Przed kolejnym szlifowaniem należy wypełnić wszelkie szczeliny i luki między klepkami odpowiednim wypełniaczem. Po całkowitym wyschnięciu można już przystąpić do ostatniego szlifowania powierzchni. Przy każdym szlifowaniu należy starannie traktować okolice listew przypodłogowych.
Ostatnim etapem renowacji parkietu jest jego ostateczne wykończenie – pokrycie odpowiednim lakierem, woskiem lub olejem. Rynek pakieciarski oferuje szereg środków o takim przeznaczeniu. Zarówno wybór odpowiedniego produktu do wykończenia podłogi, jak i sam proces renowacji zalecamy pozostawić fachowcom.
artykuł sponsorowany
Cenniki usług powiązane z tym artykułem
-
Cennik układania parkietu 2022 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik demontażu parkietu 2022 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik cyklinowania bezpyłowego 2022 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik cyklinowania parkietu 2022 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik cyklinowania mozaiki 2022 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik lakierowanie farbami olejnymi 2022 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik olejowania parkietu 2022 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik polerowania parkietu 2022 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik montażu legarów podłogowych 2022 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik układania desek na legarach 2022 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik renowacji krzeseł drewnianych 2022 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik renowacji stolika 2022 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik renowacji toaletki 2022 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik renowacji biurka 2022 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik renowacji stołu 2022 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik renowacji krzeseł tapicerowanych 2022 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik renowacji foteli tapicerowanych 2022 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik renowacji kanapy lub sofy 2022 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik wynajmu cykliniarek 2022 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej