Drewniane konstrukcje dachowe – rodzaje

Nadal największą popularnością cieszą się drewniane konstrukcje dachowe, które dostosowane do różnych typów dachu oraz konkretnej rozpiętości. Nie bez znaczenia jest także wybór pokrycia dachowego. W przypadku dachówki rozwiązania konstrukcyjne więźb dachowych muszą być odpowiednio wzmocnione, by wytrzymały bardzo duży ciężar pokrycia. Natomiast projekt uwzględniający gonty lub papę termozgrzewalną, musi uwzględnić deskowanie dachu. Nie bez znaczenia jest także kąt nachylenia dachu, a nawet lokalizacja budynku. Na południu Polski kąt nachylenia dachu musi być bardzo duży, dzięki czemu pokrywa śnieżna nie będzie zalegać na połaciach.

Konstrukcja dachu wykonana z drewna wykonywana jest w trzech najpopularniejszych typach:

  • Dach drewniany krokwiowy – taka konstrukcja dachu najlepiej sprawdzi się przy nachyleniu połaci od 30 do 50 stopni. Jednocześnie rozpiętość pokrycia dachowego, nie powinna przekraczać 7 metrów. Najczęściej wykorzystywana jest na dach dwuspadowy, na którym ewentualnie znajdują się okna dachowe lub facjaty. Konstrukcja dachu składa się z krokwi, murłat zamontowanych na stropie, a także belki stropowej.
  • Więźba krokwiowo jętkowa – tego typu konstrukcje dachowe pozwalają na umieszczenie pokryć dachowych o rozpiętości nawet do 11 metrów. Więźba krokwiowo jętkowa wyróżnia się od wcześniejszej tym, iż krokwie są z wiązarem jętkowym. Dach drewniany jest mocniejszy i pozwala na wykorzystanie poddasza na pomieszczenia użytkowe. Jętki montuje się w odległości jednej trzeciej wysokości od kalenicy. Więźba krokwiowo jętkowa posiada jeszcze jedną zaletę, którą jest wykorzystanie jętek, jako dekoracyjne belki w pomieszczeniach na poddaszu.
  • Więźba płatwiowo-kleszczowa – gdy projekt domu obejmuje dach o większej rozpiętości niż 11 metrów, to te typy dachów sprawdzą się najlepiej. Dodatkowo kąt nachylenia połaci może wynosić już od 6 do nawet 70 stopni. Elementami wspomagającymi te drewniane konstrukcje dachowe są płatwie i słupy. Dzięki temu obciążenie idące z dachu jest przekierowane na wzmocnioną konstrukcję, a także murłaty. Takie drewniane konstrukcje dachowe pozwalają na utrzymanie cięższych pokryć dachowych o bardzo dużym metrażu. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o dachu płatwiowo-kleszczowym.

Prefabrykowane rozwiązania konstrukcyjne więźb dachowych

Więźba krokwiowo jętkowa, czy też po prostu krokwiowa, wykonane są z litych desek. Oczywiście muszą one być bardzo dobrze wysuszone, a także zaimpregnowane. Ponadto każdy element wyróżnia się określonymi wymiarami. Najczęściej krokwie wyróżniają się przekrojem 5x10, 7x14 lub 9x18 cm. Obecnie drewniane konstrukcje dachowe zastępowane są prefabrykowanymi więźbami. Są to elementy wykonane z suszonego drewna, które następnie jest klejone BSH lub też strugane KVH. W związku z tym rozwiązania konstrukcyjne więźb dachowych muszą być wykonane w fabrykach.

Do montażu modułów, potrzebny jest dokładny projekt. Minusem takiego rozwiązania jest brak możliwości modyfikacji pokrycia dachowego, w czasie jego montażu. Jednak za nieocenioną zaletę uważa się szybki i łatwy montaż. Jest to konstrukcja dachu z wiązarem, który dopasowuje się do indywidualnych wymagań projektowych. Wiązary tworzą elementy połączone ze sobą przy pomocy specjalnych płytek wykonanych z blachy stalowej.

Konstrukcja dachu z wiązarem

Przeglądając wszystkie możliwe rozwiązania konstrukcyjne więźb dachowych, natrafić możemy na propozycję więźby z wiązarem kratowym. Taka konstrukcja ma sens, gdy na przykład dach jętkowy lub krokwiowy może okazać się zbyt ciężki dla budynku. Więźba z wiązarem kratowym wyróżnia się małą wagą. Dlatego zaleca się jej zastosowanie w przypadku nieużytkowych poddaszy. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku dach dwuspadowy. Dach jętkowy świetnie sprawdzi się w przypadku zamieszkałych poddaszy, które nastawione są na bardzo duże obciążenie. Jeżeli projekt Twojego domu nie obejmuje takich planów, lepiej sprawdzą się lżejsze rozwiązania konstrukcyjne więźb dachowych z wiązarem.

Do wyboru mamy różne typy wiązarów kratowych. Wśród nich wymienia się wiązar kratowy typu fink, który stosuje się w przypadku budownictwa kanadyjskiego, w którym dach jętkowy lub krokwiowy w ogóle nie ma racji bytu. Chociaż drewniane konstrukcje są bardzo lekkie, to jednak ten typ wiązara wyróżnia się dużą nośnością. Odpowiednio dopasowane kratownice pozwolą na montaż dachu czterospadowego, a nawet mansardowego.

Typy dachów

Projekt domu obejmuje nie tylko rodzaj konstrukcji, ale również typy dachów, które różnią się pod względem kształtu. Jak już wcześniej wspomniano, kształt, rozpiętość połaci, a także ilość połaci, ma wpływ na wybór więźby. Na przykład więźba krokwiowo jętkowa najlepiej sprawdzi się, jeżeli zdecydujemy się na dach dwuspadowy. Natomiast dach jednospadowy może być w zupełności oparty na zwykłej konstrukcji krokwiowej. Dach jętkowy ze względu na dodatkowe elementy dedykowany jest również do połaci czterospadowych lub mansardowych.

Dach podczas budowy, a także konstrukcja dachu i różne konstrukcje dachowe, które warto znać
Jakie występują w budowie konstrukcje dachowe, czyli konstrukcja dachu krok po kroku

Pod względem kształtu dachu, wyróżniamy konkretne typy połaci:

  • Dach jednospadowy – nazywany również pulpitowym, który najczęściej wykorzystuje się w przypadku budynków gospodarczych. Jednak dach jednospadowy w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy renesans, ze względu na modernistyczne projekty domów, jak i również niskie koszty budowy takiej połaci. Dużą zaletą tego typu połaci, jest możliwość zamontowania dużej liczby paneli fotowoltaicznych. Oczywiście przy ekspozycji południowej. Dach jednospadowy z powodzeniem może być wybudowany w konstrukcji krokwiowej. Jednak przy większej rozpiętości sprawdzi się projekt oparty na konstrukcji płatwiowo-kleszczowej. Decydując się na dach jednospadowy, nie odczujemy żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o wybór materiału na połać.
  • Dach dwuspadowy – jak już wcześniej wspomniano, dach dwuspadowy zwykle budowany jest w konstrukcji krokwiowej lub krokwiowo jętkowej. Warto mieć na uwadze, iż dach jętkowy sprawdzi się przy większych nachyleniach dachu, a także większej rozpiętości połaci.
  • Dach czterospadowy – nazywany również dachem kopertowym lub czteropołaciowym, pozbawiony jest całkowicie obróbki wiatrowej. Dzięki temu również dach drewniany tego typu wyróżnia się większą odpornością na porywisty wiatr oraz intensywne opady śniegu. Trzeba jednak liczyć się z dużo wyższymi kosztami pokrycia dachowego, w porównaniu do dachu dwuspadowego.
  • Dach namiotowy – również typ dachu składający się z czterech połaci, jednak pozbawiony poziomego gąsiora. Połacie w formie trójkątów spotykają się na szycie w jednym punkcie. Najczęściej w przypadku dachu namiotowego, stosowana jest więźba płatwiowo –kleszczowa.
  • Dach mansardowy – jest to typ dachu łamanego, którego połacie puszczone są pod zmiennym kątem. Górna część przebiega pod łagodniejszym kątem, natomiast dolna powierzchnia połaci, spada stromo w dół.
  • Dach naczółkowy – jest to typ dachu dwuspadowego, który wyróżnia się niewielkimi połaciami znajdującymi się na ścianach szczytowych.
  • Dach polski – kolejna odmiana dachu łamanego, który składa się z czterech połaci. Każda połać dzielona jest na dwie części o zbliżonym kącie nachylenia. Jednak każda z tych części oddzielona jest niedużym fragmentem ściany.
  • Dach półszczytowy – typ dachu dwuspadowego, który z kolei ma w dolnej części ścian szczytowych, wysunięty dość szeroki okap. Najczęściej tego typu połacie znajdziemy w południowej części Polski.
ikona podziel się Przekaż dalej