Przyłącze gazowe - formalności i koszt

Podłączenie gazu do domu to dobre rozwiązanie, zwłaszcza, jeśli chcesz się przestawić na ogrzewanie gazowe. Jest to dobry pomysł, ogrzewanie gazem jest niezwykle wygodne. Najważniejsze zalety to oczywiście czystość – nie musisz wynosić popiołu ani przechowywać pylącego miału czy brudzącego groszku. Na dodatek piece na gaz są w pełni samoobsługowe. Jednak na przyłącze gazu ziemnego możesz zdecydować się także wtedy, gdy po prostu korzystasz z kuchenki gazowej. To o wiele wygodniejsze niż kupowanie butli z gazem płynnym.

Przyłączenie do sieci gazowej składa się z kilku etapów. Niestety należy dopełnić też szeregu formalności, aby podłączenie gazu do domu było w ogóle możliwe. Wstępnie musisz ustalić, czy jest możliwe w ogóle przyłączenie do sieci gazowej jest możliwe w twoim mieście lub na twoim osiedlu. Taką informację uzyskasz w lokalnym zakładzie gazowniczym. Jeśli miejski projekt przyłącza uwzględnia twoje okolice, możesz wystąpić z odpowiednim wnioskiem.

Przyłącze gazu ziemnego – formalności

Wniosek o przyłącze gazowe musi być uzupełniony o kilka podstawowych dokumentów. Przede wszystkim potrzebujesz planu zabudowy i oświadczenia o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane. W tym czasie składasz także deklarację o szacunkowym zużyciu gazu. Nie musisz robić tego samodzielnie i dokładnie, wystarczy, że dopasujesz się do jednej z dwóch grup – do 10 metrów sześciennych i powyżej tej ilości. Osoby, które zadeklarują wyższe zużycie mogą być poproszone o dostarczenie kolejnych dokumentów.

Na odpowiedź przyjdzie ci czekać 30 lub 60 dni, w zależności od prawa lokalnego i grupy przeliczeniowej, do której zamierzasz dołączyć. Pozytywna odpowiedź na wniosek o zrobienie przyłącza jest ważna jedynie rok, po tym czasie musisz zacząć załatwiać formalności na nowo.

Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy z zakładem o podłączenie gazu do domu. W tym momencie zamawia się także projekt przyłącza, który powinien być zrobiony przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia. Do granic twojej posesji przyłącze jest rozprowadzane przez zakład gazowniczy, jednak po podwórku i po domu rozłożyć to może zamówiona przez ciebie firma. Takie rozwiązanie może być o wiele tańsze. Nie od razu możesz korzystać z przyłącza gazowego. Musisz zgłosić jego odbiór w zakładzie gazowym. Aby odbiór się udał, potrzebujesz jeszcze odpowiedniego protokołu z przeglądu kominiarskiego. Dopiero wtedy możesz podpisać umowę kupna gazu.

Przyłącze gazowe – całkowity koszt

Na całkowity koszt przyłączenia do sieci gazowej składa się bardzo wiele czynników. Przede wszystkim na cenę ma wpływ długość przyłącza. Za każdy element i etap przyłączenia musisz zapłacić osobno. Po pierwsze – projekt przyłącza. Jego cena może przekraczać 2 tysiące złotych. Jeśli twoja ulica nie jest połączona z gazociągiem, będziesz musiał zapłacić także za zmiany w organizacji ruchu na czas ciągnięcia gazociągu. To kosztuje średnio od 200 do 500 zł.

Następnym wydatkiem jest tak zwana opłata przyłączeniowa. Może ona wynosić od 1400 do 2000 złotych. Niewielką kwotę, rzędu 200 zł, zapłacisz za montaż szafki gazowej. Oczywiście kolejną opłatę musisz wnieść za sam odbiór przyłącza. Cena jest zależna od regionu, ale rzadko przekracza 200 zł. Nie można zapomnieć o tym, że musisz kupić także wszystkie rurki i materiały budowlane. To sprawia, że przyłącze gazowe może cię kosztować w sumie około 9 tysięcy złotych.