Mieszkanie na wynajem - okno z marnym widokiem

Lokalizacja

To jeden z ważniejszych czynników brany pod uwagę, zarówno przy zakupie jak i wynajmie jakiejkolwiek nieruchomości. Osoby prywatne lub firmy zdają sobie z tego doskonale sprawę, i dlatego w swoich anonsach starają się przedstawić swoją ofertę w tym zakresie jak najbardziej atrakcyjnie. Wielu ogłoszeniodawców pomija pewne fakty, które mogą wpłynąć na postrzeganie oferty. Najczęściej nie informują wynajmującego o nowej budowie w okolicy lub uciążliwościach wynikających z dużego natężenia ruchu. Wiele zdjęć nieruchomości, jakie są dołączone do oferty, wykonanych jest w weekend. Aby uniknąć kłopotów, warto nie dość, że obejrzeć mieszkanie przed podjęciem decyzji, to należy  rozejrzeć się po okolicy. Najlepiej to zrobić w dzień powszednie, wtedy, kiedy miasto żyje pełnią i panuje duży ruch. Warto także sprawdzić, jak daleko od domu znajdują się najważniejsze, niezbędne do życia instytucje.

Mieszkanie

Wynajęcie mieszkania bez jego oglądania to naprawdę sytuacja wyjątkowa, wręcz awaryjna. Raczej powinniśmy wystrzegać się takiego rozwiązanie. Nieruchomość należy koniecznie zobaczyć przed wynajmem, nawet jeśli będziemy tam mieszkać tylko kilka miesięcy. Większość ogłoszeń jakie znajdziemy w sieci, brzmi: „Warszawa mieszkania do wynajęcia po remoncie w atrakcyjnym miejscu”.  Formalnie większość ofert spełnia podstawowe standardy, lecz w rzeczywistości wiele lokali pozostawia wiele do życzenia. Wynajmujący nauczyli się także już tak robić zdjęcia nieruchomości, aby ukryć wszelkie niedoskonałości. Dlatego mieszkanie należy obejrzeć osobiście. Warto także sprawdzić, czy wynajmujący ma prawo do rozporządzania nim. W dużych miastach przeoczenie tego elementu może nas sporo kosztować.

Koszt wynajęcia

Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Koszty wynajęcia zawsze są trudnym tematem. Oczywiście każdej stronie zależy, aby z przedsięwzięcia wyjść zwycięsko. Każdy szuka jakichś sztuczek, lecz w tej zabawie najemca jest w dużo trudniejszej sytuacji i powinien poświęcić omówieniu tej kwestii więcej czasu. Warto jasno i precyzyjnie ustalić koszt wynajmu. Trzeba koniecznie na piśmie zawrzeć, ile wynosi koszt najmu wraz z wszystkimi innymi kosztami. Czy w tej kwocie zawarta jest już opłata czynszu. Nierzadko po podpisaniu umowy, okazuje się, że podana w ogłoszeniu kwota najmu dotyczy tylko samej sumy, którą będziemy wpłacać na konto najemcy. Jednakże ogólny koszt najmu będzie wyższy, ponieważ poza opłatami za media (woda, prąd, gaz) wynajmujący będzie musiał opłacić miesięczny czynsz do spółdzielni lub wspólnoty. Warto także się zorientować, czy za garaż lub miejsce parkingowe obowiązuje jakaś dodatkowa opłata.

Wynajęcie mieszkania to zawsze operacja obarczona jakimś ryzykiem. Jednakże, kiedy będziemy pamiętać o tych najważniejszych elementach, to możemy uniknąć niespodzianek. Nie dajmy się zwieść, choć rynek nieruchomości jest dużo bardziej unormowany niż rynek samochodów, to trzeba uważać.

Artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 45,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny