Puszki elektryczne - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, porady

Instalacja elektryczna w każdym domu i mieszkaniu składa się z wielu elementów. Są to, oczywiście między innymi, przewody, bezpieczniki, gniazdka, przełączniki. Trzeba pamiętać o jeszcze jednej, bardzo ważnej części tego układu. Jest nią puszka elektryczna zwana też instalacyjną lub prądową. Jakie zadania spełnia? W ilu odmianach występuje i jaka jest ich cena? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Puszka elektryczna – podstawowy podział

W każdej instalacji elektrycznej bardzo ważną rolę odgrywa puszka prądowa. Jakie są jej zadania? Otóż ten element spełnia kilka funkcji. Przede wszystkim służy do łączenia i rozgałęziania przewodów elektrycznych. Po drugie, chroni kable przed szkodliwymi czynnikami a co za tym idzie zniszczeniem. Nie należy zapominać o tym, że puszki wykorzystuje się do ukrywania przewodów. Dzięki nim instalacja wygląda estetycznie. Opisywane akcesoria można podzielić na dwie główne kategorie. W pierwszej znajdują się puszki instalacyjne natynkowe a w drugiej podtynkowe. Na początek zajmiemy się pierwszymi z wymienionych.

Puszka elektryczna natynkowa, jak już sugeruje nazwa, jest montowana na wykończonej ścianie. W tym celu nie trzeba wiercić głębokich otworów. Jej największą zaletą jest to, że daje łatwy dostęp do kluczowych części instalacji. To sprawia, że uda się z łatwością dokonać napraw takich jak wymiana uszkodzonych przewodów. Puszka tego typu umożliwia też zastosowanie modyfikacji połączeń w instalacji. Po stronie wad należy zapisać brak walorów estetycznych proponowanego rozwiązania. Zarówno przewody jak i puszka są odsłonięte. Dlatego też akcesoria tego typu są przeważnie montowane w budynkach przemysłowych i gospodarczych.

W drugiej ze wspomnianych grup znajduje się puszka prądowa podtynkowa. Montuje się ją w ścianie, w głęboko wydrążonych otworach. To samo tyczy się przewodów. W ten sposób ukrywa się całą instalację w ścianie. Następnie maskuje się wszystko tynkiem. To rozwiązanie nie burzy estetyki pomieszczeń, dlatego też jest stosowane w domach, mieszkaniach czy biurach. Ma też jednak swoje wady. W razie awarii instalacji, dostęp do niej jest utrudniony. Zazwyczaj trzeba kuć ścianę by dostać się do puszki. Po wstępnym opisie obu wersji, przechodzimy do bardziej szczegółowych informacji.

Natynkowe puszki instalacyjne i ich rodzaje

Puszka natynkowa występuje w wersjach różniących się zastosowaniem. Jedna służy na przykład do rozgałęziania przewodów. Inna jest z kolei wyposażona w rozetki elektryczne i używana do łączenia kabli. Ciekawą odmianą jest puszka do gniazdka. Umożliwia montowanie gniazdek, do których podłącza się odbiorniki takie jak telewizory czy lampy. W sprzedaży można odnaleźć też rodzaje puszek natynkowych różniące się budową. Powodzeniem cieszą się kwadratowe puszki z samozatrzaskującą się pokrywą. Dostępne są też elastyczne produkty wykonane z miękkich materiałów.

W pomieszczeniach najczęściej montuje się kwadratowe puszki o wymiarach 87x 87mm, 90x90 mm, 100x100 mm, czy 130x130 mm. Spotyka się też odmiany okrągłe o średnicy 60 lub 70 mm. Wersje rozgałęziające instalację różnią się ilością wpustów i średnicą wprowadzanych przez nie kabli. Tymczasem na zewnątrz budynku najczęściej pojawia się hermetyczna puszka elektroinstalacyjna. Odznacza się ogromną odpornością na wilgoć, kurz i uszkodzenia. Dzięki temu instalacja nie ulegnie zniszczeniu lub też zabrudzeniu.

Ile kosztuje natynkowa puszka do gniazdka? Jej cena, praktycznie w każdym markecie budowlanym utrzymuje się w przedziale 2-8 zł. Nie ma tu znaczenia czy jest to odmiana kwadratowa czy okrągła. Ceny puszek rozgałęziających i łączeniowych są bardzo podobne, wynoszą średnio od 2 do 10 zł. Jednakże można spotkać również sporo droższe produktu. Wersja hermetyczna z wieloma wypustami może kosztować nawet 300 zł. Jeśli zaś chodzi o popularnych producentów to są to firmy Elektro-Plast Opatówek, Kontakt-Simon czy PCE.

Podtynkowa puszka elektroinstalacyjna

Puszki podtynkowe, podobnie jak poprzedniczki, służą do łączenia i rozgałęziania przewodów w instalacji(zawierają rozetki elektryczne). Wykorzystuje się je też do instalowania osprzętu elektrycznego. Takiego jak gniazdka i przełączniki. Poza tym dzielą się ze względu na inne kryteria. Jednym z nich jest rodzaj materiału, z jakiego powstała ściana. Patrząc pod tym kątem do dyspozycji są puszki do płyt kartonowo-gipsowych i do betonu. Te drugie są uniwersalne i można stosować je w ścianach murowanych. Jeśli chodzi o kształty i wymiary to są one praktycznie takie same jak w puszkach natynkowych.

Ciekawym rozwiązaniem są puszki podwójne, potrójne lub z większą ilością rozgałęzień. Pozwalają zamontować w linii prostej kilka gniazdek lub włączników. Ceny puszek pojedynczych czy też wielokrotnych rozpoczynają się w okolicy 1,5 zł. W grupie produktów podtynkowych znajdują się też wersje hermetyczne. Za dobre puszki tego typu trzeba zapłacić około 3-8 zł. Tymczasem puszki głębokie będą kosztować około 0,99 zł do 5.99 zł. Podobnie jak w przypadku odmian natynkowych, najdroższe propozycje mają ceny sięgające 300 zł. Popularni producenci opisywanych akcesoriów to firmy Polmark, Karlik, Simet oraz Elektro Plast.