Puszka elektryczna - rodzaje, zastosowanie

Zastosowanie puszek do gniazdek elektrycznych

Puszka elektryczna pełni funkcję połączenia i rozdzielenia przewodów elektrycznych. Jej zadaniem jest również ochrona kabli elektrycznych przed czynnikami szkodliwymi, które mogą znaleźć się w ścianie lub na ścianie. Puszka elektryczna pełni również zadanie ukrycia kabli elektrycznych tak aby wyglądały estetycznie i nie szpeciły pomieszczenia.

Kolory przewodów elektrycznych

Do puszki elektrycznej, która stanowi rozgałęzienie kabli, prowadzą przewody elektryczne, które oznaczone są kolorami. Kolory przewodów elektrycznych nie są przypadkowe. Ze względów bezpieczeństwa kolory przewodów elektrycznych są takie same dla wszystkich produktów związanych z instalacją elektryczną. Znajomość kolorów kabli pozwala na samodzielne wykonanie wielu montaży i napraw. Mamy możliwość samodzielnej wymiany gniazdka czy instalacji lampy bez niebezpieczeństwa pomylenia kabli.

Kolory przewodów elektrycznych:

  • Izolacja czarna lub brązowa oznacza kable fazowe L,
  • Izolacja niebieska oznacza kable neutralne N,
  • Izolacja żółto-zielona to przewody elektryczne ochronne PE.

Rodzaje puszek do gniazdek elektrycznych

Puszki instalacyjne dzielą się na takie, które umieszczamy na ścianie w sposób widoczny lub na puszki, które są niewidoczne, ukryte w tynku. Wyróżniamy następujące rodzaje puszek instalacyjnych:

  • puszki elektryczne natynkowe,
  • puszki instalacyjne podtynkowe.

Ceny puszek instalacyjnych nie są wysokie. W marketach budowlanych, jak Obi czy Castorama, możemy nabyć puszki elektryczne podtynkowe już od 0,88 zł za sztukę. Puszki natynkowe są nieco droższe. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o instalacji elektrycznej.

Atrakcyjne promocje - sprawdź koniecznie

Puszki elektryczne natynkowe

Puszki elektryczne natynkowe, osprzętowe i rozgałęźne, stosuje się bezpośrednio na tynku bez konieczności wiercenia otworów w ścianach. Z uwagi na mniejszą estetykę puszek natynkowych, gdzie kable są widoczne, montuje się je w budynkach przemysłowych i gospodarczych, gdzie względy estetyczne grają mniejszą rolę. Puszki instalacyjne natynkowe montuje się również w mieszkaniach, gdzie nie ma możliwości umieszczenie puszek wewnątrz ściany.

Zaletą puszek natynkowych jest łatwy dostęp w przypadku konieczności naprawy czy modernizacji instalacji elektrycznej.

Dużą popularnością cieszą się puszki elektryczne natynkowe z samozatrzaskującą pokrywą, która ułatwia instalacje. Na ścianie najczęściej montuje się kwadratowe puszki elektryczne. Poszczególne modele różnią się ilością wpustów i średnicą wprowadzanych kabli. Dobrym rozwiązaniem są wpusty elastyczne, na przykład osłabienia pod wpusty, które można wyciąć w razie potrzeby. Puszki różnią się także materiałem wykonania, wymiarami oraz średnicą otworu na ewentualny dławik. Wybierając puszki natynkowe należy zwrócić uwagę na pojemność wnętrza, ilość i rodzaj wpustów oraz sposób połączenia przewodów i montażu puszki.

Szczególne wymagania musi spełniać puszka elektroinstalacyjna montowana na zewnątrz budynku. Takie puszki muszą być wytrzymałe na działanie wysokich temperatur a także dużej wilgotności powietrza.

Puszka elektryczna, w tym puszka natynkowa i podtynkowa hermetyczna oraz ich ceny, montaż i porady w czasie montażu
Puszki elektryczne - rodzaje, ceny, wiodący producenci, opinie, porady

Ceny puszek natynkowych zaczynają się od około 2 zł za sztukę. Natomiast cena droższych modeli dochodzi do około 300 zł za sztukę. Droższe modele puszek, których cena przekracza 100 zł, to puszki rozgałęźne i łączeniowe, z obudową bez zawartości halogenu i odporne na wysoką temperaturę. Sprawdź także ten artykuł o puszkach natynkowych.

Puszki podtynkowe

Puszki podtynkowe mają za zadanie skutecznie chronić przewody elektryczne przed warunkami szkodliwymi. Ich zaletą jest duża estetyka, gdyż zarówno sama puszka elektroinstalacyjna jak i przewody elektryczne są ukryte w ścianie. Podtynkowe puszki elektryczne służą podłączania przewodów elektrycznych, jak puszki połączeniowe i rozgałęźne, oraz do montażu osprzętu elektrycznego jak gniazdka elektryczne czy włączniki.

Puszki podtynkowe są bardzo popularne, gdyż nie burzą estetyki pomieszczenia. Wyróżniamy wiele rodzajów puszek podtynkowych. Ze względu na materiał, z jakiego wykonano ścianę, wyróżniamy puszki do betonu lub do karton gipsu. Puszki elektryczne do betonu są uniwersalne. Natomiast puszka elektroinstalacyjna do karton gipsu musi posiadać specjalny rodzaj mocowania, czyli wypustki z elementami śrubowymi.

Ze względu na kształt możemy wybrać okrągłe, prostokątne czy też kwadratowe puszki elektryczne. Wygodnym rozwiązaniem są puszki wielokrotne, podwójne lub potrójne lub większe. Puszki podwójne lub większe pozwalają na montaż większej ilości wyłączników lub gniazdek w linii prostej. Jednocześnie puszki podwójne i wielokrotne dają gwarancję, że poszczególne puszki są odpowiednio odseparowane od siebie. Dzięki wyłamywanym elementom i wyjmowanym przedziałom z wytrzymałego plastiku, puszki podwójne i wielokrotne umożliwiają łatwe przeprowadzenie kabli.

W trudnych warunkach niezbędna jest puszka podtynkowa hermetyczna, która jest zabezpieczona przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Przy zakupie należy zwrócić uwagę, aby puszka podtynkowa hermetyczna posiadała odpowiednią klasę szczelności IP. Im wyższa klasa IP, tym puszka podtynkowa hermetyczna jest bardziej szczelna. Sprawdź także ten artykuł o puszkach podtynkowych.

Osobny rodzaj puszek to głębokie puszki prądowe przeznaczone do zamontowania w ścianach murowanych. Głębokie puszki prądowe do gniazdek elektrycznych kosztują około 0,99 zł do 5.99 zł. Głębokie puszki prądowe są szczególnie zalecane jako rozwiązanie przyszłościowe. Pozwalają one nie tylko na łatwiejszy montaż w ścianie. Ponadto w przypadku wymiany instalacji na osprzęt wymagający więcej miejsca, zmieści się on w starej puszce.

Ceny puszek podtynkowych są niższe niż natynkowych i zaczynają się od około 30 groszy za sztukę. Głównie producenci to Simet, Elektro Plast, Karlik czy Polmark. Cena najdroższych puszek podtynkowych przekracza 300 zł i są to puszki podtynkowe modułowe.

Instalacja elektryczna nie może obyć się bez puszki elektrycznej, która łączy i rozgałęzia przewody elektryczne, lecz także stanowi ochronę instalacji. Wybór odpowiedniej puszki zależy od rodzaju ściany, ilości przewodów elektrycznych oraz typu osprzętu. Sprawdź także ten artykuł ze schematem instalacji elektrycznej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny