Puszki instalacyjne - zastosowanie

Do czego służą puszki instalacyjne

Puszki instalacyjne są niezbędnym elementem instalacji elektrycznej, podobnie jak kable czy aparatura modułowa. Zadaniem puszki jest nie tylko połączenie i rozgałęzienie przewodów, lecz także chronią one kable elektryczne przed czynnikami szkodliwymi. Już na etapie projektowania instalacji elektrycznych w domach, czy w mieszkaniach, należy wybrać odpowiednie puszki instalacyjne, tak aby umożliwiły one połączenie przewodów i nie szpeciły wnętrza.

Puszki elektryczne - gdzie kupić

Puszki instalacyjne, zwykle dostępne z wkrętami, można kupić w każdym markecie budowlanym czy też w sklepach z wyposażeniem elektrycznym. Cena puszek elektrycznych nie jest wysoka. Najtańsze puszki podtynkowe z wkrętami można nabyć już poniżej 1 zł za sztukę.

Kolory przewodów elektrycznych

Mając do czynienia z instalacją elektryczną, czy to w wypadku projektowania, instalacji czy też drobnych napraw, należy znać kolory przewodów elektrycznych, które wyglądają następująco:

  • Izolacja czarna lub brązowa oznacza przewody fazowe L,
  • Izolacja niebieska oznacza przewody neutralne N,
  • Izolacja żółto-zielona to przewody ochronne PE.

Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o instalacji elektrycznej.

Rodzaje puszek instalacyjnych

Jakie są rodzaje puszek instalacyjnych?

Wyróżniamy następujące rodzaje puszek:

  • puszki natynkowe,
  • puszki podtynkowe,
  • puszki zewnętrzne,
  • puszki bezhalogenowe.

Puszki natynkowe

Puszki natynkowe umieszcza się na ścianie, dlatego też najczęściej stosowane są w miejscach, gdzie estetyka pomieszczenia nie gra większej roli, jak pomieszczenia gospodarcze czy przemysłowe. Puszki natynkowe szpecą ściany pomieszczenia, jednak mają one wiele zalet. Przede wszystkim nie naruszają ścian, gdyż montuje się je bez wiercenia otworów w ścianach. Ich montaż jest bardzo łatwy. Ponadto puszki natynkowe ułatwiają znacznie późniejsze naprawy lub modyfikacje. Najbardziej popularnym modelem są puszki natynkowe symetryczne z pokrywą samozatrzaskującą.

W pomieszczeniach, gdzie instalacja elektryczna narażona jest na czynniki takie jak kurz czy zanieczyszczenia, najlepszym rozwiązaniem będzie puszka hermetyczna. Sprawdź także ten artykuł o puszkach natynkowych.

Cena puszek natynkowych wahają się od 2,60 zł do ponad 700 zł.

Atrakcyjne promocje - sprawdź koniecznie

Puszki podtynkowe

Puszki podtynkowe montuje się w ścianie, dlatego też wymagają one wiercenia odpowiednich otworów w ścianach. Są zamaskowane i nie szpecą pomieszczenia, dlatego też puszki podtynkowe najczęściej instaluje się w mieszkaniach. Obecnie spotykamy również puszki podłogowe i sufitowe. Nadają się do każdego rodzaju ścian. Najlepiej wykonać puszki podtynkowe na etapie budowy domu lub gruntownego remontu. W przeciwnym wypadku instalacja tego rodzaju puszek będzie wiązała się z niszczeniem ścian.

Puszki instalacyjne, w tym puszki łączeniowe podtynkowe i puszki elektryczne natynkowe wraz z opisem działania
Puszki instalacyjne - rodzaje, ceny, zastosowanie, porady użytkowe

Puszki podtynkowe są tańsze niż puszki natynkowe. W Castoramie cena puszek podtynkowych zaczyna się już od 0,98 zł za sztuką, zaś droższe puszki to koszt rzędu kilku zł. Zwykle są one dostępne już z wkrętami. Dla przykładu, w Obi puszki instalacyjne podtynkowe z wkrętami dostępne są w cenach od 0,79 do 7,99 zł.

Rodzajem puszek podtynkowych są puszki łączeniowe podtynkowe, które służą do rozgałęziania linii zasilającej oraz do połączeń relacji włącznik –punkt świetlny. Puszki łączeniowe podtynkowe posiadają dolne i górne elementy łączeniowe i są one znacznie droższe od puszek zwykłych. W Obi puszki łączeniowe podtynkowe kosztują od 6,99 do 15,99 zł. Sprawdź także ten artykuł o puszkach podtynkowych.Puszki zewnętrzne

Puszki zewnętrzne służą do budowy instalacji elektrycznych na zewnątrz budynków. Muszą być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć, mróz, upały oraz promieniowanie UV. Wyróżniamy puszki zewnętrzne przeznaczone do umieszczania na ścianach budynków, jak również puszki zewnętrzne do instalowania w ziemi.

W ziemi musi być zastosowana puszka hermetyczna, która służy do łączenia przewodów narażonych na wilgoć lub warunki atmosferyczne. Puszka hermetyczna szczególnie nadaje się do instalacji oświetlenia ogrodowego.

Puszki bezhalogenowe

Puszki elektryczne bezhalogenowe stosuje się głównie w miejscach narażonych na przeciążenie sieci. Są one wykonane z materiałów niepalnych i służą do instalacji awaryjnej w przypadku poważnej awarii lub pożaru. Sprawdź także ten artykuł ze schematem instalacji elektrycznej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny