Puszki natynkowe elektryczne - zastosowanie, opinie, ceny, rodzaje, porady

Zastosowanie puszek natynkowych

Puszki elektryczne montowane na ścianę, tak zwane natynkowe są często wybieranym rozwiązaniem, ponieważ ich instalacja nie jest trudna. Ich zadaniem jest montowanie gniazdek elektrycznych i łączników elektrycznych. Chowa się w nich także połączenia instalacji elektrycznych i różnych kabli. Z powodu dużego wyboru różnych instalacji, puszek tego typu jest bardzo wiele.

Puszki natynkowe mają tę przewagę, że jest do nich łatwiejszy dostęp w czasie instalacji i naprawiania ewentualnych awarii. Można w nich swobodnie wymieniać uszkodzone przewody, więcej – można zmienić połączenia w instalacji elektrycznych. Zazwyczaj są także wykonane z trwałych materiałów, które są w pełni odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mają jednak sporą wadę – są widoczne na ścianie, odznaczają się na niej i to nie dodaje im uroku. To sprawia, że obecnie puszki instalacyjne natynkowe pojawiają się raczej w budynkach o przeznaczeniu technicznym lub na halach przemysłowych, gdzie estetyka ma mniejsze znaczenie. Jeśli zamierzasz zainstalować puszki natynkowe u siebie w domu, warto zwrócić uwagę na bardziej ozdobne modele, które ostatnio pokazują się w sklepach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o instalacji elektrycznej.

Rodzaje puszek natynkowych

Obecnie na rynku jest bardzo wiele różnych puszek natynkowych. Najbardziej popularne są te wyposażone w samozatrzaskujące się pokrywy, bardzo dużym powodzeniem cieszą się puszki elastyczne, wykonane z miękkich materiałów. Puszki elektryczne można podzielić także ze względu na zastosowanie – puszka do gniazdek elektrycznych czy puszka rozgałęziona natynkowa.

Puszki mają także różne rozmiary. W przypadku natynkowych spotyka się okrągłe puszki o średnicy 60 lub 70 mm i prostokątne o wymiarach 87x 87mm, 90x80 mm, 100x100 mm, czy 130x130 mm. Największe służą do ukrycia kabli i przewodów o dużej średnicy.

Bardzo popularnym rozwiązaniem są natynkowe puszki hermetyczne, ponieważ zapewniają maksymalne bezpieczeństwo. Stosuje się je zazwyczaj na zewnątrz budynku. Są bardziej odporne na dwa najbardziej niszczące czynniki – kurz i wodę. Puszki hermetyczne zazwyczaj oznaczone są symbolem PH. A może zainteresuje cię także ten artykuł ze schematem instalacji elektrycznej?

Atrakcyjne promocje - sprawdź koniecznie

Natynkowe puszki elektryczne – cena i producenci

Natynkowe puszki elektryczne możesz kupić w każdym sklepie z artykułami budowlanymi. Nie jest to duży wydatek – jedna puszka kosztuje około 2-8 zł. Oczywiście w domu jednorodzinnym potrzeba ich co najmniej kilkanaście, ale nie jest to zbyt duża inwestycja. Obojętnie, czy kupisz puszkę kwadratową, okrągłą, czy zainteresuje cię puszka rozgałęziona natynkowa czy hermetyczna zewnętrzna, cena będzie bardzo podobna.

Nie różni się także w przypadku różnych producentów. Puszki są tworzone głównie przez firmy, które zajmują się produkcją elementów instalacji elektrycznych czy izolacji na kolor przewodów. Są to takie firmy jak Elektro-Plast Opatówek, Kontakt-Simon czy PCE. Trudno przesądzać tutaj o jakości tych produktów. W gruncie rzeczy są one bardzo do siebie podobne. Sprawdź także ten artykuł o układaniu instalacji elektrycznej.Puszki natynkowe a puszki podtynkowe

Przeciwieństwem do puszek natynkowych są oczywiście puszki podtynkowe. Są one niewidoczne na ścianie, co sprawia, że są o wiele bardziej popularne. Mają jednak jedną sporą wadę – trudno się do nich dostać.

Zabudowanie puszek podtynkowych w ścianie jest nieco bardziej skomplikowane. Warto o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej, na etapie wykończenia pomieszczeń. Na dodatek w przypadku każdej awarii naprawa w puszcze oznacza kucie ściany i remont. Puszki elektryczne tego rodzaju są jednak na tyle estetyczne, że najczęściej są wykorzystywane w domu. Nie nadają się do osadzania gniazdek elektrycznych, jedynie po to, by ukryć elektroinstalacje. Sprawdź także ten artykuł z projektem instalacji elektrycznej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny