Puszki podtynkowe elektryczne - rodzaje, ceny, opinie, porady

Puszki podtynkowe – zastosowanie

Są dwa rodzaje puszek instalacyjnych: podtynkowe i natynkowe. Ich nazwy wskazują miejsce montażu. Puszki podtynkowe instaluje się właśnie pod tynkiem, czyli montuje się je w ścianie. To niewielkie urządzenia, które stanowią swojego rodzaju zabezpieczenie dla kabli czy gniazdek. Służą przede wszystkim do zamaskowania połączeń – umieszcza się je w miejscu, gdzie kable się stykają.

Zadaniem puszek podtynkowych jest zapewnienie większego bezpieczeństwa instalacji elektrycznej. To niewielkie pojemniki z pokrywą i z wkrętami, które można pokryć tynkiem, farbą, panelami czy kafelkami. Popularność tego rodzaju puszek instalacyjnych wynika właśnie z tego, że są po prostu niewidoczne. Dyskretnie ukryte w ścianie, nie szpecą pomieszczeń w przeciwieństwie do puszek natynkowych, które są świetnie widoczne. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o instalacji elektrycznej.

Puszki podtynkowe – wady i zalety

Estetyka jest w zasadzie jedynym argumentem przemawiającym za zastosowaniem puszek podtynkowych. Wiadomo, że wyciągnięcie wszystkich na wierzch nie jest dobrym pomysłem – wtedy prawdopodobnie na każdej ścianie byłaby chociaż jedna. Jednak takie rozwiązanie ma także swoje wady.

Puszki natynkowe znajdują się na zewnątrz, więc dotarcie do nich w razie awarii instalacji nie jest trudne. W tym wypadku wystarczy otworzyć pokrywę, by dotrzeć do miejsca zwarcia czy przerywającego połączenia przewodów. Dotarcie do puszki podtynkowej jest po prostu bardzo trudne – należy zrobić wkłucie w ścianie na jej wysokości, co często wiąże się z demolką i dodatkowymi kosztami remontu. Puszki natynkowe są często także hermetyczne, co oznacza, że są bardziej chronione przed działaniem wilgoci i kurzu. Dlatego puszki hermetyczne są stosowane na ścianach zewnętrznych. A może zainteresuje cię także ten artykuł ze schematem instalacji elektrycznej?

Puszki podtynkowe – rodzaje

Puszki podtynkowe można podzielić na rodzaje ze względu na ścianę, w którą zostaną wmontowane. I tak wyróżnia się puszki do karton-gipsu lub puszki do betonu. To jednak nie jest jedyna klasyfikacja puszek.

Puszki elektryczne mogą mieć różne zastosowania. Inaczej wyglądają puszki łączeniowe, w których znajdują się łączenia przewodów lub kabli, inaczej puszka rozgałęźna, w której przewody mają rozgałęziają się na kilka kierunków, inaczej puszka do gniazd elektrycznej. Puszki mogą być także różnie wykończone. Najbardziej popularne ze względu na najłatwiejszy montaż są puszki z wkrętami i pokrywą, ponieważ zapewniają największe bezpieczeństwo.

Atrakcyjne promocje - sprawdź koniecznie

Zarówno puszki natynkowe, jak i podtynkowe mają różne kształty i wymiary. Kwadratowe puszki są popularne i najczęściej są dostępne w rozmiarach:

  • 87x87 mm,
  • 90x80 mm,
  • 100x100 mm,
  • 130x130 mm.

Puszki okrągłe mają 60 lub 70 mm średnicy. Zarówno puszki łączeniowe, jak i puszka rozgałęźna mogą być kwadratowe lub okrągłe. Nie ma to większego znaczenia. Ze względu na wymiary wyróżnia się także puszki głębokie i płytkie. Sprawdź także ten artykuł o układaniu instalacji elektrycznej.

Na uwagę zasługuje puszka podwójna lub aparatura modułowa. To dobre rozwiązanie – w ścianie znajduje się jedna puszka podwójna, w której możesz ukryć dwa rozgałęzienia lub dwa gniazda.

Ceny i producenci puszek podtynkowych

Puszki podtynkowe to nie jest szczególnie wysoka inwestycja. Ceny nie są wygórowane – puszki kosztują od 2 do 8 zł i niespecjalnie różnią się między sobą jakością. Najczęściej są wykonane z dobrej jakości elastycznego materiału sztucznego. Warto kupić takie wyposażone w pokrywę, by było łatwiej je zabudować i by lepiej chroniły kable przed kurzem.

Puszki produkowane są przez wielu producentów elementów instalacji elektrycznej. Bardzo popularne są puszki ElektroPlast – rodzimej firmy z Opatówka. Na uwagę zasługują także Simon czy Schneider Electric. Ceny producentów nieszczególnie się między sobą różnią. Produkty ElektroPlast czy Schneider Electric możesz kupić niemalże w każdym markecie budowlanym, są najbardziej rozpowszechnione. Sprawdź także ten artykuł z projektem instalacji elektrycznej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny