Ranking klimatyzatorów – jak wybrać?

W jakim stopniu skorzystanie z rankingu klimatyzacji może być pomocne przy wyborze optymalnego urządzenia? Oferta producentów bardzo dynamicznie się zmienia. Niemal z każdym miesiącem wchodzą na rynek nowe serie klimatyzatorów wyposażone w atrakcyjniejsze funkcjonalności i odznaczające się lepszymi parametrami w zakresie wydajności i energooszczędności. Nie każdy instalator ma czas na śledzenie nowinek w branży. O ile większe firmy montujące klimatyzatory bardzo często aktualizują swoją ofertę. O tyle instalatorzy samodzielnie wykonujący montaże, nie mają już czasu na analizowanie parametrów wszystkich nowości na rynku. Bardzo często tacy monterzy polecają serie klimatyzatorów, z którymi pracują już dłuższy czas. Warto więc zapoznać się z dostępnymi na rynku modelami, aby mieć pewność, że wybrany klimatyzator będzie najlepszym rozwiązaniem w danej cenie.

Sprawdź najlepszy ranking klimatyzatorów: https://aero7.pl/ranking-klimatyzatorow

Konieczne jest jednak podkreślenie, że nie każdy ranking klimatyzatorów dostępny w internecie jest w pełni obiektywny. Jeżeli dany ranking nie posiada precyzyjnego opisu, który tłumaczyłby jakie parametry zostały wzięte pod uwagę, wówczas oznacza to, że proponowane w rankingu modele klimatyzatorów znalazły się w nim całkowicie przypadkowo. Takich rankingów warto unikać.

Jakie parametry klimatyzatorów są ważne?

Karty produktowe poszczególnych modeli klimatyzatorów uwzględniają ogromną liczbę parametrów i funkcjonalności. Czy jednak wszystkie te dane techniczne są równie ważne? W jaki sposób można obiektywnie porównać jakość i opłacalność zakupu poszczególnych modeli?

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • Opłacalność chłodzenia
 • Opłacalność grzania
 • Wydajność urządzenia
 • Koszty eksploatacji

Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe parametry oraz funkcjonalności, które będą stanowiły o jakości danego modelu klimatyzatora, a są to:

 • Głośność klimatyzatora (dotyczy zarówno jednostki zewnętrznej, jak i jednostki wewnętrznej) – pamiętaj, że jeżeli chcesz zamontować klimatyzator w mieszkaniu, spółdzielnia mieszkaniowa może wymagać, aby montowany klimatyzator spełniał określone normy akustyczne.
 • Jonizacja powietrza – to bardzo praktyczna funkcja, która sprawia, że powietrze jest naładowane jonami ujemnymi. Dzięki temu w pomieszczeniu bardzo dobre się oddycha. Powietrze jest świeże i rześkie.
 • Nawiew 3D – specjalna automatyczna żaluzja umożliwia ustawienie strumienia zimnego powietrza w pożądanym kierunku.
 • Czujniki detekcji ruchu – czujnik wyczuwa liczbę osób znajdujących się w pomieszczeniu oraz miejsce, w którym się znajduje. Zależnie od preferencji użytkownik może ustawić kierunek strumienia zimnego powietrza, tak aby był skierowany w miejsce, gdzie przebywają osoby lub wręcz przeciwnie. Brak osób w pomieszczeniu może także zmniejszyć wydajność pracy klimatyzatora, co wiąże się z niższymi kosztami eksploatacji.
 • Czujniki mierzące jakość powietrza – klimatyzatory wyposażone w czujniki z zasady posiadają także dodatkowe filtry oczyszczające powietrze. Przekroczenie konkretnych norm zanieczyszczenia automatycznie włącza pracę filtrów oczyszczających powietrze.
 • Możliwość sterowania poprzez aplikację wi-fi – to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie, które umożliwia sterowanie klimatyzatorem z dowolnego miejsca.
 • Długość gwarancji – warto zwrócić uwagę na długość gwarancji klimatyzatora jako całości, a nie tylko jednego wybranego modułu (takie zabiegi marketingowe są często stosowane przez producentów).
 • Nawilżanie powietrza – naturalną konsekwencją pracy klimatyzatora jest osuszanie powietrza. Dzięki funkcji nawilżania użytkownik nie musi obawiać się o zbyt niską wilgotność powietrza.

Dopiero porównanie wszystkich tych cech pozwoli nam na obiektywny wybór najlepszego modelu klimatyzatora. Oczywiście ważnymi kwestiami w dalszym ciągu pozostaje cena oraz wygląd. Warto jednak zaznaczyć, że w każdym segmencie cenowym dostępne są klimatyzatory o nowoczesnych kształtach i atrakcyjnych parametrach.  

Jak wybrać najlepszy klimatyzator?

Najlepszy klimatyzator to znaczy taki, który w największym stopniu będzie odpowiadał naszym potrzebom. Dlatego, zanim przejdziesz do przeglądania konkretnych ofert, określ najważniejsze cechy klimatyzatora:

 • Typ klimatyzatora - ścienny czy przenośny?
 • W ilu pomieszczeniach ma pracować klimatyzator? Jeżeli szukasz klimatyzatorów do kilku pomieszczeń, warto zdecydować się na klimatyzator multisplit, który posiada tylko jedną jednostkę zewnętrzną i kilka jednostek wewnętrznych.
 • Jaka moc klimatyzatora będzie optymalna? W tym celu musisz określić powierzchnię lub kubaturę pomieszczenia, a także wskazać na dodatkowe warunki pomieszczenia (izolacja ścian, liczba okien itp.). Dodatkowo pamiętaj, że jeżeli w pomieszczeniu pracuje duża liczba sprzętów, które wydzielają ciepło, wówczas należy wybrać klimatyzator o nieco większej mocy.
 • Miejsce montażu klimatyzacji – w tym celu najlepiej skontaktować się z instalatorem, który zarekomenduje odpowiednie miejsce, a także wskaże na polecane modele klimatyzatorów.

Rekomendacje instalatora mogą być bardzo cenną wskazówką, dlatego zawsze warto wziąć je pod uwagę. Niezależnie jednak każdy inwestor może samodzielnie prześledzić aktualną ofertę klimatyzatorów i wybrać odpowiedni dla siebie model. W tym celu z pewnością pomocny będzie obiektywny ranking klimatyzatorów, który w jednym miejscu zbierze topowe modele urządzeń sklasyfikowane od tych najlepszych i najbardziej opłacalnych.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny