Klimatyzator domowy bez rury odprowadzającej

Klimatyzator przenośny bez rury a klimatyzer

Przenośny klimatyzator domowy bez rury odprowadzającej to tak naprawdę potoczna nazwa na klimatyzer. Rura wyrzutowa mniejsza lub większa będzie czy to w przenośnym klimatyzatorze tradycyjnym czy w wersji split. Jeśli jednak mowa o urządzeniu, które chłodzi powietrze, ale w jego składzie nie jest obecna rura odprowadzająca, to mamy do czynienia z klimatyzerem, nazywanym także klimatorem lub klimatyzatorem wodnym.

Klimatyzator przenośny bez rury można postawić w dowolnym miejscu w domu czy w mieszkaniu bez konieczności szukania odpowiedniego miejsca dla wyprowadzenia rury odprowadzającej gorące powietrze. Mobilność urządzenia i jego funkcjonalność wpływa na dobre opinie klientów.

Klimatyzer z uwagi na to, że jest urządzeniem bez rury odprowadzającej działa na innych zasadach niż tradycyjny klimatyzator domowy. Montaż klimatyzacji opartej na klimatorze jest w zasadzie niezauważalny, ponieważ wystarczy jedynie podłączyć urządzenie do prądu i skonfigurować zależnie od preferencji domowników.

Zalety klimatyzatora domowego bez rury wyrzutowej

Choć klimatyzer będzie mniej wydajny niż przykładowo klimatyzator ścienny, to posiada on kilka ważnych zalet, które mogą wpłynąć na decyzję kupujących. Jedną z ważniejszych cech jest mobilność klimatyzera. Dysponując jednym urządzeniem na cały budynek, można zmieniać jego lokalizację w razie potrzeby. Dodatkowo nie wymagany jest skomplikowany montaż klimatyzacji ani przerabianie mieszkania czy domu. Rura wyrzutowa nie musi być wyprowadzana na zewnątrz oraz nie ma potrzeby zawieszania klimatyzatora na ścianie.

W przypadku małej przestrzeni w mieszkaniu klimatyzator przenośny bez rury może stać w pomieszczeniu tylko, kiedy jest potrzebny. W czasie kiedy jest on wyłączony może być schowany do schowka, piwnicy czy na strych. Będzie to zaletą zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy to klimatyzer zamieniany jest na ogrzewanie pokojowe. Kolejnym plusem klimatyzatora przenośnego bez rury będzie jego niska cena.

Parametry klimatyzatora domowego bez rury

Klimatyzator wodny – zasada działania

Podczas montażu klimatyzacji tradycyjnej często wymagane są odpowiednie prace remontowe, które umożliwią odprowadzanie gorącego powietrza na zewnątrz. Jeśli klimatyzer nie posiada rury wyrzutowej, to jaka jest jego zasada działania? Klimatyzator wodny przepuszcza gorące powietrze przez tkaninę, która jest zanurzona w wodzie. Stąd też wzięła się jego nazwa. Woda umieszczona w klimatorze może być uzupełniona dodatkowo wkładami chłodzącymi czy kostkami lodu. Taki mechanizm chłodzenia powietrze sprawia, że niestety, ale może być ono obniżone o jedynie kilka stopni Celsjusza.

Klimatyzator wodny należy właściwie użytkować, aby spełniał swoją funkcję. Powinno się systematycznie uzupełniać wodę, ponieważ będzie ona parować w trakcie pracy urządzenia. Dodatkowo podczas ulatniania się wody może nieznacznie podnieść się poziom wilgotności w powietrzu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze klimatyzatora przenośnego.


Polecane klimatyzatory - sprawdź promocje!Klimatyzator przenośny bez rury – istotne parametry

Planując zakup klimatyzatora przenośnego bez rury należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Jednym z ważnych parametrów jest moc chłodnicza. Im większa ona będzie, tym większą powierzchnię można schłodzić przy użyciu klimatyzatora przenośnego. Mała moc urządzenia sprawdzi się jedynie w niewielkich pomieszczeniach. W przypadku za dużej mocy klimatyzera mogą znacząco również wzrosnąć rachunki za energię elektryczną.

Przepływ powietrza wyraża się zazwyczaj w m3/h. Jest to parametr, który również sugeruje stopień wydajności urządzenia. Im szybszy przepływ, tym szybsze chłodzenie pomieszczenia. Kolejnym bardzo ważnym szczegółem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu klimatyzera jest poziom głośności. Niestety, ale klimatyzator przenośny bez rury nie będzie urządzeniem w pełni cichym. W zależności od wybranego trybu pracy czy prędkości poziom hałasu będzie wyższy lub niższy. Warto sugerować się tym parametrem, kiedy klimatyzer będzie używany w bloku.

Regulacja prędkości również wpłynie na poprawę jakości oraz szybkości chłodzenia powietrza w wybranym pomieszczeniu. Wszystkie indywidualne preferencje można zmienić na kolorowym wyświetlaczu, przy pomocy pilota na podczerwień czy programatora czasowego, który jest zamontowany praktycznie w każdym klimatyzatorze przenośnym bez rury. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń AGD, warto brać pod uwagę klasę energetyczną klimatyzera. Mniej wykorzystanej energii elektrycznej przekłada się na mniejsze rachunki do opłacenia.

Klimatyzator przenośny bez rury – przegląd oferty oraz opinie

Przyglądając się opiniom klimatyzatorów przenośnych bez rury, można zauważyć, że zdecydowanie na plus jest mobilność urządzenia. Choć minusem może być chłodzenie powietrza często jedynie o około 2 stopnie Celsjusza, to możliwość przestawiania klimatyzera do różnych pomieszczeń jest jego dużą zaletą.

Ceny klimatyzatorów przenośnych bez rury, czyli dokładniej mówiąc klimatyzatorów wodnych są różne w zależności od wybranych parametrów urządzenia. Zdecydowanie jednak jest to dużo niższa cena niż w przypadku zakupu klimatyzatora ściennego z rurą odprowadzającą i koniecznością fachowego montażu klimatyzacji. Na cenę klimatora wpływać mogą również dodatkowe funkcje takie jak jonizacja, osuszanie czy nawilżenie.

Wykaz wybranych modeli klimatyzatorów przenośnych bez rury

Model klimatyzatora wodnego

Przykładowa cena

Klimatyzer wodny Breezy 8L Cronos 65 W 450 m3/h

349,99 zł

Klimator + jonizator Honeywell ES800I 36 W 350m³/h

729,55 zł

Klimator przenośny Uni Cooler 05 100 W 1500 m3/h

1149,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny