Raufaza, czyli tapeta do malowania

Raufaza gładka czy raufaza na flizelinie?

Raufaza to inaczej mówiąc tapeta do malowania na ścianę oraz na sufit. Jest to tapeta strukturalna, ponieważ posiada charakterystyczną teksturę. Jest jedną z często wybieranych tapet tuż obok tapet podkładowych. Raufaza składa się z kilku warstw papieru, między którymi znajdują się włókna drzewne. To sprawia, że ta tapeta nie jest do końca gładka. Dzięki temu możliwe jest również uzyskanie różnych wzorów raufazy.

Raufaza dzięki swojej budowie jest tapetą oddychającą, co nie zostaje bez wpływu na kondycję ściany. Możliwość malowania raufazy daje wiele różnych opcji aranżacji, ponieważ można wybrać ostateczny kolor ściany z szerokiej palety barw. Raufaza fabrycznie jest koloru białego, który oczywiście może również zostać niepomalowany podobnie jak tapety podkładowe.

Tapeta do malowania dostępna jest pod postacią raufazy na flizelinie czy na podłożu z włókna szklanego. Ta druga opcja charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na odkształcenia czy uszkodzenia mechaniczne. Ważne jest, aby tapeta nie deformowała się w przypadku podwyższonej wilgotności w pomieszczeniu. Raufaza posiada przestrzenie między warstwami, dlatego skutecznie chroni przed niekorzystnym działaniem szkodliwych czynników.

Zastosowanie raufazy na ściany oraz na sufit

Ściany z nierównościami, które nie są wystarczająco gładkie, aby je pomalować, można wyłożyć raufazą. Sprawdzi się ona zarówno na ścianach, jak i na suficie, czyli wszędzie tam, gdzie mogą wystąpić przykładowo jakieś pęknięcia. Raufazę można nie tylko malować, ale również pokryć tynkiem dekoracyjnym, czy panelami, dzięki czemu ściana będzie jak nowa.

Tapeta do malowania może również służyć w celach dekoracyjnych. Dostępne wzory tapet mogą być wykorzystane jako element aranżacji wnętrza. Raufaza na flizelinie czy inny jej rodzaj może służyć także jako warstwa termoizolacyjna. Jest barierą zatrzymującą ciepło w pomieszczeniu, a dzięki zawartości włókien drzewnych reguluje poziomem wilgotności.

Zalety tapety do malowania

Raufaza ma bardzo dużo zalet, co widać w opiniach klientów i ogólnym zainteresowaniu tym rodzajem tapety. Jest to materiał trwały i odporny na uszkodzenia, a dodatkowo posiadający różne wzory. Po prawidłowym klejeniu raufazy przez długi czas można cieszyć się nowym wystrojem ściany bez konieczności poprawek.

Dużą zaletą raufazy są ogromne możliwości dekoracyjne. Jak już zostało wspomniane, dostępne są tapety w różnych wzorach, które dodatkowo można wymalować na inny kolor czy udekorować panelami ściennymi. Naturalność raufazy sprawia, że ściana nie niszczy się pod wpływem wilgoci, ani ograniczonego przepływu powietrza.

Możliwość położenia tapety do malowania na każdym rodzaju ściany, a co najważniejsze również na pęknięciach czy nierównościach jest zdecydowanie na plus. Raufaza to tapeta nie tylko do salonu, sypialni czy pokoju dziennego. Można ją również położyć na ścianie czy suficie w łazience oraz kuchni. Konieczne będzie tylko je przemalowanie specjalną emulsją lateksową czy lateksowo-akrylową, która ochroni przed nadmierną wilgocią. A może zainteresuje cię także ten artykuł o malowaniu tapety?

Modne tapety na ścianę - sprawdź ceny!

Raufaza – cena oraz opinie

W ogólnym cenniku tapet do malowania można znaleźć różne rodzaje materiałów oraz szeroki zakres cen. Takie rozbieżności zależne są od parametrów danej tapety, producenta czy choćby rozmiarów rolki. Całkowity koszt raufazy czy potrzebnego do niej kleju oraz wałka nie będzie jednak zbyt wysoki.

Korzyści jakie wynikają z posiadania raufazy na ścianie często przewyższają wartość samego zakupu materiału. Jeśli jednak konieczne będzie skorzystanie z pomocy fachowej ekipy remontowo-wykończeniowej, to koszt robocizny może spowodować całkowitego kosztu remontu. Raufaza posiada bardzo dobre opinie.

Cennik wybranych tapet raufaz

Model raufazy

Przykładowa cena

Erfurt Raufaza Vanessa 9,3 m2 w rolce

41,00 zł

Erfurt Raufaza Mittel 25 mb

31,89 zł

Grobkorn Raufaza Classic 0,53 x 20 m

30,99 zł

Mittelkorn Raufaza Classic 0,53 x 20 m

23,99 zł

Klejenie oraz malowanie raufazy – porady praktyczne

Uwagi dotyczące klejenia raufazy

Położenie raufazy na ścianę czy na sufit wygląda podobnie jak w przypadku innych tapet ściennych. Różnego rodzaju bazy czy tapety podkładowe pod tapetę do malowania nie będą konieczne. Raufaza z powodzeniem może być przyklejona bezpośrednio na tynk.

Odpowiednio dobrany klej należy nałożyć bezpośrednio na tapetę, a następnie chwilę odczekać, aby wsiąknął w materiał. Ważne jest, aby wybrany klej być przeznaczony do konkretnego rodzaju tapety. Raufaza może być przyklejona również przy pomocy kleju do tapet winylowych.

Malowanie raufazy – ważne informacje

Kolejną zaletą raufazy będzie to, że można pomalować ją praktycznie każdą farbą emulsyjną. Dodatkowo jeśli ktoś chce ponownie przemalować raufazę na inny kolor, to musi pamiętać o jednej ważnej sprawie. Kilka warstw farby na raufazie może znacząco zmniejszyć widoczność wzoru.

Malowanie można rozpocząć wtedy, kiedy klejenie raufazy zostanie w pełni zakończone. Wybrana farba dobrze, jakby była wodoodporna i odporna na ścieranie. Łatwiej będzie tapetę wyczyścić w przypadku pojawienia się jakichkolwiek zabrudzeń.

Z oferty wszystkich farb emulsyjnych najlepsze do malowania raufazy będą farby akrylowe oraz lateksowe. Pozwolą one na zachowanie naturalnej struktury raufazy, a dodatkowo będą dobrze się wchłaniać. Doskonałą opcją będą również farby matowe, które podkreślą wzór i nie będą odbijać promieni słonecznych od raufazy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny