Reduktory ciśnienia wody — rodzaje, ceny, zastosowanie, opinie, porady
Reduktor ciśnienia wody jest elementem, dzięki któremu cała instalacja działa sprawniej, a jej eksploatacja wiąże się z niższymi kosztami. Jako że niewłaściwy dobór regulatora ciśnienia może skończyć się uszkodzeniem urządzeń i systemów podłączonych do rur wodociągowych, przy jego wyborze warto posłużyć się wsparciem specjalisty. Jednak wstępnego rozeznania rynku można dokonać osobiście. Oczywiście mając przy tym wiedzę o tym, jak działa ogranicznik ciśnienia wody i biorąc pod uwagę czynniki determinujące jego wybór.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak działa reduktor ciśnienia wody?
Regulator ciśnienia to element, którego zadaniem jest utrzymywanie stałego ciśnienia za głównym zaworem. Niezależnie od powstających wahań, dzięki ogranicznikowi ciśnienia wody cała instalacja jest bezpieczna, chroniona przed nadmiernym wzrostem jego strumienia. Dlatego zawór wyrównujący ciśnienie powinien być na wyposażeniu każdej poprawnie wykonanej instalacji.
Chcąc przybliżyć działanie zaworu redukcyjnego, należy zwrócić uwagę na membranę, czyli element roboczy ciśnienia. Jeżeli w instalacji nie ma przypływu, membrana jest dociskana, co zapewnia większą szczelność. Otwarcie przepływu luzuje membranę i pozwala na otwarcie zaworu wyrównującego. Mimo iż mechanizmy kontrolujące ciśnienie są dziś coraz bardziej złożone i zaawansowane technologicznie, ogólna zasada pozostaje ta sama. Trzy newralgiczne elementy, czyli membrana, uszczelnienie i redukcyjny zawór czterodrożny (lub zawór trójdrożny) ze sobą współpracują, zapewniając ciśnienie wyjściowe na bezpiecznym dla instalacji poziomie.
Ogranicznik ciśnienia wody reguluje ciśnienie również w wyniku oddziaływania na membranę silnego strumienia wody, co powoduje uniesienie sprężyny i poprawia uszczelnienie przez osiągnięcie wymaganego ciśnienia nastawy. Jeżeli spada ono poniżej ustawionego poziomu, uszczelnienie i sprężyna opadają, co w konsekwencji powoduje przepływ wody.
Montaż zaworu ciśnieniowego
Kiedy montować zawór wyrównujący do wody?
Zmiany ciśnienia powodują różne czynniki, na przykład nieprawidłowe zaprojektowanie instalacji wodociągowej, ale nie jest to żadna reguła. Poza tym wahania są normalne bez względu na stan sieci (m.in. w nocy, kiedy mniejszy pobór wody ma wpływ na większe ciśnienie w rurach). Skoro jego wahania mogą oznaczać poważne awarie, a w konsekwencji wysokie koszty, zawór redukcyjny do wody warto zamontować w niemal każdej instalacji. Zwłaszcza że przynosi to również korzyści ekonomiczne, gdyż reduktor ciśnienia wody zmniejsza zużycie tego medium, jak i wpływa na obniżenie hałasu, jeśli ten występuje po odkręceniu kranu.
Przede wszystkim zawory ciśnieniowe są niezbędne w instalacjach, gdzie występują częste wahania ciśnienia. Utrzymywanie dzięki nim jego stałego poziomu pozwala właściwe zabezpieczyć elementy instalacji hydraulicznych, a uszkodzeniom ulegać mogą wszystkie połączenia elastyczne i złącza. Zawór wyrównujący zabezpiecza części składowe instalacji, w których ciśnienie bywa zbyt wysokie, przez co skutkuje wspomnianym uszkodzeniem, ewentualnie nieprawidłowym funkcjonowaniem systemu. Szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację wodną? Wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do najlepszych ofert.
Chcąc być precyzyjnym, specjaliści określają trzy sytuacje, kiedy należy zainstalować ogranicznik ciśnienia wody:
- kiedy ciśnienie robocze w instalacji przekracza dopuszczalną wartość,
- kiedy ciśnienie spoczynkowe przed zaworem bezpieczeństwa (np. podgrzewacz wody) przekracza 80% ciśnienia otwarcia zaworu,
- kiedy zachodzi ryzyko czasowego nadciśnienia roboczego związanego z większą intensywnością użytkowania instalacji w danym okresie (np. w nocy).
Gdzie montować regulator ciśnienia wody?
Zawory ciśnieniowe trzeba montować za filtrem wody i wodomierzem, najlepiej na głównym przewodzie zasilającym. Wprawdzie dopuszczalny jest montaż na przewodach bojlerów, ale to rzadko spotykane rozwiązanie. Można o tym pomyśleć, kiedy dostęp do głównego przyłącza jest niemożliwy lub utrudniony. Oba rozwiązania mają swoje zalety:
- Montaż centralny (za głównym zaworem i filtrem) - gwarantuje ustalenie ciśnienia dla całej instalacji i zwiększa oszczędność wody.
- Montaż strefowy (do bojlerów) - pozwala uniknąć otwarcia zaworu bezpieczeństwa przy występowaniu wahań ciśnienia roboczego, dzięki takiemu montażowi można uniknąć zbyt częstego uruchamiania podgrzewacza wody.
Przy montażu zaworu redukcyjnego pamiętać trzeba również o zaworach odcinających, które umieścić należy przed i za regulatorem ciśnienia wody. To kluczowe dla jego ustawienia i konserwacji.
Ważna jest także pozycja tego elementu. Zawory wyrównujące trzeba montować w pozycji pionowej, tak aby na ich korpus nie oddziaływały żadne naprężenia wynikające z połączania. Zawsze stosować się przy tym trzeba do zaleceń producenta, które znaleźć można na opakowaniu lub znajdującej się w nim instrukcji. Najprościej zlecić to hydraulikowi, który prawidłowo zamontuje reduktor i go właściwe wyreguluje, dzięki czemu spełni on swoje funkcje, a instalacja będzie w pełni sprawna.
Jak wybrać regulator ciśnienia?
Na co zwrócić uwagę, wybierając zawór wyrównujący?
Przy wyborze zaworu wielu kieruje się ceną. Ta jest ważna, aczkolwiek należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, tj.:
- Materiał — zawory regulujące są wykonane ze stali nierdzewnej lub mosiądzu. Pierwsze są tańsze, przez co częściej wykorzystywane, aczkolwiek mniej odporne na procesy korozyjne. Lepiej na tej płaszczyźnie wypadają reduktory mosiężne, mimo że wyższa jest ich cena. Warto kierować się ogólna i prostą zasadą mówiącą, że im większy pobór wody, tym bezpieczniej postawić na zawór z mosiądzu.
- Rozmiar — zawory ciśnieniowe należy dobrać do średnicy rury doprowadzającej (1/2, 1/4, 1 cal itp.). Co ważne, mniejsze reduktory ciśnienia wody nie ustępują trwałości większym regulatorom. Jeżeli to odpowiednio dobrane produkty wysokiej jakości, tak mosiężny zawór trójdrożny, jak i zawór czterodrożny wytrzymają co najmniej kilkanaście lat.
- Z filtrem lub bez — najrozsądniej wybrać reduktor z filtrem stanowiącym dodatkową ochronę instalacji przed uszkodzeniami wywołanymi zanieczyszczeniami, których nie udaje się wyeliminować. Przy jego ewentualnej awarii wystarczy wymiana samego filtra, a nie całego reduktora.
- Z manometrem lub bez — dobrej klasy reduktor jest elementem z manometrem lub przynajmniej posiada wyjście służące do montażu zewnętrznego manometru. Nie jest to obowiązkowe akcesorium, ale z pewnością warte wykorzystania. Regulatory z manometrami umożliwiają błyskawiczną diagnozę stanu, co poprawia wygodę użytkowania i ułatwia eksploatację.
- Rodzaj nastawy — nastawa może być stała lub zmienna. Nastawę fabryczną mają tańsze modele reduktorów, te droższe są już urządzeniami bardziej wszechstronnymi o większych możliwościach i pozwalają na ręczną zmianę parametrów pracy regulatora.
Poza tym, o ile to możliwe lepiej sięgnąć po zawory czterodrożne. To większy zakres zastosowania niż zawory trójdrożne, dzięki czemu instalacja będzie bezawaryjna przez lata.
Ile kosztuje reduktor ciśnienia do wody?
Jako że regulatory ciśnienia to urządzenia bardzo różne, również cena tych produktów nie jest jednolita. Cennik zależny jest nie tylko od producenta, ale również materiału wykonania, rozmiaru, rodzaju nastawy czy elementów dodatkowych (filtra, manometru).
Jeżeli wziąć pod uwagę producentów oferujących regulatory ciśnienia wody, wymienia się pośród nich m.in.: Afriso, Caleffi, Ferro, Herz, Honeywell, Husty, Invena, Syr-Husty czy Watts.
Producent | Reduktor | Cena |
---|---|---|
Caleffi | Reduktor ciśnienia wody z manometrem 3/4" | ok. 110 PLN |
Pintossi | Reduktor ciśnienia wody 1/2" lekki | ok. 75 PLN |
Honeywell | Regulator ciśnienia z filtrem do wody 3/4" | ok. 260 PLN |
Ferro | Reduktor ciśnienia wody z manometrem 3/4" | ok. 100 PLN |
Afriso | Reduktor ciśnienia wody 3/4" | ok. 170 PLN |
Herz | Membranowy reduktor ciśnienia wody 1" | ok. 220 PLN |
Husty | Reduktor ciśnienia wody 3/4" | ok. 110 PLN |
Nie ulega więc wątpliwości, że reduktor ciśnienia wody to urządzenie, którego montaż w instalacji niesie wiele korzyści. Co najważniejsze, zawory ciśnieniowe obniżają wysokie ciśnienie wejściowe do zadanego po stronie wyjściowej niezależnie od zmian wielkości jego strumienia. Dzięki temu zabezpieczają instalację przed awariami spowodowanymi zbyt wysokim ciśnieniem. Poza tym są sprawdzonym sposobem na ograniczenie strat wody w instalacji.